poniedziałek, wrzesień 27, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21418.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21418
poniedziałek, 06 lipiec 2015 14:47

Podsumowanie III Dni Twierdzy Poznań Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Blisko dwadzieścia miejsc i atrakcji, a przede wszystkim około 12 tysięcy zwiedzających – to najkrótsze podsumowanie III Dni Twierdzy Poznań, które odbyły się 20-21 czerwca 2015 roku. Poznaniacy i turyści mogli odkryć poznańskie fortyfikacji od najdawniejszych wałów grodu Mieszka, przez XIX-wieczną twierdzę fortową po schrony z okresu zimnej wojny.

Akcja jest organizowana od trzech lat przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną we współpracy ze stowarzyszeniami i instytucjami opiekującymi się obiektami militarnymi stolicy Wielkopolski.
– Trzecie Dni Twierdzy Poznań przyciągnęły rekordową liczbę zwiedzających. To wspólny sukces stowarzyszeń miłośników fortyfikacji, muzeów i innych instytucji zaangażowanych w organizację wydarzenia. To także najlepsza zachęta do kontynuowanie tego przedsięwzięcia – mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator wydarzenia.

{gallery}21418{/gallery}
W tym roku można było zwiedzić aż pięć fortów z drugiej połowy XIX wieku, w tym po raz pierwszy udostępniony na taką skalę Fort VI, uchodzący za jeden z najlepiej zachowanych tego typu w Europie. Sporą atrakcją były również miejsca niedostępne – przede wszystkim Elektrociepłownia Poznań Garbary, a także do niedawna tajny i użytkowany schron łączności przy ul. Kościuszki.
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Do najpopularniejszych należały wycieczki z przewodnikami w mundurach z różnych epok, pokazy sprzętu wojskowego i wojskowa kuchnia. Liczna publiczność zgromadziła się również na Moście Biskupa Jordana, by obserwować rekonstrukcję z okresu II wojny światowej pt. „O jeden most za daleko".
Nie zabrakło także niespodzianek. W Galerii Werkbank, urządzonej w schronie lotniczym z lat 30., można było obejrzeć wystawę łączącą wątki historyczne z science-fiction.
Zwiedzanie ułatwiał tramwaj wodny oraz specjalna forteczna linia autobusowa. Elementem programu były także lubiane przez turystów i mieszkańców klasyczne wycieczki z przewodnikiem.
– O dużym znaczeniu imprezy świadczy to, że w moich spacerach śladami murów miejskich uczestniczyli goście z całej Polski, którzy często przyjechali specjalnie na Dni Twierdzy Poznań – tłumaczy przewodnik miejski Marcin Fabisiak.

Oficjalna strona Dni Twierdzy Poznań: www.dnitwierdzypoznan.pl

a