czwartek, luty 02, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22704.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22704

Nawrocki

wtorek, 15 grudzień 2015 11:29

Demokracja w Tunezji rośnie w siłę Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uroczyste wręczenie Nagrody Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu Dialogu Narodowego w Oslo w dn. 10 grudnia to ważny dzień w historii młodej demokracji, jaką jest Tunezja. Tunezyjska grupa organizacji obywatelskich została doceniona za dojrzałość polityczną oraz społeczną, umiejętność dialogu i chęć poszukiwania pacyfistycznych rozwiązań w trakcie i po wyjątkowo trudnych przemianach ustrojowych.

Podczas uroczystego przyjęcia zorganizowanego z tej okazji w Ambasadzie Tunezji w dn. 11 grudnia br. pan Ambasador, Slim Ben Jâafar, podsumował przyznanie Tunezji tej najbardziej prestiżowej nagrody na świecie, tymi słowami:

„Dzięki niezmiernie trudnej, delikatnej i jakże cennej pracy Kwartetu oraz zastosowaniu metody ciągłego dialogu udało się osiągnąć stabilność i ocalić naszą drogą Tunezję. Poprzez uchwalenie nowej konstytucji w styczniu 2014 roku, jak również organizację wyborów parlamentarnych i prezydenckich Tunezja dała przykład umiaru, tolerancji, równości oraz umocnienia praw kobiet, co wpłynęło na sukces tunezyjskiej transformacji."

{gallery}22704{/gallery}

Swoje gratulacje podczas uroczystego wieczoru w Ambasadzie wygłosiła także w języku polskim oraz arabskim, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pani Joanna Wronecka.

Tunezja, pragnąc dodatkowo podkreślić wagę tej nagrody dla swego kraju, zainicjowała kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem #unitedforpeace #unitedfortunisia, zachęcając wszystkich do wspierania Tunezyjczyków, ludzi, którzy podzielają te same pokojowe i demokratyczne wartości, co mieszkańcy Europy.

W filmie pojawiają się mieszkańcy Tunezji oraz osoby z całego świata, które gestem złożenia dłoni na sercu wyrażają wsparcie dla Tunezji i jej walce o demokrację. Mimo wielu trudności, jakim musi stawiać czoła obecnie ten kraj, demokracja ma się w nim dobrze i „rośnie w siłę", jak mówi hasło, dzięki wsparciu ludzi z całego świata. Swoje poparcie dla tego kraju i zachodzących w nim przemian oraz solidarność można wyrazić poprzez dzielenie się swoim zdjęciem z gestem złożonych dłoni na sercu i podpisanym #unitedforpeace #unitedfortunisia.

Filmik z kampanii można obejrzeć tutaj:

Warto przypomnieć, że zmiany w Tunezji i pokojowy charakter przemian, jakie miały tam miejsce w ostatnich latach, możliwe były dzięki wieloletniej polityce władz Tunezji i działaniom, które rozpoczął już pierwszy prezydent tego kraju, Habib Bourghiba. To już za czasów jego prezydentury rozpoczęły się zmiany w kierunku podniesienia poziomu edukacji oraz wzmocnienia roli kobiet, jako podstawowych wyznaczników postępu cywilizacyjnego. Obszary też były przez lata najbardziej doinwestowanymi obszarami społecznymi w Tunezji, czego owocem, według wielu komentatorów, jest sukces przemian demokratycznych w Tunezji i obecna pozycja kraju.

a