wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
niedziela, 05 wrzesień 2010 20:35

VI Kongres Krajoznawstwa w Olsztynie Wyróżniony

Napisane przez SIT PAP / ZG PTTK
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trwają już ostatnie przygotowania do VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Odbędzie się on w dniach 9-12 września 2010 roku, w stolicy Warmii i Mazur – Olsztynie, pod hasłem "Polska w europejskiej rodzinie. Przenikanie kultur, idei, wartości. Powinności krajoznawców".

{jumi [*4]}Organizatorami VI Kongresu są: Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat nad VI Kongresem Krajoznawstwa Polskiego objął Parlament Europejski oraz personalnie jego przewodniczący, prof. Jerzy Buzek.

Przez 4 dni, ponad 600 osób będzie dyskutowało na temat jednego z najważniejszych wydarzeń z ostatnich lat: wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zmian dokonujących się na kontynencie europejskim. Prace będą trwały w czterech zespołach tematycznych. Kongresowi, który odbywa się co dziesięć lat, towarzyszą liczne wystawy i imprezy towarzyszące.

Idea Kongresów krajoznawczych sięga okresu międzywojennego. Wiązała się wówczas z integracją terenu nowoscalonego Państwa i zespoleniem sił intelektualnych w kształtowaniu postaw patriotycznych. Do tej tradycji nawiązywały kolejne Kongresy.

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Krajoznawstwa odbył się w dniach 12-13.07.1929 r. w Poznaniu pod hasłem „Poznaj swój kraj, ojczyźnie służ" podczas Pierwszej Powszechnej Wystawy Krajowej zorganizowanej z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek odrodzonego państwa. Kongres miał stać się stymulatorem do poznania samych siebie, człowieka i jego pracy. Proponował przyjęcie krajoznawstwa jako podstawy wychowawczej w szkole. Obradom sekcyjnym i plenarnym towarzyszyła myśl, która do dzisiaj nie straciła na wartości: „Pamięć o wczoraj, aktywność na dziś i troska o jutro".

Prace nad przygotowaniem VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego rozpoczęte zostały już w 2008 roku, a nad jego kształtem programowym czuwa Komitet Naukowo-Programowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.

Zgodnie z propozycją Komitetu, obrady odbywać będą się w czterech zespołach tematycznych:

1. „Asymilacja i współistnienie kultur na przestrzeni dziejów w Polsce"
2. „Krajoznawstwo w społeczeństwie wiedzy"
3. „Przemiany krajobrazu kulturowego w Polsce. Tradycja, współczesność, przyszłość"
4. „Krajoznawstwo wobec wyzwań integrującej się Europy".

Oprócz samych obrad, uczestnicy Kongresu wezmą udział w czterech wycieczkach: „Wokół Grunwaldu", „Wzdłuż Kanału Elbląskiego", „Z wizytą u Kopernika" oraz „Mazury - cud natury", podczas których będą mogli zapoznać się z krajobrazem Warmii i Mazur. Organizatorzy zaplanowali specjalne wieczory, podczas których gospodarzami będą Marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydent Olsztyna.

Więcej informacji na stronie: http://HYPERLINKwww.vikongres.pttk.pl.

{jumi [*6]}

a