środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18981.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18981
poniedziałek, 06 październik 2014 13:19

„Tunezja w sercu" - „La Tunisie au cœur" Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wystawę prac Adama Nidzgorskiego oraz Martine Geronimi (pseudonim Tyna), zatytułowaną „La Tunisie au coeur" (Tunezja w sercu) organizuje w galerii miejskiej "Hedi Turki" w Sidi Bou Said, we współpracy z Urzędem Miejskim, Stowarzyszenie „Dom Polski" w Tunezji w dniach 04–17.10.2014.

Zaprezentowano obrazy Tyny oraz rysunki Adama Nidzgorskiego i powstałe z ich inspiracji gobeliny i patchworki. Artystów mających obywatelstwo francuskie wiele łączy, najbardziej zamiłowanie do malarstwa oraz miłość do Polski i do Tunezji. Ich obrazy są niełatwe do zakwalifikowania, najczęściej mówi się, że to „art brut" lub sztuka prymitywna.

Adam Nidzgorski mieszkał w Tunezji w latach 1957-1967, gdzie poślubił Tunezyjkę. Tej radosnej części swego życia poświęcił powieść biograficzną „Listy do Katarzyny", która została wydana w Tunezji, a z francuskiego przetłumaczona także na język polski. Nidzgorskiemu poświęcono wiele wystaw indywidualnych jak i zbiorowych. Jego dzieła można oglądać we Francji (Site de la Création-Franche w Bègles, Muzeum Art Brut w Villeneuve D'Ascq – Donation L'Aracine, Międzynarodowe Muzeum Sztuki Naiwnej Anatole Jakovsky w Nicei), w Muzeum Stadshoff de Zwolle w Holandii, w Muzeum Navarra w Pampelunie w Hiszpanii oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Martine Geronimi to pochodząca z Tunezji malarka, działaczka i wykładowca uniwersytecki, która od kilku lat jest także wydawcą, redaktorem i dyrektorem artystycznym prestiżowego magazynu „Maisons de Tunisie". Z Polską łączy ją jej aktywność społeczna i kulturalna w lat 80. i 90.

Program wydarzeń:

11.10.2014 godz. 16:30 - Wernisaż prac (wystawa dostępna w dn. 4-17.10.2014)
22.10.2014 – Spotkanie literackie w Klubie Książki na Wydziale Sztuk Pięknych w Manouba

{gallery}18981{/gallery}

Więcej o wydarzeniu i artyście:
Wystawa w Sidi Bou Said: https://www.facebook.com/events/323748324440763
Strona Adama Nidzgorskiego: http://www.adamnidzgorski.com

Inicjatorem spotkania jest stowarzyszenie „Dom Polski", obecnie w trakcie urzędowej, oficjalnej rejestracji. Organizacja powstała, aby skupiać mieszkających w Tunezji Polaków i przyjaciół Polski celem budowania wzajemnego szacunku między Polakami i Tunezyjczykami, pogłębiania wiedzy o obu krajach, rozwijania zainteresowania tradycją, kulturą, historią i wspόłczesnością Polski oraz pielęgnowania języka polskiego i tożsamości narodowej. Więcej o stowarzyszeniu: https://www.facebook.com/pages/Dom-Polski-w-Tunezji/761340613885511.

a