niedziela, luty 05, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23045.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23045

Nawrocki

poniedziałek, 01 luty 2016 15:51

Niemcy promują przyrodę Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niemcy promują przyrodę Fot.: Grzegorz Micuła

W 2016 roku głównym tematem promocji Niemiec będzie przyroda, poinformował Tomasz Pędzik, dyrektor przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce, dziennikarzy turystycznych przybyłych na konferencję prasową DZT. Tematem konferencji był start kampanii "Fascynująca przyroda Niemiec – urlop na łonie natury".

Niemcy, co być może wielu zaskoczy, jedną trzecią powierzchni mają pokrytą lasami, a aż 48% kraju objęte jest ochroną przyrody w 16 parkach narodowych, 15 rezerwatach biosfery UNESCO oraz 104 parkach krajobrazowych.
Turyści mają tu wspaniałe możliwości odkrywania pierwotnej przyrody, bogatej w różne gatunki wyjątkowych często okazów flory i fauny. Zwiedzanie tych pięknych zakątków, to poza wypoczynkiem również możliwość zdobycia unikalnej wiedzy przyrodniczej.
Jednym z największych parków krajobrazowych w Europie Środkowej jest Park Narodowy Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer. 30 % rezerwatu należy do największego, spójnego kompleksu leśnego na świecie, rozciągającego się od holenderskiego wybrzeża Morza Północnego aż doDanii. Wyjątkowe, w skali światowej zjawisko przyrodnicze stanowią watty - płycizny leżąca w strefie działania ruchów morza, które podczas przypływów zalewane są wodą. Zobaczyć tu można niezwykły morski krajobraz z wydmami i plażami, gdzie można znaleźć rozgwiazdy, raki, ślimaki i małże.


{gallery}23045{/gallery}
W zielonym sercu Niemiec, nad jeziorem Edersee, znajduje się Park Narodowy Kellerwald-Edersee, jeden z największych, jednolitych terenów lasów liściastych w Europie Środkowej. Jest tu ponad 50 szczytów, pokrytych bukami i leśnymi łąkami, przez które płyną krystalicznie czyste potoki. Ciekawostką są łąki pełne orchidei i błonia obsypane kwiatami dzikich goździków.
Z kolei PN Jasmund na wyspie Rugii w poblizu granic Polski, to najmniejszy park narodowy Niemiec który ma zaledwie 30 km². powierzchni. O jego wyjątkowości decyduje nie wielkość, lecz krajobraz związany z kredowym wybrzeżem klifowym Bałtyku oraz pierwotnym lasem bukowym.
Park Narodowy Saskiej Szwajcarii przy granicy z Czechami to malownicza plątanina piaskowcowych skał i bystrych strumieni. Jest tu 400 km oznakowanych szlaków turystycznych, 50 km szlaków rowerowych i wiele skał gdzie mozna uprawiać wspinaczkę.
Natomiast Park Narodowy Doliny Dolnej Odry stanowi część polsko-niemieckiego zespołu obszarów chronionych, obejmującego po polskiej stronie Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry i Cedyński Park Krajobrazowy. Chronione jest tu dno doliny Odry wraz z jej starorzeczami, kompleksami szuwarów, łąk zalewowych i lasów łęgowych.
Ciekawy jest też PN Harzu w Saksonii-Anhalcie, Dolnej Saksonii i Turyngii, gdzie do atrakcji należą rajdy na rowerach górskich, PN Hainisch ze ścieżką między koronami drzew na wysokości 44 m nad ziemią, Parki Narodowe Schwarzwaldu, Berchtesgaden, Eifel i inne. A także parki krajobrazowe Jezior Marchii Wkrzańskiej (ponad 200 jezior) w sąsiadującej z Polską Brandenburgii, czy położony na północ od wielkiego Berlina PK Barnim.
Więcej informacji na temat przyrodniczej oferty turystyki niemieckiej znaleźć można na: www.germany.travel/natur, zaś wyszukanie najbardziej odpowiedniego, zgodnego z indywidualnymi zainteresowaniami i potrzebami miejsca na wypoczynek lub aktywny pobyt na: www.germany.travel/enjoy.
Część konferencji poświęcona była programowi promocji wyjazdów turystycznych do Niemiec w 2016 roku. Poza dominującym tematem roku jakim jest Natura, promowane będą również niemieckie miasta. Przedstawicielstwo DZT w Polsce dysponuje m.in. broszurą z prezentacją 88 miast i ponad 200 atrakcji turystycznych w nich, w tym sąsiadów Polski - Berlina, Brandenburgii i Saksonii.
Cały czas rośnie ilość zagranicznych turystów odwiedzających Niemcy, w tym Polaków. Straciliśmy niestety 10 miejsce w statystykach, nas wyprzedzili bowiem Chińczycy i Hiszpanie.
W tym roku GTM – Germany Travel Market, odbędzie się w kwietniu w Magdeburgu z udziałem ok. 340 przedsiębiorstw i organizacji oraz ok. 600 uczestników z 40 krajów.
Po konferencji prasowej w restauracji Warszawa Wschodnia odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli biur podróży organizujących wyjazdy do Niemiec.
Na gali podsumowującej działania marketingowe Niemieckiej Centrali turystyki w 2015 r., w warszawskiej Soho Factory, ogłoszono zwycięzcę konkursu dziennikarskiego na najlepszy artykuł o Niemczech jako celu turystycznych wyjazdów. Główną nagrodę w wysokości 20 000 zł otrzymał Bartłomiej Kaftan za artykuł "U źródeł czasu"zamieszczony w magazynie podróżniczym „Voyage". Zwycięzcy gratulujemy! Ostatnią częścią tego wieczoru była zabawa przy muzyce.

a