wtorek, listopad 28, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19652.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19652

Rakowiecka 37 - "Widzenie na Rakowieckiej" z Andrzejem Stryjewskim

wtorek, 16 grudzień 2014 00:00

"Śnieżne Trasy Przez Lasy". Beskidzkie szlaki narciarskie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Śnieżne Trasy Przez Lasy". Beskidzkie szlaki narciarskie banica.com.pl

Projekt "Śnieżne Trasy Przez Lasy" - wytyczone i oznakowane 80 km tras do narciarstwa śladowego - powstał w wyniku uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów. Zakłada on wytyczenie i urządzenie 97 km tras do narciarstwa śladowego. Inicjatywę dofinansowano z programu "Małopolska Gościnna". Nazwa projektu jest autorstwa Andrzeja Stasiuka.

Śnieżne trasy są szlakami do turystyki narciarskiej, przebiegającymi ścieżkami leśnymi, łąkami i terenami podleśnymi - z pięknymi panoramami na pasma Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych.

Główny szlak "Śnieżnych Tras Przez Lasy" jest koloru zielonego, a jego pętla liczy równo 50 km. Szlaki łączące - w kolorach niebieskim i czerwonym - umożliwiają wybór krótkich i średniodystansowych rozwiązań. Pętle tras sportowych (3 km i 5 km), które przygotowywane są skuterem śnieżnym oraz ratrakiem, wyznaczone są w bezpośrednim sąsiedztwie Gościńca Banica, dysponującym ok. dwudziestoma miejscami noclegowymi.

Nie wszystkie trasy "Śnieżnych Tras Przez Lasy" są dostępne przez cały sezon. Trasa prowadząca od „Gościńca Banica" przez tzw. Kanadę, do Wołowca przejezdna jest tylko w okresie silnych mrozów. Na kilku innych trasach są bardzo strome zjazdy poprzedzone znakiem „Stop. Zdejmij narty na odcinku...". Inne, trudniejsze odcinki zjazdów poprzedzone są znakami ostrzegawczymi: „Niebezpieczny odcinek szlaku" i „Trudniejszy odcinek szlaku, wymagający zmniejszenia szybkości jazdy", a także: „Nierówności terenu". Niektóre fragmenty tras należy przebyć pieszo, ze względu na poruszanie się drogą publiczną (w Wołowcu oraz z Długiego na przełęcz w kierunku Wyszowatki i odwrotnie). Informują o tym umiejscowione w najbliższych punktach węzłowych tabliczki. Prowadzone okresowo prace leśne mogą uniemożliwić wstęp na dany odcinek.

{gallery}19652{/gallery}

W pobliżu zielonego szlaku - w kilku gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są przy trasach - można przenocować, zjeść, wypożyczyć sprzęt narciarski, uzyskać dokładne informacje o przebiegu tras, ich stanie i pokrywie śnieżnej. Również na stronach www tych gospodarstw, oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa można znaleźć niezbędne informacje. Dodatkowo w Gospodarstwach Agroturystycznych „Przystanek Magura" i "Gościniec Banica" udzielana jest nauka jazdy na nartach. W kilku punktach węzłowych zlokalizowane zostały tablice z mapą sytuacyjną szlaków oraz ich regulaminem. Na wszystkich punktach węzłowych umiejscowione są Schematy Szlaków Narciarskich.

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa powstało w 2001 r. z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w dawnym PGR-ze w Krzywej i Jasionce. Celem Stowarzyszenia było i jest wyrównywanie szans na równy start w życie dzieci z tych terenów, na których duża odległość od ośrodków kultury i brak połączeń autobusowych nie sprzyja uczestnictwu młodzieży w zajęciach pozalekcyjnych i rozwojowi zainteresowań. Stowarzyszenie stara się zlikwidować ten problem poprzez swoje działania. Więcej na: http://www.krzywa.of.pl/.

"Przewodnik po Śnieżnych Trasach" w wersji elektronicznej dostępny jest TUTAJ.


Warto zobaczyć

Przy drodze z Pętnej do Krzywej znajduje się pomnik polskich lotników poległych 16 sierpnia 1944 roku (wg innych źródeł we wrześniu - ta właśnie data jest umieszczona na pomniku) w katastrofie "Liberatora". Pomnik wystawiono w 25. rocznicę katastrofy (więcej o katastrofie na: www.duch.edu.pl).

Samolot wracał do Włoch po dokonaniu zrzutów dla Powstania Warszawskiego, w okolicach Biecza został uszkodzony przez niemiecki myśliwiec. Prawdopodobnie był to samolot GR-R EV-978 dowodzony przez nawigatora por. Tadeusza Jencke z pierwszym pilotem kpt. Zygmuntem Płutą. Część członków załogi poniosła śmierć przy próbie skoku ze spadochronem w okolicy wsi Olszyny (niedaleko Biecza), a pozostali zginęli w rozbitym samolocie.

Mieszkańcy Banicy pochowali lotników na cmentarzu w Krzywej. Po wojnie ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojskowy w Krakowie. Z Banicy w kierunku Wołowca podąża żółty szlak. Prowadzi on pod górą Obszar, malowniczą doliną zwaną zwyczajowo "Kanadą".
Więcej na: http://www.banica.com.pl/ i http://www.snieznetrasy.pl.

a