środa, lipiec 28, 2021
Follow Us
czwartek, 09 lipiec 2015 11:22

Wielka Pętla Wielkopolski – z nurtem przygody Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wielkopolska to obszar z rozległą siecią rzeczną, będącą nie lada atrakcją dla amatorów turystyki wodnej. Szlak biegnący wokół największych rzek w regionie oraz zamykający się w obrębie zwartej trasy turystycznej został nie bez przyczyny nazwany Wielką Pętlą Wielkopolski. Jego wyjątkowość polega na wykorzystaniu równoleżnikowego kierunku przepływu rzek: Warty i Noteci oraz południkowego położenia kanału Warta-Gopło.

Szlak ten, liczący blisko 690 km, przebiega przez takie miejscowości województwa wielkopolskiego, jak: Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Drawsko, Czarnków, Ujście. Przebiega również przez teren województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Poprzez dostęp od zachodu do Odry, jej dopływów i kanałów łączących ją z drogami wodnymi Brandenburgii, Wielka Pętla jest skomunikowana z zachodnią Europą, a poprzez Kanał Bydgoski z Wisłą i innymi rzekami Drogi Wodnej E-70 aż z Kaliningradem.

Wielka Pętla Wielkopolski to miejsce do uprawiania szeroko rozumianej turystyki wodnej, w tym: turystyki motorowodnej i kajakarstwa – na obszarze całej pętli; żeglarstwa, windsurfingu, wakeboardingu i rekreacji wodnej – na jeziorach będących częścią pętli, takich jak np. Jeziora Kanału Ślesińskiego (np. Mikorzyńskie, Ślesińskie) czy innych akwenach w pobliżu szlaku wodnego, np. Kiekrz, Lipno koło Stęszewa, Jezioro Chorzępskie, Grzymysławskie w Śremie, Powidzkie czy Niedzięgiel w Skorzęcinie lub Akwen Tropicana w Owińskach pod Poznaniem.

Wielka Pętla Wielkopolski to również turystyka rowerowa. Wytyczone trasy rowerowe, należące do Systemu Wielkopolskich Tras Rowerowych, takie jak np. Nadwarciański Szlak Rowerowy czy Szlak Stu Jezior, biegną nie tylko w pobliżu rzek i jezior, ale również przez tereny licznych parków krajobrazowych, rezerwatów i parków narodowych.
Z kolei wielkopolska turystyka konna to stadniny, nauka jazdy konnej i usługi takie jak wczasy w siodle. Liczne piękne szlaki konne gwarantują udany wypoczynek dla pasjonatów jazdy konnej.

Na obszarze Pętli i w jej okolicach znajdują się też gospodarstwa agroturystyczne, pozwalające spędzić urlop na wsi. Kuchnia regionalna i połączenie możliwości skorzystania z tras rowerowych, szlaków konnych, wypożyczenia kajaków czy łodzi daje wspaniałe możliwości spędzenia rodzinnych wakacji także dla rodzin z dziećmi.

a