czwartek, luty 02, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22300.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22300

Nawrocki

sobota, 24 październik 2015 00:00

Bezdroża: Indochiny Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cztery kraje południowo-wschodniej Azji, przy czym bardzo bogate w zabytki, różnorodność kulturalną, wspaniałą przyrodę i krajobrazy oraz oferujące gościom także wiele innych atrakcji: Tajlandię, Kambodżę, Laos i Wietnam przedstawia najnowszy przewodnik, jaki ukazał się w serii Bezdroża Classic. Chociaż druga część jego tytułu: Słodko-pikantne Indochiny jest jednak trochę nieścisła, co przyznaje zresztą sam autor. Indochiny bowiem, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, to trzy z wymienionych państw – poza Tajlandią, które w przeszłości były koloniami francuskimi.


Natomiast traktując ten region świata szerzej, zalicza się do niego także fascynującą Birmę (Mjanma, Myanmar) oraz również warte poznawania Malezję i Singapur. A niektórzy dodają do nich i bardziej odległe kraje: Brunei, Indonezję i Filipiny. Też należące - obok już wymienionych - do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN. Biorąc tę niemal 700-stronicową książkę do ręki miałem wątpliwość, czy zasadnie – nie tylko na podtytuł Indochiny – wydawca uwzględnił w niej Tajlandię. Zwłaszcza, że równolegle dostarczył czytelnikom bardzo dobry przewodnik po niej z „zielonej serii" Michelina, który niedawno omawiałem na naszych łamach.
A jeżeli już, to dlaczego nie również Birmę budzącą coraz większe zainteresowanie naszych turystów, wielką perłę tamtych stron. Po której nie ma dotychczas, a przynajmniej ja na taki nie natrafiłem, korzystając w trakcie podróży po niej z obcojęzycznych, przewodnika w języku polskim. Podobnie zresztą jak w przypadku Laosu i Kambodży, chociaż po tej ostatniej jest już co najmniej jeden. W odróżnieniu od Tajlandii i Wietnamu, którym poświęcono już po kilka przewodników wydanych w Polsce. W trakcie lektury przekonałem się jednak, że polski autor – to jeden z plusów omawianego przewodnika – trochę inaczej spojrzał na kraj Tajów.
Wyszukując również, co dotyczy także pozostałych prezentowanych w nim krajów, polonika lub tematy, które szczególnie mogą zainteresować naszych rodaków. Pierwsze ponad 100 stron tego przewodnika ma charakter ogólny i prezentuje cały ten region świata oraz opisywane kraje łącznie. Zgodnie z zasadami przyjętymi w tej serii zaczyna się on od licznych ważnych informacji oraz sugestii autora. Turystycznego savoir vivre – czyli jak zachowywać się tam w konkretnych sytuacjach, a także co zobaczyć lub przeżyć przede wszystkim.
O doborze tych właśnie 25. propozycji – po sześć z każdego kraju oraz ostatniej, wspólnej: ulicznego jedzenia, można oczywiście dyskutować. Nie znam zresztą wszystkich zalecanych przez autora obiektów i miejsc, które zobaczyć (lub przeżyć) trzeba koniecznie. Ale nie potrafię równocześnie wskazać niemal żadnego naprawdę ważnego w tych krajach, które zostałoby pominięte. Chociaż np. w przypadku Bangkoku obok poznawania jego nocnego życia dodałbym najważniejsze świątynie i pałac królewski. A także zespół letniego pałacu królewskiego Bang Pa – in w pobliżu Ayutthayi, z jednym z pawilonów, inspiracją dla projektanta którego był Pałac Łazienkowski w Warszawie.
Pominiętych jednak w tym przewodniku. To tylko przykład. Można by dodać kolejne z pozostałych krajów, ale autor ma przecież prawo do własnego spojrzenia na nie i selekcji tego, co uważa za najciekawsze. Dobrym tego przykładem jest propozycja sześciu tras zwiedzania tego regionu, głównie autobusami lub samochodami – przewodnik kierowany jest przede wszystkim do turystów zwiedzających je samodzielnie, chociaż bardzo przydatny także dla uczestników wycieczek organizowanych przez biura podróży – z przelotami samolotami. Są to trasy zaplanowane na od 2 (tylko jedna) do 4 tygodni każda, po jednym, dwu sąsiednich, lub nawet wszystkich czterech krajach.
Uwzględniające naprawdę najciekawsze tam miejsca. Sporo uwagi autor poświęca bardzo przydatnym informacjom praktycznym oraz konieczności troski turystów o własne bezpieczeństwo na miejscu. Zagrożeniom w całym regionie, jak ruch drogowy, zatrucia pokarmowe, komary roznoszące malarię oraz takie choroby jak cholera czy ptasia grypa. Jadowitym wężom i pajęczakom, drobnym oszustwom i wyłudzeniom, a we wszystkich krajach poza Tajlandią nadal groźnym, poza sprawdzonymi szlakami, minom i niewybuchom. Podobnie radom jak chronić dokumenty i pieniądze, ubezpieczać się i zabezpieczać medycznie, podróżować, gdzie nocować, jeść itp.
Pozostałe części poświęcone poszczególnym krajom, to w gruncie rzeczy cztery odrębne przewodniki w jednym tomie. Każdy rozpoczyna się od informacji podstawowych i praktycznych oraz krajoznawczych. Te ostatnie obejmują również skrótową historię kraju, jego demografię, społeczeństwo i obyczaje, religię, kulturę i sztukę, kuchnię itp. Zaś opisy czysto przewodnikowe zawierają informacje o stolicy, regionach na które autor podzielił kraj, uwzględnione przez niego miejscowości – bo przecież nie sposób uwzględnić wszystkich, a następnie zabytki i inne ważne miejsca oraz atrakcje, także w okolicach.
Z informacjami o dojeździe do nich oraz poruszania się na miejscu, adresach i godzinach otwarcia np. muzeów, noclegach, sugerowanych miejscach żywienia się itp. Części te wzbogacają, w sumie 56, mapki i plany miast oraz zdjęcia, niestety tylko czarno-białe. Jest to ogromna kopalnia faktów i wiedzy ułatwiająca poznawanie tych krajów oraz odwiedzania w nich tego, co, zgodnie z zainteresowaniami turysty, okaże się dla niego najważniejsze. Bardzo ważną rolę w tym przewodniki odgrywają liczne – w sumie niemal 130 – informacje w ramkach włamane w tekst. Zarówno bardzo ważne, jak i zawierające ciekawostki.
Wśród nich także wspomniane polonika. Oto parę przykładów. * Wielka powódź (Tajlandia 2011). * Na czym oszczędzać w Azji Południowo-Wschodniej? * Jedzenie przyszłości? (chrupiące pajęczaki, grillowane pasikoniki, soczyste gąsienice). * Szlakiem naleśników z bananami. * Z Łodzi do tajskiego więzienia (historia Polaka, który wpadł na handlu narkotykami). * Pattaya i Pukhet – dlaczego lepiej wypoczywać gdzie indziej? (bardzo krytyczna, ale zgadzam się z nią, bo po pobytach tam mam podobne, ocena tych miejscowości w Tajlandii, do których nasze biura podróży chętnie wożą turystów). * Ciemna strona (seks) turystyki.
A także m.in.: * Niespokojne południe (strefa konfliktów w Tajlandii). * Z polską misją u Khmerów (jezuita Wojciech Męciński, 1598-1643). * Skutki operacji „Menu" w Kambodży (ataki lotnictwa USA w 1969 na rzekome bazy wietnamskich komunistów i nadal groźne miny i niewybuchy). * Sidła sprawiedliwości (zbrodnie Czerwonych Khmerów w Kambodży i ich rozliczanie). * Ramię w ramię z ONZ (polska misja stabilizacyjna w Kambodży w latach 90. XX w. * Angkor bez tłumów (jak najlepiej zwiedzać sławny kompleks zabytków w Kambodży).
* Między trzema krajami (Złoty Trójkąt od strony Laosu, na lewym brzegu Mekongu). * Dziewczynka ze zdjęcia (historia słynnej nagiej wietnamskiej dziewczynki uciekającej przed napalmem w 1972 r. opisana przez nią w 1999 r.). * W słusznej sprawie (Polacy w wojnie amerykańsko-wietnamskiej walczący po obu stronach). * Ostatni poranek w My Lai (głośna amerykańska zbrodnia wojenna w Wietnamie, 16.3.1968). * Jak ugryźć Deltę? (Mekongu). * Taj i Laotańczyk dwa bratanki? * Szybki transport przez Azję (chińska inwestycja kolejowa w Laosie z prędkościami do 200 km/h). * Nadwiślański mały Sajgon (Wietnamczycy w Polsce).
W sumie jest to więc bardzo dobry przewodnik zawierający mnóstwo ważnych i przydatnych informacji, faktów oraz rad i sugestii autora. Co, gdzie, kiedy i jak zwiedzać oraz na co zwracać uwagę. Napisany ciekawie i ze znawstwem realiów, na podstawie, w znacznym stopniu, własnych obserwacji i doświadczeń. Bo w ciągu pół roku, które, jak informuje wydawnictwo prezentując autora, poświęcił on na podróże po czterech tytułowych krajach, nie zdołał on chyba jednak odwiedzić wszystkich tych tysięcy miejscowości i miejsc, jakie wymienił i przedstawił czytelnikom.
Z przyjemnością więc polecam ten przewodnik zarówno tym, którzy wybierają się w tamte strony, lub rozglądają za ciekawymi krajami wartymi poznania. A na podstawie również własnych doświadczeń zapewniam, że należą do nich te, które zostały w nim opisane. Ale również sąsiednie w tym regionie świata. Przy czym – to również ważna informacja – ciągle są one relatywnie niedrogie, także dla kieszeni naszych turystów.


{gallery}22300{/gallery}

TAJLANDIA, KAMBODŻA, LAOS, WIETNAM. SŁODKO-PIKANTNE INDOCHINY. Autor: Krzysztof Dopierała. Przewodnik z serii Bezdroża Classic. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2015, str. 681, cena 79 zł. ISBN 978-83-283-0068-2.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Wydawnictwo Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-283-0068-2
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2015_10_24
  • Ocena recenzji: 5
  • EAN: 9788328300682

a