poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 20 styczeń 2015 13:22

„Dni Pamięci i Dialogu" we Włoszech Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Dni Pamięci i Dialogu" we Włoszech http://www.msz.gov.pl

Bohaterami tegorocznych „Dni Pamięci i Dialogu" – projektu realizowanego przez Instytut Polski w Rzymie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - są Czesław Miłosz, Jan Karski, Janusz Korczak, Zuzanna Ginczanka oraz Rodzina Minkowskich. „Dni Pamięci i Dialogu" potrwają do 19 lutego 2015 roku.

Od dziewięciu lat cykl wydarzeń „Dni Pamięci i Dialogu" promuje Polskę we Włoszech jako kraj wielokulturowy, w którym mniejszości religijne, etniczne i kulturowe.

- Tegoroczną edycją upamiętniamy wydarzenia II wojny światowej oraz wspólną polsko-żydowską historię, nie tylko w wymiarze artystycznym, ale przede wszystkim przez pryzmat wspomnień o życiu i twórczości wybitnych Polaków – mówi Paweł Stasikowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Rzymski program „Dni Pamięci i Dialogu" obejmie włoskie premiery trzech filmów dokumentalnych m.in. z udziałem ich autorów: „Miłosz" w reżyserii Katarzyny Gondek, „Minkowski. Saga" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego i „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944)" w reżyserii Mary Mirko Milo. Odbędzie się też spotkanie promujące najnowsze na rynku włoskim publikacje poświęcone Januszowi Korczakowi, m.in. "L'ultimo viaggio. Il dottor Korczak e i suoi bambini" autorstwa Irène Cohen-Janca.

Obchodom towarzyszy także odsłonięcie tablicy z wierszem "Campo de' Fiori" Czesława Miłosza na słynnym placu w Wiecznym Mieście, przygotowanej dzięki współpracy Ambasady RP z władzami Rzymu.

- Po raz pierwszy część projektu zostanie zrealizowana również poza Rzymem: włoskie obchody Roku Jana Karskiego zakończymy oficjalnie w Palermo na Sycylii, z której pochodzą autorzy bestsellerowego komiksu o legendarnym polskim kurierze, powstałego i wydanego po raz pierwszy na świecie przez włoskie wydawnictwo Rizzoli Lizard, właśnie z okazji Roku Jana Karskiego – dodał dyrektor Stasikowski.

Częścią wydarzeń poświęconych Janowi Karskiemu w Palermo będzie wystawa „Jan Karski. Misja dla ludzkości" opracowana przez Muzeum Historii Polski w ramach programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja". Odbędzie się także promocja włoskiego wydania książki Jana Karskiego „Tajne państwo" („La mia testimonianza davanti al mondo", Adelphi Edizioni, 2013). Goście będą mogli również obejrzeć unikatowe nagrania archiwalne i wywiady z udziałem Jana Karskiego, udostępnione Instytutowi Polskiemu w Rzymie przez włoską telewizję RAI. Współorganizatorami wydarzeń są Konsulat Honorowy RP w Palermo i Fondazione Sicilia.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Źródło: http://www.msz.gov.pl.

a