środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 24 lipiec 2015 00:00

Atrakcyjny zabytek przyrodniczy w Karpackiej Troi Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do Karpackiej Troi przywieziono fragment pnia klonu jawora z parku w Igołomii koło Krakowa, z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że to kilkusetletnie drzewo powalone przez wichurę, leżało tam kilka lat, gdyż nie było tak długiej piły, którą można byłoby go pociąć.

Dzięki specjalnym staraniom udało się wreszcie przeciąć to drzewo, o średnicy 175 cm i wyciąć fragment o długości 220 cm, który dzięki uprzejmości kierownika Instytutu prof. dr hab. Janusza Kruka i kierownika pracowni w Igołomii dr Krzysztofa Tuni został podarowany do skansenu.

Zdeponowano go obok wczesnośredniowiecznej kuźni, aby zwiedzający mogli wyobrazić sobie jak wielkie drzewa rosły w karpackich puszczach w epoce brązu i w okresie wczesnego średniowiecza. Jest to także atrakcyjny zabytek przyrodniczy, który obok pradziejowych roślin uprawianych w skansenie i wielu roślin chronionych występujących na grodzisku Wały Królewskie, jest ciekawym eksponatem dotyczącym środowiska naturalnego, w jakim żył człowiek przed kilkoma tysiącami lat.

Najbliższe wydarzenia w Karpackiej Troi:

29 lipca 2015 - Warsztaty wykonania strzał. Warsztaty te pozwolą uczestnikom zapoznać się z materiałami i narzędziami używanymi do produkcji strzał na przestrzeni różnych okresów historycznych. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie spróbować wykonać strzałę.

5 sierpnia 2015 - Warsztaty ogniomistrza. Warsztaty pozwolą zapoznać się uczestnikom ze sposobami rozniecania ognia w pradziejach oraz wczesnym średniowieczu. Uczestnicy zajęć nauczą się przygotowywać akcesoria potrzebne do tych czynności takie jak – świdry ogniowe, hubki i rozpałki. Każdy będzie mógł sam spróbować rozpalić ogień technikami historycznymi.

26 sierpnia 2015 - Plenerowy wypał ceramiki. Podczas spotkania zostaną wypalone w warunkach polowych naczynia wykonane na lipcowych warsztatach ceramicznych.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest w Trzcinicy, w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Więcej na: http://www.karpackatroja.pl.

a