środa, luty 01, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20537.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20537

Nawrocki

poniedziałek, 23 marzec 2015 17:16

Tunezja świętuje Dzień Niepodległości w żałobie po zamachu w muzeum Bardo Wyróżniony

Napisane przez www.tunezja.org.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ulice Tunisu Ulice Tunisu www.tunezja.org.pl; Fot.: M. Krüger

Dwa dni po zamachu w Muzeum Bardo w Tunisie, 20 marca Tunezyjczycy świętowali Dzień Niepodległości. Rocznica wydarzeń 20 marca 1956 zbiegła się w tym roku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie i już na zawsze obie daty będą za sobą sąsiadować w społecznej pamięci.

Prezydent Béji Caïd Essebsi zwrócił się do swojego narodu z okazji 59. rocznicy odzyskania niepodległości, obiecując bezwzględną walkę z terroryzmem i zapewnił, że demokracja na dobre zagościła w kraju. Odpowiadając na pytania o ewentualny powrót do dyktatury, który mógłby być spowodowany walką z terroryzmem, prezydent Essebsi zapewnił w czwartek, że « proces wprowadzenia systemu demokratycznego jest już dobrze zakotwiczony i nie będzie do niego już nigdy powrotu".

Warto także przypomnieć, że także Minister Spraw Zagranicznych Tunezji w niedawnym komunikacie zdecydowanie potępił „tchórzliwy akt terrorystyczny, który miał miejsce 18 marca w Muzeum Bardo, w wyniku którego śmierć ponieśli Tunezyjczycy oraz turyści zagraniczni z zaprzyjaźnionych krajów" oraz podkreślił także, że „Naród tunezyjski jednoczy się i mobilizuje w walce z przejawami terroryzmu." Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje również o powołaniu specjalnej grupy kryzysowej. Oficjalny komunikat podsumowujący akcję oraz ostateczna liczba ofiar zostaną wkrótce przedstawione, jak tylko swoje działania zakończą służby przeprowadzające dochodzenie w tej sprawie.


{gallery}20537{/gallery}

Sami Tunezyjczycy mobilizują się także. Marsze solidarności oraz sprzeciwu wobec terroryzmu odbyły się już w dniu zamachu, nazajutrz oraz są przewidziane w ciągu kolejnych dni między innymi w Tunisie i na Dżerbie, jednym z głównych miejsc odwiedzanych przez turystów.

Władze podsumowały w czwartek aresztowanie podejrzanych o atak i ogłosiły rozmieszczenie żołnierzy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w większych miastach.
Tunezyjska prasa zapewnia o podjęciu wyzwania przez Tunezję. „Tunezja zwycięży", „Druga Republika wygra" takie tytuły można przeczytać w prasie reagującej na ostatnie tragiczne wydarzenia.

a