Ale na ich zwiedzanie większość turystów odwiedzających to miejsce, nie ma przeważnie już czasu i ochoty. Zwłaszcza, że wejście do części z nich wymaga kupienia osobnych biletów. Podobnie zresztą jak w przypadku każdej z wielkich piramid.
Tymczasem przynajmniej jedna z tych budowli, Muzeum Łodzi, nazywanym też Muzeum Barki, zasługuje na poznanie i warte jest tych niewielkich pieniędzy wydanych na bilet. Znajduje się w nim bowiem Łódź Słoneczna Cheopsa, którą być może przewieziono mumię tego faraona, lub jego zwłoki do mumifikacji. A jeżeli nie, to na pewno wyposażenie jego grobu. Zdaniem niektórych egiptologów, mumifikacja odbywała się bowiem dopiero w Dolnej Świątyni w pobliżu piramidy.
Największa budowla starożytności
Z której, po zabezpieczeniu zwłok władcy przed rozkładem, wyruszała – po specjalnej rampie – procesja pogrzebowa mumii faraona do Świątyni Grobowej i dalej do komory grobowej. Piramidę Cheopsa, drugiego faraona z IV dynastii, największą, pierwotnie o bokach podstawy na planie kwadratu długich na 230,38 m i wysokiej na 146,5 m, a obecnie tylko 227,5 m długości i 137 m wysokości, wzniesiono w latach 2589 – 2566 p.n.e. W ciągu, według obecnych ustaleń, bo np. starożytny historyk Herodot wspominał o 100 tys. budowniczych, 20 lat, przez ok. 20 tys. ludzi.
Z których około 5 tys. było specjalistami, reszta zwykłymi robotnikami. Do budowy tej gigantycznej, nie tylko na tamte czasy, konstrukcji zużyto ponad 2 mln kamiennych bloków o powierzchni 2,6 mln m². Pokrywając ich warstwy okładziną (licówką) z białego, polerowanego wapienia, a przy podstawie z granitu. Dzięki temu boki piramidy były płaskie i błyszczała ona w słońcu. Piramidę tę, podobnie jak sąsiednie Chefrena i Mykerynosa, można zwiedzać. Ściślej część jej wewnętrznych korytarzy, komory oraz Wielką Galerię o rozmiarach 47 x 1-2 x 8,5 metra.
Zrabowane skarby
Wchodzi się do niej przez wejście w północnej ścianie, wykute w IX w. n.e. na rozkaz kalifa Al-Mamina. Pragnącego dobrać się do oczekiwanych wewnątrz skarbów Cheopsa. Ale kosztowności i prawdopodobnie również mumii, której nigdy nie odnaleziono, w komorze grobowej nie było. Wykradli je, już w starożytności, najprawdopodobniej jeszcze w okresie Starego Państwa, czyli przed rokiem 2181 p.n.e., rabusie grobów. Wejście to, znajdujące się poniżej dobrze zamaskowanego wejścia do wnętrza piramidy wykonanego przez jej budowniczych, zdaniem niektórych badaczy, pokrywa się, przynajmniej częściowo, z wykutym wcześniej przez rabusiów.
Na zdjęciach: Trzy najsłynniejsze piramidy egipskie: Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa. Piramida Cheopsa i współczesny widok jej ścian w zbliżeniu. Muzeum Barki z zewnątrz i Łódź Słoneczna Cheopsa sprzed prawie 46 wieków.
{gallery}20669{/gallery}
Po wschodniej stronie piramidy Cheopsa stała niegdyś duża świątynia grobowa, po której pozostały jedynie fundamenty. To z niej rozpoczynała się procesja pogrzebowa faraona. Jak już wspomniałem, piramidę te otaczają od wschodu i zachodu mastaby. Z najbardziej godną uwagi Seszemenefera, księcia i wezyra z czasów V dynastii. Ma ona fasadę z portykiem wspartym na dwu kolumnach oraz z dwiema podobiznami naturalnej wielkości właściciela tego grobowca. Obok niej, po obu stronach ścieżki grobowej, odkryto dwie komory o długości 50 m, w których po pogrzebie umieszczono królewskie statki.
14 lat prac rekonstrukcyjnych
Podobne dwie komory – łącznie było ich pięć – znajdowały się po południowej stronie piramidy. I to w jednej z nich odkryto w 1954 roku łódź, nazywaną też barką lub statkiem, z drewna cedrowego, z pełnym zachowanym wyposażeniem w 1224 fragmentach. Wybudowano nad nią pawilon Muzeum Łodzi (Barki). W jego wnętrzu znajduje się, zrekonstruowana w ciągu 14 lat (!) przez Ahmada Youssufa, Łódź Słoneczna Cheopsa. Ma ona 43 m długości i 5 m szerokości oraz kilkumetrowej wysokości dziób, zakończenie rufy oraz wiosła. Można ją oglądać ze specjalnej wewnętrznej galerii.
Fotografowanie tego zabytku i w ogóle wnętrza muzeum jest zabronione. Ale będąc gościem egipskiego ministerstwa turystyki otrzymałem na to zgodę. Dodam, że w sąsiedniej, zapieczętowanej jamie, znajduje się jeszcze nieodkopana podobna łódź, czy barka. Jest to wiadome, gdyż zbadano ją wprowadzając do wnętrza tej jamy miniaturową kamerę. Jak już wspomniałem, naprawdę warto obejrzeć tę historyczną łódź zachowaną w dobrym stanie od blisko 46 wieków.