niedziela, grudzień 08, 2019
Follow Us
piątek, 20 listopad 2015 12:38

Plecaki rakietowe dla strażaków z Dubaju Featured

Written by Kos
Rate this item
(0 votes)

Pożary w wysokich budynkach mogą być bardzo problematyczne. Poruszanie się po ogromnych budynkach, gdzie trzeba jak najszybciej dotrzeć z całym sprzętem strażackim czy nawet komunikacja z ludźmi w przypadku zagrożenia, może być znacznie utrudniona. Dlatego Dubaj, miasto w którym nie brakuje wysokich konstrukcji, planuje wyposażyć swoich strażaków w... plecaki odrzutowe.

Dyrekcja Obrony Cywilnej Kraju podpisała memorandum o porozumieniu z nowozelandzkim Martin Aircraft Company. Oprócz planowanej pierwotnej dostawy 20. plecaków odrzutowych i dwóch symulatorów szkoleniowych, odbędą się także szkolenia wstępne. Firma udzieli wsparcia operacyjnego.

Koszt jednej sztuki to około 150 tysięcy dolarów, ale ponieważ mówimy o Dubaju, cena nie powinna nikogo dziwić. Według specyfikacji, strażacy będą mogli wznieść się na wysokość do 1000. metrów oraz osiągnąć prędkość 70 km/h. Plecaki mają być sterowane przez pilotów, ale także istnieje opcja zdalnego kierowania. Mają startować i lądować pionowo, funkcjonować w zamkniętych pomieszczeniach, a także przenosić ładunki o masie do 120. kilogramów.

 Dostawa sprzętu ma mieć miejsce w drugiej połowie 2016. roku.