poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
środa, 03 luty 2016 00:00

Ławeczka Jana Karskiego w Krakowie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ławeczka Jana Karskiego w Krakowie http://krakow.pl

W Krakowie odsłonięto Ławeczkę Jana Karskiego. To czwarta w Polsce, a siódma na świecie ławeczka-rzeźba poświęcona Karskiemu. Następna stanie w Portugalii.

Ławeczkę Jana Karskiego, kuriera, który w czasie wojny narażał życie, aby informować Zachód o Holokauście, odsłonięto we wtorek przed Synagogą Remu w krakowskiej dzielnicy Kazimierz. To czwarta w Polsce, a siódma na świecie ławeczka-rzeźba poświęcona Karskiemu.

Ławeczka jest dziełem artysty rzeźbiarza Karola Badyny z krakowskiej ASP, który jest twórcą wszystkich ławeczek Jana Karskiego. Oprócz Krakowa znajdują się one w Kielcach, Łodzi i Warszawie oraz w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Tel-Awiwie.

Jak powiedział dziennikarzom Karol Badyna, każda ławka Jana Karskiego w Polsce jest inna. - To różnica w stosunku do ławeczek za granicą, które są replikami pierwszej ławeczki waszyngtońskiej, bo taki był warunek zamawiających – powiedział artysta. Zapowiedział, że "więcej kopii ławeczek waszyngtońskich nie będzie", a kolejna, zupełnie inna, powstanie w maju w Portugalii.

- Ta ławeczka powstawała już konkretnie do tego miejsca, przy ul. Szerokiej. Dzięki gminie żydowskiej, która podarowała swoją działkę, mogła stanąć przy synagodze Remu, w najwłaściwszym i najlepszym miejscu – powiedział twórca o rzeźbie na krakowskim Kazimierzu.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a