poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20146.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20146

Nawrocki

wtorek, 10 luty 2015 13:18

Czy zagrożą Pendolino? Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hannes Saarpuu Prezes Lux Express Polska Hannes Saarpuu Prezes Lux Express Polska

Sprzedaż biletów nowego przewoźnika na trasie z Warszawy do Krakowa rusza 17 lutego. Na konferencji prasowej zorganizowanej 10 lutego 2015 na stadionie Legii w Warszawie Hannes Saarpuu Prezes Lux Express Polska, estońskiego przewoźnika przedstawił plany firmy dotyczące pasażerów z Polski.

Czy nowiutkie i - jak zapewnia prezes - wygodne autokary Lux Express mogą zaszkodzić naszemu Pendolino? Na pewno nie czasem trwania podróży. Autokary będą pokonywać - bez zatrzymywania się na trasie - odległość z Warszawy do Krakowa około 4 godziny i 20 minut. Zamiast ścigać się z Pendolino grupa Lux Express zamierza wprowadzić nowy standard podróży autokarem w Polsce. Obecnie Lux Express prowadzi kampanię promocyjną nowej trasy pod hasłem "Kraków czy Warszawie" na stronie www.krakowczywarszawa.pl.

Kursy autobusów Lux Express rozpoczną się 5 marca. Bilety będą w sprzedaży od 17. lutego na: www.luxexpress.eu/pl. Maksymalna cena biletu to 59 zł, ale na otwarcie trasy Lux Express można kupić bilety w promocyjnej cenie 15 zł - w jedną stronę (sprzedaż od 17 lutego do 5 marca 2015 r. na podróż od 5 do 31 marca 2015 r.). W odróźnieniu od praktyki firmy Polski Bus w autokarach Lux Express będzie mozna kupić bilet u kierowcy (tylko za gotówkę).

Między Warszawą i Krakowem zaplanowano siedem połączeń dziennie. Pierwszy autobus z Warszawy wyruszy o 6.30 i dotrze do Krakowa o 10.55. Z Krakowa pierwszy autobus wyruszy w trasę do Warszawy o 5.30. Autokary będą odjeżdżać w Warszawie z przystanku Metro Wilanowska, a w Krakowie z Dworca Autobusowego (www.mda.malopolska.pl).

Rozpoczynając od trasy między Krakowem a Warszawą, przewoźnik planuje poszerzyć usługi o kolejne kluczowe miasta Polski. Firma widzi potrzebę rynkową na trasach dzielących takie pary miast jak: Warszawa – Olsztyn, Warszawa – Białystok, Warszawa-Wrocław, Warszawa – Toruń, Warszawa – Łódź, Warszawa – Kielce, Warszawa – Gdańsk, Wrocław – Poznań.

Autokary Lux Express wyposażone są w indywidualne tablety Buspad (filmy, gry, muzyka, Internet) i bezpłatne WiFi*. Firma przygotowała się również na młodszą grupę podróżnych - filmy i gry dla dzieci. Jednak specjalne foteliki dla maluchów rodzice muszą zabrać z domu. W autokarach będzie mozliwość zakupu słuchawek (5 PLN), koca (20 PLN) i poduszki (10 PLN),  butelki wody (0,5 l - 5 PLN). Fotele - wygodne, miękkie (sprawdziliśmy!), z odchylanymi siedzeniami, wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Są gniazdka (220V) przy każdej parze siedzeń, ekspress z darmowymi gorącymi napojami, jest klimatyzacja i WC.
Razem z biletem na przejazd autokarem można zamówić taksówkę, m.in. Warszawie (Eco Car). Przejazd z Dw. Centralnego na lotnisko im. F. Chopina taksówka Eco Car kosztuje 42 PLN (10 EUR).

Grupa Lux Express obecna jest na polskim rynku od 2012 r. z niskobudżetową marką autokarów Simple Express. Połączenia obejmują trasy takie jak Wilno-Warszawa-Wrocław-Praga oraz Wilno-Warszawa-Poznań-Berlin.
"Znając potrzeby polskiego rynku autobusowego jako marka Simple Express, jesteśmy przekonani, że polscy pasażerowie docenią luksusową siostrę znanych im już autobusów Simple Express." – powiedział prezes firmy Hannes Saarpuu – "Naszym celem jest wprowadzenie nowego standardu na rynku przewoźników autobusowych, udowadniając, że podróż autobusem może być zarówno komfortowa jak i dostępna cenowo." – dodaje Saarpuu.
"Na dzień dzisiejszy, na polskim rynku transportowym, podróżni mają szereg możliwości w kwestii wyboru sposobu przejazdu: od atrakcyjnego cenowo ale mało komfortowego TLK, przez wygodne ale też droższe Pendolino czy pociągi Intercity, nie zapominając o podróżach lotniczych - opcji z pozoru najszybszej jeśli mierzyć czas samego przelotu, który jest jedynie częścią nierzadko dość kosztownej podróży samolotem." - ocenia prezes grupy – "Podróżni w Polsce mogą również wybrać przejazd samochodem lub usługi obecnych na rynku przewoźników autobusowych, licząc się z tym, że pierwsza opcja jest równoznaczna ze stratą czasu kierowcy, a transport autokarem na dzień dzisiejszy oznacza niską cenę i bardzo niski standard. W tej ofercie widzimy lukę i niewykorzystany potencjał." – przekonuje Saarpuu.

{gallery}20146{/gallery}

Grupa Lux Express
W 2014 r. grupa Lux Express przewiozła łącznie ponad 1.6 mln pasażerów, co stanowi liczbę ponad dwa razy większą w porównaniu do roku wcześniejszego. Z tego 127 980 podróżnych wybrało autokary grupy Lux Express, które w 2014 roku miały przystanek w Polsce, podczas gdy w roku 2013 ta liczba wyniosła 92 150. Zysk grupy na rok 2014 wyniósł 2,5 mln, co daje prawie dwukrotnie większą liczbę niż w roku 2013, kiedy to zysk wyniósł 1,4 mln euro.

Simple Express i Lux Express to marki reprezentowane przez Lux Express Estonia AS i jej filie. Firma Lux Express Estonia AS została założona w 1993 roku pod nazwą MootorReisi AS. Grupa Lux Express jest największym międzynarodowym operatorem przewozów autokarowych na trasach ekspresowych w regionie Morza Bałtyckiego. Są to połączenia między krajami bałtyckimi, do Petersburga, Moskwy i Mińska, Pragi, Helsinek i Berlina. Na trasach międzynarodowych dostępny jest magazyn pokładowy Directions. Obecnie firma posiada około 65 nowoczesnych autobusów. Więcej na: http://www.luxexpress.eu/pl/warszawa-krakow.

a