wtorek, grudzień 06, 2022
Follow Us
czwartek, 22 styczeń 2015 14:01

Tunezja 2014 – rok pełen ważnych wydarzeń Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
El Jem festiwal El Jem festiwal

Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie poprzedniego. Dla Tunezji był to czas wielu zmian, z czego najważniejsze były te polityczne. Tunezyjczycy wybrali nowy parlament i nowego prezydenta Republiki. W przeciwieństwie do wielu krajów arabskich, wybrali drogę demokracji, z którą wiążą wielkie nadzieje.

Z wielu względów, nie tylko politycznych, był to dla Tunezji dobry rok. Ogółem w 2014 roku odwiedziło Tunezję ponad sześć milionów turystów. Dobra koniunktura na polskim rynku przełożyła się na statystyki wyjazdów Polaków do tego śródziemnomorskiego afrykańskiego kraju. Zwraca uwagę znaczny wzrost liczby turystów z Polski, aż o 24 % w stosunku do poprzedniego roku, co być może świadczy o tym, że Polacy na nowo zakochują się w Tunezji i wracają tam, wiedząc, że można tam miło i w miarę niedrogo wypocząć.

Odwiedzający Tunezję w 2014 roku, oprócz wakacji w nadmorskich kurortach, zwiedzania historycznych zabytków czy podziwiania przestrzeni Sahary, mieli możliwość zabawy na licznych imprezach i festiwalach. W poniższym filmiku znajduje się przegląd kilku największych i najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w Tunezji w 2014 roku wraz z pozdrowieniami noworocznymi od pani Minister Turystyki Tunezji, Amel Karboul oraz zaproszeniem do odwiedzenia Tunezji w 2015.

https://www.youtube.com/watch?v=m6PpIHV69FU&feature=youtu.be

1. „Elektroniczne wydmy" - Festiwal muzyki elektronicznej na pustyni.
2. Tunisia Awards – Nagrody Ministra Turystyki Tunezji dla osób i instytucji promujących Tunezję (w tym nagroda dla pary polskich podróżników, Elżbiety i Andrzeja Lisowskich).
3. Djerbahood - galeria street artu w miasteczku Erriadh na Dżerbie, skupiająca dzieła 150 artystów z całego świata.
4. „I am happy from Tataouine" – klip do muzyki Pharella Williamsa z postaciami z „Gwiezdnych wojen".
5. Festiwal „Ephemere" – festiwal muzyki i sztuk wizualnych na plaży w Hammamecie.
6. Save Mos Espa – akcja społeczna mająca na celu ratowanie miejsca z oryginalną scenografią z filmu „Gwiezdne Wojny" w Onk Jemel.
7. Festiwal Sahary w Douz – święto folkloru i tradycji mieszkańców Sahary, jedyny w swoim rodzaju festiwal pokazujący przenikanie kultury i natury na pustyni.
8. Festiwal kolorów HOLI – barwne i radosne święto kolorów, które do Tunezji przywędrowało z Indii.
9. Festiwal muzyki symfonicznej w El Jem – wspaniała muzyka w monumentalnych wnętrzach jednego z największych i najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie.

a