środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22206.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22206

Nawrocki

sobota, 10 październik 2015 00:00

KLM ma już 96 lat Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KLM ma już 96 lat Fot.: mat. pras.

Dokładnie 96 lat temu powstała linia KLM, która ze swojego lotniska bazowego Schiphol oferuje obecnie loty do 139 miast. Schiphol Airport, to jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie. Rocznie odwiedza go ponad 54 milionów podróżnych. W dniu urodzin linii KLM, poznajmy bliżej to fascynujące miejsce, jak i tradycję holenderskich kamieniczek urodzinowych KLM.

Amsterdamski port KLM jak prawdziwa metropolia
Ogromną przestrzeń lotniska Schiphol Airport w Amsterdamie zaprojektowano z myślą o maksymalnym uprzyjemnieniu pasażerom czasu w oczekiwaniu na samolot. W tej unikatowej przystani można zarówno zrelaksować się w spa, odpocząć w parku miejskim, jak i zaszaleć w kasynie, poczytać w bibliotece, a nawet wziąć ślub... A szeroka oferta sklepowa i gastronomiczna usatysfakcjonuje najbardziej wymagających podróżnych.

Port inny niż wszystkie
Schiphol Airport otwarto w 1916 roku jako lotnisko wojskowe i ulokowano je w miejscu, w którym przed laty znajdowało się jezioro. Z czasem zaczęto je osuszać i tak powstały typowe holenderskie poldery, czyli tereny sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony ich przed zalaniem przez wodę. Właśnie na nich zbudowano węzeł komunikacyjny, który jest obecnie jednym z najczęściej uczęszczanych portów lotniczych na świecie.

Amsterdam-Schiphol jest bardzo lubiane przez podróżnych i często nagradzane w międzynarodowych rankingach. Od lat znajduje się ono w czołówce portów lotniczych wyróżnianych m.in. w konkursie SKYTRAX AWARD – w 2014 roku Schiphol Airport znalazł się na 5 miejscu w kategorii najlepszych lotnisk na świecie oraz na 2 miejscu w Europie. Natomiast linia KLM znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „najbardziej punktualna linia w 2014 roku" w Europie.

Architektura: prostota, funkcjonalność i ochrona środowiska
Lotnisko Schiphol wyróżnia unikatowa na skalę światową architektura i sztuka użytkowa całego kompleksu. Wszystkie hale mają funkcjonalny i przejrzysty rozkład. W bardzo przemyślany sposób zorganizowano m.in. przestrzeń dla osób podróżujących w celach biznesowych. Miejsce do organizacji konferencji prasowych, jak i Centrum VIP stanowią prawdziwą wizytówkę holenderskich projektantów. Również budynki zlokalizowane na zewnątrz zostały tak zaprojektowane, aby tworzyć spójną całość. Poruszanie po tak dużym obiekcie ułatwia nawigacja dostępna na smartfony. Osobom przesiadającym się na kolejny lot pokazuje ona nie tylko drogę do właściwego gate'u, lecz także czas potrzebny na pokonanie całej trasy. Warto wspomnieć, że linia KLM przywiązuje ogromną wagę do kwestii ochrony środowiska, co znalazło także odzwierciedlenie w zastosowaniu odpowiednich rozwiązań przy rozbudowie infrastruktury na lotnisku. Na przykład Budynek TransPort dzięki odpowiednim materiałom jest w dużej mierze samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na energię. TransPort otrzymał nagrodę Dutch Construction Award za zrównoważone budownictwo w 2011 roku i tego samego roku był uhonorowany Leed Platinum Certificate przez the United States Green Building Council. Lotnisko stale się rozrasta, lecz udaje mu się zachować swój własny i niepowtarzalny styl. W tym roku otwarto kolejną nową konstrukcję – hotel Hilton w Schiphol-Centrum (Mecanoo).


{gallery}22206{/gallery}

Park na lotnisku
Wędrówka po lotnisku może być naprawdę niezapomnianym przeżyciem! W „Airport Park" ulokowanym na tarasie widokowym kawiarni-ogrodzie (Lounge 1, w kierunku Pier D, 2 piętro) jak w typowym miejskim parku, można zażywać relaksujących kąpieli słonecznych. Ten całkowicie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju park jest dziełem Maurice'a Mentjensa, który w żartobliwej formie zagospodarował przestrzeń. Dlatego na zielonym tarasie można odpocząć w otoczeniu projekcji motyli, usłyszeć śpiew ptaków a nawet dźwięki rowerzystów. Ponadto w widocznych miejscach terminala przez cały rok wyeksponowane są akcenty roślinne, nawiązujące do zmieniających się pór roku.

Bogata oferta rozrywkowa
Podróżni oczekujący na kolejny lot na lotnisku Schiphol-Amsterdam mogą odpocząć w licznych, bardzo wygodnych strefach. Do ich dyspozycji oddano nie tylko komfortowe strefy urody (np. Rituals Shop & Spa w hali 1 i XpresSpa w hali nr 2 na 1 piętrze), a nawet umożliwiono im skorzystanie z bezpłatnych pryszniców. Pasażerowie mogą tu także poobcować ze sztuką w prawdziwym muzeum, serfować w sieci bez żadnych opłat czy ekologicznie naładować komórkę pedałując na rowerze, jak i dokonać zakupów w Schiphol Plaza czy zagrać w kasynie. Do tego należy wspomnieć o bogatej ofercie gastronomicznej, m.in. obejmującej kuchnię japońską czy posiłki przygotowane na bazie produktów ekologicznych.

Akcenty związane z kulturą i designem holenderskim widać najbardziej w hali odlotów 3 (Departure Lounge 3), ze stylowymi białymi fasadami typowej holenderskiej ulicy. W Holland Boulevard można m.in. skosztować rodzimych przysmaków, wygodnie rozsiąść się na kanapie i obejrzeć film czy wstąpić do bezpłatnej biblioteki z kolekcją literatury przetłumaczonej na 28 języków! Znajduje się tu również światowej sławy Rijksmuseum, pierwsze na świecie muzeum zlokalizowane na lotnisku. Miłośnicy tulipanów, aby poczuć się jak na giełdzie kwiatowej, powinni koniecznie odwiedzić „House of Tulips" (pośrodku Lounge 3) – jest to unikatowa konstrukcja łącząca architekturę typową dla Amsterdamu ze szklarnią. Natomiast w strefie Babycare Lounge stworzono leśną krainę zabaw dla dzieci z chatkami na drzewach (Kids Forest), a w Departure Lounge 4 – nawet trybuny i zjeżdżalnię! Więcej informacji na stronie www.schiphol.nl.

Niezależnie od tego czy mamy kilkugodzinny postój czy tylko chwilę wolnego czasu – na pewno każdy znajdzie na lotnisku w Amsterdamie coś ciekawego dla siebie. Holenderski przewoźnik realizuje stąd wszystkie loty międzykontynentalne, dlatego warto tak zorganizować swoją podróż, aby wygospodarować czas i oprócz lotniska zwiedzić również Amsterdam. Port oddalony jest zaledwie 15 minut od centrum i dostępne jest wygodne połączenie kolejowe. Od blisko 60 lat KLM oferuje loty pomiędzy Amsterdamem a Warszawą, a od maja 2015 roku również Kraków został wpisany na listę miast obsługiwanych przez holenderskiego przewoźnika.

Teraz lecąc liniami KLM w ramach pilotażowej oferty dla podróżnych z Polski można w cenie przelotu zatrzymać się w Amsterdamie na dowolną liczbę dni. Z przerwy w podróży (ang. stopover) mogą skorzystać osoby lecące linią KLM w klasie ekonomicznej w przypadku dowolnego przelotu po Europie oraz międzykontynentalnego.

96. miniatura kamieniczki Delft Blue KLM
Warto wspomnieć, że 7 października, tradycyjnie w dniu urodzin linii KLM, przewoźnik dodał do swojej kolekcji porcelanowych domków Delft Blue kolejną, 96. już miniaturę kamieniczki. W tym roku przedstawia ona Hamel House w Gorinchem, który ma symbolizować dobre relacje pomiędzy Holandią a Koreą Południową. KLM uruchomił loty do Korei Południowej w roku 1984. Od 1950 roku każdy pasażer Klasy World Business otrzymuje w prezencie od linii porcelanową miniaturę z kolekcji Delft Blue, która odzwierciedla prawdziwy, zabytkowy holenderski dom z ciekawą historią, a wśród klientów KLM są liczni kolekcjonerzy.

Więcej na: www.klm.pl.

a