czwartek, lipiec 25, 2024
Follow Us
czwartek, 09 kwiecień 2015 14:00

List ws. likwidacji Biura Turystyki ambasady Egiptu

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Niewiadomski Paweł Niewiadomski

Prezes Polskiej Izby Turystyki wystosował do Ambasadora Egiptu w Polsce list, w którym wyraża zaniepokojenie doniesieniami o planowanym zamknięciu zamknięcie Biura ds. Turystyki przy Ambasadzie Egiptu. W ocenie Polskiej Izby Turystyki, jeśli doniesienia medialne o planowanej likwidacji Biura ds. Turystyki przy Ambasadzie Egiptu w Polsce są prawdziwe, wiadomość ta jest zła zarówno dla polskiej, jak i egipskiej branży turystycznej.

Polska Izba Turystyki zwraca uwagę na potencjalne konsekwencje takiej decyzji. Polscy touroperatorzy, promujący Egipt jako kierunek turystyczny, pozbawieni zostaną wsparcia dla swojej działalności. Obecnie, w świetle trudnej sytuacji geopolitycznej w regionie i napiętej atmosfery medialnej, związanej z podróżami do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, najbardziej popularne kierunki turystyczne takie jak Egipt wymagają wzmożonego wsparcia promocyjnego na polskim rynku. Zlikwidowanie Biura jest działaniem sprzecznym z obecnymi potrzebami zarówno polskiej, jak i egipskiej branży turystycznej.

Turystyka jest dla Egiptu jedną z podstawowych gałęzi gospodarki, a Polska jest piątym największym rynkiem turystyki przyjazdowej do tego kraju. W 2014 roku liczba Polaków wypoczywających na wakacjach w Egipcie przekroczyła 300 tysięcy.

Prezes PIT podkreślił w swoim liście olbrzymią rolę, którą odgrywa Biuro ds. Turystyki przy Ambasadzie Egiptu dla promowania tego kierunku turystycznego wśród Polaków. Ułatwianie polskim touroperatorom kontaktów z przedstawicielami egipskiej branży turystycznej, koordynacja działań marketingowych, organizacja workshopów i study tourów oraz stoisk na najważniejszych targach turystycznych w Polsce z pewnością przyczyniło się do zwiększenia dynamiki wzrostu liczby wyjazdów Polaków do Egiptu.

Jak zaznacza Paweł Niewiadomski, informacje dostarczane przez Biuro ds. Turystyki przy Ambasadzie Egiptu są dla polskich touroperatorów ważne szczególnie w obecnej sytuacji, gdy turystyka do krajów Afryki Północnej przechodzi trudności wynikające z zawirowań politycznych. Polska turystyka do Egiptu rozwija się dobrze, mimo negatywnego obrazu kraju kreowanego przez media masowe. Liczba wyjazdów Polaków do Egiptu utrzymuje się na zadowalającym poziomie w dużej mierze dlatego, że touroperatorzy korzystają w Polsce z pomocy wiarygodnego, łatwo dostępnego partnera, dzięki któremu mogą na bieżąco analizować sytuację w regionie.

„W tym kontekście decyzja o zlikwidowaniu polskiego Biura ds. Turystyki jest niezrozumiała. Przecież jeszcze niedawno Wasza Ekscelencja zapewniał na łamach mediów branżowych, że polski rynek jest dla egipskiej turystyki kluczowy. W jaki sposób Egipt zamierza dalej wspierać polskich touroperatorów promujących turystykę do Egiptu?" – pisze w swoim liście Paweł Niewiadomski.

a