wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21499.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21499
piątek, 24 lipiec 2015 00:00

Burda National Geographic: Polska. Wybrzeże i pojezierza Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Najlepsze wakacje to aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem – stwierdza na tylniej okładce autor i wydawnictwo przewodnika „Polska wzdłuż i wszerz". I taka jest koncepcja tej trzytomowej pozycji prezentującej walory naszego kraju w podziale na jego poziome części: Wybrzeże Bałtyku i pojezierza na północy, Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem w pasie środkowym oraz Góry i pogórza południowej Polski.


Tom obejmujący północ kraju, który otrzymałem do recenzji, składa się z dwu części: „Wybrzeże morza bałtyckiego. Wakacyjne eldorado" i „W krainie jezior północnej Polski". A w nich wyodrębnionych regionów od zachodu na wschód. W części pierwszej są to: Kraina ujścia Odry, Szczecin i jego okolice, Zachodniopomorska riwiera, Wybrzeże środkowe, Wybrzeże kaszubskie, Trójmiasto oraz w delcie Wisły. Łącznie ponad 50 miejscowości i miejsc.
W drugiej zaś: Pojezierne kresy zachodnie, Pomorska kraina wielkich jezior, Pojezierza Pomorza wschodniego, Wzdłuż doliny dolnej Wisły, Między łukiem Wisły a Warmią, Kraina w widłach Pasłęki i Łyny, Serce Pojezierza Mazurskiego, Wschodnie Mazury oraz Północno – wschodni narożnik Polski – w sumie niemal 140 miejsc. Łącznie więc w spisie treści znajduje się niemal 190 uwzględnionych w przewodniku miejscowości i miejsc, m.in. parki narodowe i krajobrazowe, puszcze, równiny, jeziora, kanały, rzeki itp.
Każda omawiana jest na ogół bardzo zwięźle, z informacjami o niej i znajdujących się tam zabytkach, wartych poznania atrakcjach itp. W przypadku miejscowości większych, np. Szczecin, Gdańsk, Świnoujście i wielu innych, na końcu prezentowania każdej znajduje się rubryka „To się przyda". Zawierająca adresy (także internetowe) placówek Informacji Turystycznej, muzeów, domów kultury, dyrekcji uzdrowisk, przepraw promowych, informacje o środkach komunikacji publicznej, rejsach pasażerskich itp. Ponadto wartych poznania miejscach i atrakcjach w okolicach.
Przewodnik zawiera więc tysiące przydatnych turyście informacji. Wzbogacają go dodatkowe informacje w ramkach na szarym lub kremowym tle. Wśród pierwszych z nich są m in. Szczecin z innej perspektywy; Nadmorska kolej wąskotorowa; Wodne atrakcje (w Darłówku); Spojrzenie na stary Gdańsk (punkty widokowe); Jarmark Dominikański; Trójmiejski Park Krajobrazowy; Żuławska kolejka; Szlak wodny Drawy; Ełcka kolej wąskotorowa; Kanał Augustowski i inne.
Natomiast w liczniejszych ramkach kremowych m.in. Festiwal Słowian i Wikingów (na wyspie Wolin); Rejsy z Dziwnowa; Król Skandynawii, Dawne fortyfikacje (w Ustce); Przez Zatokę Pucką; Święto rybaków (w Jastarni); Mennonici; Pętla żuławska; Geopark. Kraina polodowcowa nad Odrą; Stolica nordic walkingu (Barlinek); Kajakiem po Redzie; Szlak kajakowy Drawy; Kajakiem po Słupi; Dom do góry nogami; Brdą przez Zaborski Park Krajobrazowy; Dolina Drwęcy; Szlak Krutyni.
Informacje takie pozwalają ciekawiej spędzać czas w miejscu urlopowego wypoczynku oraz jego najbliższych okolicach, wybrać się na nieco dalsze wycieczki, lub w ogóle zaplanować sobie trasę poznawania jakiegoś regionu kraju i to zarówno lądową jak i wodną. Przewodnik wzbogacają bardzo liczne, kolorowe i przeważnie dobre zdjęcia. Ma on jednak również, moim zdaniem, wady i braki. Nie zawiera np. żadnych mapek czy planów prezentowanych terenów i miejscowości. Niezrozumiały jest także brak indeksu nazw miejscowości i miejsc oraz przynajmniej najważniejszych zabytków.
Nie jest w stanie zastąpić go spis treści, w którym, w podziale na regiony i w proponowanej kolejności poznawania w nich poszczególnych miejscowości, znajdują się ich nazwy i numery stron, na których są one opisane. Nie uwzględnia bowiem miejscowości i miejsc rekomendowanych do zobaczenia w ich okolicach. A są ich grube dziesiątki, w tym tak istotne, jak np. przykładowo (kolejność według wspominania ich w przewodniku):
Gryfice, Trzebiatów, Sławno, Warcino, Swołowo, Lębork, Kluki, Smołdzino, Krokowa, Żarnowiec, Jezioro Żarnowieckie, Wejherowo, Kostrzyń, Dębno, Choszczno, Kalisz Pomorski, Człuchów, Będomin, Działdowo, Biskupiec, Nidzica, Sejny, Puńsk, Wiżajny – listę tę można ciągnąć długo. Czytelnik może więc na nie trafić tylko przypadkowo. Warto więc chyba dodać tak potrzebny indeks w następnym wydaniu. A może i wzbogacić ten przewodnik również o mapki i plany. Przydałyby się również spisy informacji w ramkach. Co znacznie podniesie jego atrakcyjność i ułatwi czytelnikom – turystom korzystanie z niego.


{gallery}21499{/gallery}

POLSKA WZDŁUŻ I WSZERZ. WYBRZEŻE BALTYKU I POJEZIERZA. KRAINA SŁONYCH I SŁODKICH WÓD PÓŁNOCNEJ POLSKI. Autor tekstu i zdjęć: Dariusz Jędrzejewski. Wydawnictwo Burda National Geographic. Warszawa 2014, str. 399, cena 41,90 zł. ISBN 978-83-7596-469-1.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Wydawnictwo Burda National Geographic
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-7596-469-1
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2015-07-15
  • Ocena recenzji: 4
  • EAN: 9788375964691

a