wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20061.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20061
poniedziałek, 02 luty 2015 10:22

Świat, który zniszczyła wojna Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Architektura żydowska kojarzy się nam przede wszystkim z synagogami. Nad zagęszczoną zabudową małych miasteczek królowała zwykle wyniosła bryła synagogi, najczęściej drewnianej. Znawcy uznali konstrukcje drewnianych bóżnic za 'najwyższe osiągnięcie kunsztu ciesielskiego'. Były bowiem unikalne w skali światowej i stanowiły wspólne dzieło cieśli zamieszkujących przedrozbiorową Rzeczpospolitą" – pisze autor tej ciekawej książki Stanisław Kryciński. Spotkanie z autorem książki Stanisławem Krycińskim odbędzie się w Centralnej Bibliotece PTTK na ul. Senatorskiej 11 w Warszawie we wtorek 3 lutego o godz. 18.

Te drewniane cuda architektury zostały całkowicie zniszczone podczas ostatniej wojny, większość z nich spalili Niemcy razem z wyposażeniem. Jak wspaniałe były to budowle możemy zobaczyć na nielicznie zachowanych czarno-białych zdjęciach zamieszczonych w tej książce. Barwny, pełen symboliki wystrój wewnętrzny repliki synagogi z Gwoźdźca – bimę i polichromowane sklepienie zobaczyć można w otwartym niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Zamieszczone w książce zdjęcia pokazują architekturą. Oglądamy zewnętrzne bryły i wnętrza synagog Starej, Tempel i Ajzyka na krakowskim Kazimierzu, ozdobione okazałymi kopułami wielkie świątynie w Tarnowie i Poznaniu wspaniałą – pięknie zdobioną bóżnicę w stylu mauretańskim w Łodzi, żydowskie swiątynie w Pińczowie, Szczebrzeszynie i chasydzkiej Bobowej, obronną synagogę w Lesku oraz kresowe bóżnice w Łucku, Ostrogu, Pińsku i Żółkwi. Znajdziemy tu zdjęcia okrągłej synagogi na warszawskiej Pradze i górujące ponad małomiasteczkową zbudową bryły murowanej bóżnicy i królewskiego zamku w Będzinie.
Najcenniejsze są zdjęcia drewnianych synagog, ciekawych konstrukcyjne i pięknie zdobionych m.in. z Grodna, Zabłudowa, Mogielnicy, Gąbina czy bogato zdobiona drewniana bóżnica z Przedborza.
Oglądamy budownictwo świeckie, małomiasteczkowe domy, jesziwy, domy akademickie i sierocińce, mykwy czy szpitale, kamienice w Wilnie i Warszawie czy łódzkie pałace fabrykantów z najbardziej okazałym pałacem Izraela Poznańskiego, połączonym z przypominającą średniowieczny zamek fabryką włókienniczą.
W tej książce nie mogło zabraknąć cmentarzy, których przetrwało najwięcej: niektóre z kilkoma czy kilkunastoma zachowanymi macewami, aż po rozległe nekropolie takie jak w Łodzi, Wrocławiu, czy Warszawie. Znajdziemy tu nagrobki Widzącego z Lublina, Mojżesza Isserlesa Remu na krakowskim Kazimierzu, czy największe na świecie żydowskie mauzoleum na kirkucie w Łodzi, wybudowane dla fabrykanckiej rodziny Poznańskich.

Większość opisanych w książce budowli już nie istnieje. Zniknęły całe żydowskie dzielnice miast i miasteczek. Nieliczne zachowane budynki zmieniły właścicieli i często funkcje. Nie ma już bazarów i ulic wypełnionych gwarem żydowskiej mowy. Modlących się Żydów można spotkać tylko w nielicznych domach modlitwy i synagogach. Po wielkiej barwnej społeczności żydowskiej pozostały tylko nieliczne ślady. Ten świat, który zniknął w wyniku wojennego kataklizmu żyje już tylko na starych fotografiach.

{gallery}20061{/gallery}

Stanisław Kryciński. Przedwojenna architektura Żydowska. Najpiękniejsze fotografie. Wydawnictwo RM. 112 stron. ISBN: 978-83-7773-097-3. Oprawa twarda. Cena 49,90 PLN.

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: wydawnictwo RM
  • Język: polski
  • Gatunek: literatura
  • ISBN: 978-83-7773-097-3
  • Recenzent: Grzegorz Micuła
  • Data recenzji: 2015-02-02
  • Ocena recenzji: 5
  • EAN: 9788377730973

a