wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20306.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20306
środa, 25 luty 2015 16:43

Warszawa: Dzień Turystyki Węgierskiej Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa: Dzień Turystyki Węgierskiej Fot.: Cezary Rudziński

Prezentacja kraju naszych naddunajskich „bratanków" oraz jego najpopularniejszych wśród Polaków miejscowości i regionów, była tematem Dnia Turystyki Węgierskiej w Warszawie zorganizowanego przez Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce. Uczestniczyli w nim, prezentując swoją ofertę, przedstawiciele węgierskiej branży turystycznej i hotelarskiej, ambasady Węgier w Warszawie, duet instrumentalny – skrzypce i akordeon – oraz zaproszeni szefowie i pracownicy polskich biur podróży organizujący wyjazdy nad Dunaj, Cisę i Balaton, polskiego samorządu turystycznego i prasy.


Spotkanie otworzył duet instrumentalny grając świetnie „Tańce węgierskie" J. Brahmsa i melodie z operetki „Księżniczka Czardasza" Imre Kalmana, a później w przerwach także inne słynne utwory muzyki węgierskiej. Multimedialną prezentację „Poznaj kraj bratanków" prowadziła dyrektor NPTW w Polsce Bożena Hirling, przypominając aktualne logo: „Węgry – więcej niż myślisz". W zastępstwie zapowiedzianego, ale niespodziewanie złożonego grypą, J.E. Ambasadora Węgier w Polsce dr Ivána Gyuresika, głos zabrał radca handlowy ambasady, Gabor Kónya.
Podkreślił, że turystyka stanowi jedną z ważnych gałęzi gospodarki węgierskiej, mając około 10 proc. udział w PKB kraju. Poinformował, że rok 2014 był bardzo dobry w tej dziedzinie, ze znacznym wzrostem liczby zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych. Liczba gości z Polski według węgierskiej statystyki noclegowej wzrosła w porównaniu do roku 2013 o 7 proc. – do 228 tysięcy osób. Skorzystali oni z 581 tys. noclegów (tzw. osobo/nocy) w hotelach. Równocześnie wzrost ten w przypadku przyjazdów Węgrów do Polski był aż 12 proc.
Bardziej szczegółowe informacje statystyczne dotyczące turystyki węgierskiej przedstawiła dyr. B. Hirling. Według niepełnych jeszcze danych, w roku 2014 na Węgrzech odnotowano 9,5 miliona turystów, którzy skorzystali z rejestrowanych noclegów. Wśród nich było 4,6 mln gości zagranicznych. Oznaczało to 27,4 proc. wzrost liczby turystów w porównaniu z rokiem poprzednim, a w przypadku ich noclegów – łącznie 24,2 mln – wzrost o 20,2 proc. Wpływy z tytułu noclegów zwiększyły się o 12,4 proc. - do 187,2 mld forintów (HUF). W przypadku wpływów z turystyki krajowej był to wzrost o 14,9 proc., zaś zagranicznej przyjazdowej o 10,9 proc.
Mimo rosnącego u nas z roku na rok zainteresowania urlopami i wyjazdami na Węgry, Polacy korzystający z węgierskiej bazy hotelowej znajdują się w tamtejszej statystyce dopiero na 7 miejscu, z 4,7 proc. udziałem w całej turystyce przyjazdowej. Wyprzedzają nas, plasując się na 1 miejscu wśród zagranicznych gości, Niemcy. A po nich kolejno: Austriacy, Rosjanie, Brytyjczycy, Włosi i Czesi. Mamy – podkreśliła B. Hirling – dobre połączenia lotnicze z Budapesztem liniami PLL Lot oraz węgierskimi tanimi Wizz Air. Podobnie kolejowe oraz autobusowe.
Z Krakowa te drugie są stałymi, natomiast z Warszawy tylko w sezonie letnim. Ale większość polskich gości przyjeżdża tam własnymi samochodami. Największym ich zainteresowaniem cieszy się Budapeszt i jego okolice, Północna Nizina Węgierska oraz Węgry Północne – region Tokaju i Egeru. Coraz więcej jest też polskich amatorów korzystania z węgierskich ośrodków SPA i hoteli leczniczych. Przy czym do tych drugich można wyjeżdżać również ze skierowaniami NFOZ, o czym nie wszyscy jeszcze wiedzą. W bardzo ciekawej prezentacji przedstawione zostały węgierskie hotele 5 i 4*, a także duże obiekty kongresowe i konferencyjne. Największy z nich dysponuje 15 tys. miejsc.

{gallery}20306{/gallery}
Ponadto luksusowe kawiarnie, nie tylko w Budapeszcie, pamiętające czasy i utrzymujące styl C.K. Austrii, średniowieczne zamki i pałace, urocze miasteczka i 22 tamtejsze regiony winiarskie. No i uzdrowiska. Jezioro Héviz, największe na świecie termalne, całoroczne, gdyż nawet w zimie temperatura wody w nim nie spada poniżej 24º C. Korzysta się z niego w specjalnych kamizelkach, gdyż ma głębokość do 35 metrów. „Węgierskie morze" – jezioro Balaton, z całą siecią nad nim miejscowości i ośrodków wypoczynkowych, a także ponad 200 kilometrami ścieżek rowerowych.
Oczywiście także kąpieliska stołeczne, gdyż w Budapeszcie są aż 123 gorące źródła. A tamtejsza najstarsza łaźnia turecka działa od roku 1565 praktycznie w stanie niezmienionym. Nie zabrakło podczas tej prezentacji również ciekawej, nowej architektury, m.in. hali koncertowo-imprezowej Bálne, co znaczy Wieloryb, gdyż tego ssaka przypomina kształtem. Przedstawione zostały, z ciekawymi zdjęciami oraz informacjami, regiony najbardziej popularne wśród polskich turystów. Budapeszt i jego okolice – gość specjalny warszawskiej imprezy – oraz jego 10 największych atrakcji.
Węgry Północne – miasta Tokaj i Eger oraz ich okolice, a także Puszta – Hortobágy. Sporo uwagi poświęconych zostało węgierskiej kuchni i jej specjałom, rękodziełu artystycznemu oraz tamtejszym wyrobom i produktom, które podbiły świat. To, oczywiście, papryka, porcelana, zupa gulaszowa, likier Unicum, kostka Rubika, morelówka i salami. Wspomniano o nowości 2014 roku – oddaniu do użytku czwartej już linii budapeszteńskiego metra. Przedstawiony został również kalendarz najważniejszych wydarzeń turystycznych 2015 roku.
Znajdują się w nim przede wszystkim festiwale wina, imprezy kulturalno-muzyczne oraz sportowe i festiwal kwiatów. Więcej informacji na ten temat i w ogóle o Węgrzech znaleźć można na: www.wegry.info.pl. Na zakończenie prezentacji B. Hirling przedstawiła uczestniczące w Dniu Turystyki Węgierskiej biura podróży, sieci hotelowe i inne firmy. Oprócz reprezentacji Budapesztu i jego oferty turystycznej, byli to przedstawiciele największej sieci hotelowej Hunguest Hotels, sprawdzonych i godnych zaufania biur podróży: Aktiv Tours, Quality Tours, Arena Tourist-Aqua Camp, Termal Hotel Visegrád.
A także wytwórnia czekolady i marcepana Szamos oraz jej muzeum tego smakołyku. Ponadto Park Jeździectwa i Rekreacji Bodor Major z Zakola Dunaju. Weekendowy wypoczynek w niektórych z nich znalazł się wśród upominków wylosowanych wśród polskich uczestników spotkania. Ale tę miłą chwilę poprzedził workshop, podczas którego węgierscy goście przedstawiali swoje oferty już w trakcie bezpośrednich rozmów z zainteresowanymi nimi przedstawicielami polskiej branży turystycznej.
Impreza zakończyła się degustacją znakomitych węgierskich win z kilku ich najsławniejszych regionów oraz kolacją z daniami węgierskiej kuchni. Była to więc świetnie zorganizowana i doskonale prowadzona prezentacja, która przybliżyła – bądź tym, którzy znają Węgry i tamtejsze atrakcje – przypomniała walory turystyczne kraju naszych „bratanków". Liczy on, że zainteresowanie w Polsce przyjazdami nad Dunaj i Balaton będzie rosnąć również w 2015 i w następnych latach. To przecież – przypomnę – kraj 1300 źródeł termalnych, 400 kąpielisk i Aquaparków, 22 regionów winiarskich i 8 zabytków UNESCO.

a