poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19740.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19740

Nawrocki

poniedziałek, 22 grudzień 2014 13:52

Jarmark Bożonarodzeniowy w Swołowie Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jarmark Bożonarodzeniowy w Swołowie fot. Jerzy Niemociński

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w woj. pomorskim odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z targami rękodzieła ludowego. Można było na nim kupić świąteczne ozdoby, stroiki, wigilijne anioły, suszone zioła, ceramikę i dzieła ludowe.

Targom rękodzieła ludowego towarzyszyły warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób ze słomy m.in. łańcuchów, robienia świec z wosku pszczelego oraz malowania zimowych obrazów przez dzieci.

W budynku z piecem chlebowym odbywały się pokazy tradycyjnego wypieku ciasta piernikowego.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Swołowie można było skosztować gorącego bigosu, żurku, grochówki, pierogów z kapustą, grzybami i aromatycznego, grzanego wina. Odwiedzający kupowali na świąteczne stoły świeżą rybę, staropolskie pierniki dojrzewające, zakwas buraczany, domowe przetwory, wędzony schab, szynki i wędliny, kiełbasę swojską i rozgrzewające nalewki.

Na Zagrodzie Albrechta, rozdawane było sianko. Atrakcją dla dzieci była możliwość oglądania w zagrodzie ze zwierzętami pomorskich owieczek z jagniętami oraz koni. Wiele rodzin korzystało z możliwości odbycia przejażdżki bryczką po Krainie w Kratę.

Licznie przybyli do Swołowa turyści po udanych zakupach i udziale w warsztatach rękodzieła ludowego posilali się na stoiskach agroturystycznych oraz w Gospodzie pod Wesołym Pomorzaninem. Serwowano tu dania z gęsi pomorskiej, swojską kaczkę, pierogi z grzybami i kapustą, kartacze i wiele innych tradycyjnych potraw. U Gospodarza Izdebskiego można też było złożyć zamówienie na świeżą rybę, wigilijne potrawy, ciasta i szopki piernikowe.

Podczas Jarmarku rozstrzygnięta została zimowa zabawa fotograficzna „Białe Swołowo", w której udział mogli wziąć wszyscy chętni, którzy przesłali do organizatorów zdjęcia ze śnieżną scenerią stolicy Krainy w Kratę. Najciekawsze fotografie wyświetlane były podczas targu rękodzielników.

fot. Jerzy Niemociński

{gallery}19740{/gallery}

a