piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
środa, 04 marzec 2015 11:34

Mongolia na ITB Berlin 2015 Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mongolia na ITB Berlin 2015 http://www.infomongolia.com

Największe targi turystyczne i podróżnicze na świecie – ITB Berlin - odbywają się w Berlinie, w dniach 4-8 marca 2015 r. Oficjalnym partnerem ITB Berlin jest Mongolia, organizująca również ceremonię otwarcia.

W przemówieniu inauguracyjnym Prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż (mong. Цахиагийн Элбэгдорж) powiedział, że jego kraj postawił sobie za cel, aby Mongolię - pod hasłem "Podróż przez naturę" - w 2016 roku odwiedziło milion turystów.

W Mongolii - państwie w środkowowschodniej Azji, bez dostępu do morza - lato jest bardzo gorące (powyżej +30 °C), a zimy bardzo mroźna (poniżej -30 °C) i te pory roku trwają ok. pięciu miesięcy każde. Przez pozostałe dwa miesiące trwa wiosna lub jesień. Mongolię, która jest ok. pięć razy większa od Polski, zamieszkuje ok. 2 995 949 osób (grudzień 2014 r.), a w 2015 roku oczekiwane jest osiągnięcie poziomu 3 mln ludzi.
Ambasada Mongolii w Polsce mieści się w Warszawie, przy ul. Rejtana 15.

Obecnie w Mongolii mieszka ok. 500 Polaków, ale nasze kraje łączy wiele już od lat. Jak pisze Marian Kałuski (http://pl.wikipedia.org/) pod hasłem: Polacy w Mongolii (http://przeglad.australink.pl/) - "Pierwszym Polakiem, który był w Mongolii, był franciszkanin z Wrocławia, Benedykt Polak, jako członek poselstwa papieża Innocentego IV do chana Mongołów. Poselstwo wyruszyło z Lyonu w południowej Francji w kwietniu 1245 roku. Po trzech tygodniach podróży przez
Mongolię, 22 lipca 1246 roku, poselstwo Pian del Carpine przybyło do letniej rezydencji wielkiego chana w Starej Ordzie/Ormektua nad Orchonem w pobliżu Karakorum. Posłowie przebywali tam cztery miesiące. 24 sierpnia 1246 roku byli świadkami koronacji nowego wielkiego chana Kujuka. Dopiero 11 listopada tego roku zostali przyjęci na audiencji przez wielkiego chana. Do Lyonu poselstwo wróciło dopiero 18 listopada 1247 roku. Była to pierwsza europejska wyprawa w głąb Azji Centralnej.

W latach 1961-65 działała na terenie zachodniej Mongolii największa w dziejach polskiej geologii ekspedycja, złożona aż ze 190 osób, badając obszar przekraczający powierzchnię Polski (B. Kuźmiński). Największy jednak rozgłos nie tylko w Mongolii czy Polsce, ale na świecie, przyniosły Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na pustynię Gobi - do Kotliny Nemegtu, prowadzone w latach 1963-71 pod kierownictwem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Poszukiwano szczątków dinozaurów, jaszczurek i prymitywnych ssaków sprzed stu milionów lat. Wyprawy powiodły się. Znaleziono szkielety dinozaurów (m.in. roślinożernego i drapieżnego), tyranozaura, ornitomimusa, ponad 20 m długiego zauropoda - ogółem ponad 20
okazów ssaków i ponad 80 okazów jaszczurek, liczne, pięknie zachowane jaja gadów, pancerze żółwi. Połowę zbiorów otrzymała Polska, m.in. gigantycznego zauropoda. Okazy te znajdują się w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sukces polskich alpinistów w Ałtaju Mongolskim rozsławiają dwie nowe nazwy geograficzne w Mongolii i dwie nowe nazwy polskie na mapie świata: Pik Przyjaźni Polsko-Mongolskiej (Polszyn-Mongol Najramdach - 3987 m) i lodowiec Warszawa. To dzisiaj dwie
spośród trzech polskich nazw geograficznych na mapie Mongolii; trzecią jest była osada spółdzielcza Przyjaźni Polsko-Mongolskiej.

W stolicy Mongolii Ułan Bator stoi od 1974 roku pomnik Mikołaja Kopernika, wykonany przez artystę rzeźbiarza Jana Bohdana Chmielewskiego. Władze miasta postanowiły w ten sposób uczcić 500 rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego astronoma."

ITB Berlin 2015 - Międzynarodowe Targi Turystyczne
04-08 marca 2015 r., godz. 9.30-18.00
Dni branżowe: 04-06 marca 2015
Dni otwarte dla publiczności: 07-08 marca 2015
Więcej na: www.itb-berlin.com i http://www.infomongolia.com.

a