wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22688.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22688
poniedziałek, 14 grudzień 2015 09:32

Striezelmarkt, drezdeński jarmark Bożonarodzeniowy Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Striezelmarkt, drezdeński jarmark Bożonarodzeniowy Fot.: Grzegorz Micuła

Świąteczne jarmarki w centrach zachodnioeuropejskich miast stały się już tradycją. Ich organizację do perfekcji opanowali Niemcy, którzy główne place w centrach zmieniają w malownicze miasteczka.


Drezno - wspaniałe miasto z odbudowaną po wojennych zniszczeniach barokową starówką jest szczególnie piękne w okresie Bożego Narodzenia kiedy to ulice i place miasta zamieniają się w zimową krainę, pachnącą korzennym grzanym winem, piernikami i bakaliowym ciastem. Drezdeński Striezelmarkt jest najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Niemczech. Pierwsze wzmianki o nim zanotowano w roku 1434.
Oryginalne drezdeńskie ciasto świąteczne Drezdener Christstollen to nieodłączny element historii i kultury tego miasta - pierwsza wzmianka o tym świątecznym cieście pochodzi z 1474. Przez drezdeńczyków nazywane jest pieszczotliwie "Striezel" czyli strucla i od stuleci związane jest z najstarszym niemieckim jarmarkiem bożonarodzeniowym - stąd nazywanym Striezelmarkt. Około 1500 roku sprzedawano tu drezdeńczykom te chrystusowe chleby na Boże Narodzenie. Na ten robiony z ciężkiego ciasta drożdżowego wypiek składa się co najmniej 3 kg masła i 6 kg bakalii - wyłącznie słodkich rodzynek sułtańskich lub korynckich, z dodatkiem skórki pomarańczowej i cytrynowej na 10 kg mąki! Taka strucla posypana grubą warstwą cukru pudru nazywana jest „Jezus w pieluszce", nawiązując tym samym do zbliżającego się Bożego Narodzenia.


{gallery}22688{/gallery}
Spacery po mieście specjalnie zaprojektowane na czas adwentowy, wprowadzają przybywających do Saksonii gości w tutejsze świąteczne zwyczaje i tradycje. W tym adwentowym czasie warto wybrać się do Opery na świąteczne przedstawienia. Tradycją są też rodzinne wizyty w Operetce w okresie Bożego Narodzenia, w tym roku wystawiany jest bajkowy spektakl "Jaś i Małgosia" Engelberta Humperdincka. Oprócz koncertów organowych przy świecach w kościołach Frauenkirche i Kreuzkirche można posłuchać świątecznych oratoriów i koncertów na Striezelmarkt.

Świątecznych jarmarków w Dreźnie jest kilkanaście - najsłynniejszy z nich to wspomniany już Dresdner Striezelmarkt. W dniu otwarcia jarmarku kroi się świąteczną struclę i częstuje wszystkich przybyłych gości. Mimo, że jarmark w Dreźnie już trwa to dla wszystkich chętnych tego przysmaku nie zabraknie. W niektórych miejscach piecze się go w piecach, a goście mogą podziwiać proces powstawania strucli. Drezdeński jarmark ma też swój drugi symbol, jest nią licząca 14 metrów wysokości świąteczna piramida. W jej środku umieszczono liczne figurki związane z Bożym Narodzeniem i kulturą regionu. Figurki te cały czas się poruszają, co sprawia radość głównie najmłodszym uczestnikom jarmarku.
Na drezdeńskich Weinachrmarktach turyści mogą liczyć na szeroki asortyment kulinarnych przysmaków i tradycyjnych produktów, takich jak ceramika z Łużyc, pierniki z Pulsnitz Pulsnitzer Pfefferkuchen wypiekane z ciasta z miodem lub karmelizowanym cukrem i różnymi przyprawami, które w średniowieczu nazywane były pieprzem.

Sztuka ludowa regionu Erzgebirge to miniaturowe piramidy, gwiazdy adwentowe z Herrnhut, małe drewniane figurki Räuchermänner ("Palących fajki"), anioły ze świecami, dziadki do orzechów i inne.
Innym symbolem Drezna jest "Pflaumentoffel", figurka do jedzenia dla dzieci zrobiona z suszonych śliwek, przedstawiająca małych chłopców, w strojach kominiarzy. Historycznie pflaumentoffle nawiązują do kilkuletnich chłopców z sierocińców, którzy na podstawie zezwolenia elektora saskiego z 1653 r. zajmowali się sprzątaniem przed Bożym Narodzeniem. Ich praca polegała na czyszczeniu wąskich kominów mieszczańskich domach. W XIX w. dzieci (zwane Striezelkinder) sprzedawały pflaumentoffle na bożonarodzeniowych jarmarkach w Saksonii i Rudawach. Pflaumentoffle w kulturze ludowej, podobnie jak kominiarze, są uważane za symbol szczęścia. Kojarzone są także ze św. Mikołajem, który w wielu rejonach Europy dostaje się do domów przez komin.

Striezelmarkt nie jest bynajmniej jedynym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Dreźnie. Duża liczba małych i dużych rynków rozrzucona jest po całym mieście. Każdy z nich ma swój własny, indywidualny wypracowany przez lata charakter. Bożonarodzeniowa Mila rozciąga się wzdłuż Prager Strasse, w południowej części miasta, wzdłuż najbardziej znanej ulicy handlowej w Dreźnie.
Znajdziemy tu liczne stoiska z regionalnymi specjałami z Drezna i okolic. Nad wszystkim góruje 15-metrowa choinka z mnóstwem ozdób i lampek. Feeria świateł i grająca muzyka zachwyca tak dzieci, jak i dorosłych. W środkowej części rynku, obok hotelu Pullman zbudowano Dom Świętego Mikołaja.
Na jarmarku przy Frauenkirche znajdziemy tradycyjne saksońskie produkty, takie jak ceramika, szkło i koronki z regionu Vogtland, które sprzedawane są na Munzgasse. Główną atrakcją tego małego rynku jest ośmiometrowa piramida, w której obracają się ręcznie wykonane drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, Trzech Króli oraz postacie typowe dla regionu Saksonii.
Więcej informacji na: www.drezden.de/striezelmarkt.

a