środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
czwartek, 02 październik 2014 11:47

Europejskie Dni Ptaków Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szpak ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2014 Szpak ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2014 http://otop.org.pl

OTOP zaprasza 4 i 5 października na liczenie ptaków podczas ich jesiennych wędrówek. Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - OTOP) aby zwrócić uwagę na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków. W Europejskich Dniach Ptaków może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i umiejętności.

W pierwszą sobotę i niedzielę października w całej Polsce wolontariusze OTOP zapraszają do udziału w bezpłatnych wycieczkach, w trakcie których wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Wyniki za pośrednictwem specjalnego formularza trafiają do centrali OTOP, a stamtąd do europejskiego koordynatora.

Poza wycieczkami OTOP zachęca do włączania się w obchody EDP także na inne sposoby – poprzez organizowanie poświęconych ptakom wykładów, prelekcji, pokazów zdjęć, wystaw, konkursów, biegów oraz innych wydarzeń. Szczególnie zachęcane są do tego szkoły, które w świętowanie EDP mogą włączyć się również w poprzedzający je piątek.

Jak wziąć udział w Europejskich Dniach Ptaków?

4 lub 5 października obserwuj i policz ptaki - wyniki zapisz w notesie/na kartce. Jeśli bierzesz udział w wycieczce prowadzonej przez wolontariusza OTOP, przewodnik prześle do OTOP listę spotkanych przez Was ptaków.
Do 5 października do godz. 15 wyślij Szybki Raport, korzystając z formularza dostępnego od 3 października na www.otop.org.pl. W Szybkim Raporcie podaj 3 najliczniej spotykane gatunki i ewentualne ciekawostki.
Do 14 października wypełnij Kartę Obserwacji na stronie OTOP (też dostępnej od 3 października wieczorem) - wśród osób, które wypełnią Kartę, rozlosowane zostaną nagrody.
EDP w pigułce

W pierwszy weekend października zachęcamy wszystkich do obserwowania i liczenia ptaków, które odbywają swą wielką jesienną wędrówkę. W obchody EDP można włączyć się na wiele sposobów:

• poprzez indywidualne obserwacje;
• przez wspólny spacer połączony z liczeniem ptaków w gronie rodziny / znajomych / przyjaciół,
• poprzez uczestnictwo w wycieczce prowadzonej przez wolontariusza OTOP
• przez uczestnictwo w innym wydarzeniu zorganizowanym z tej okazji (np. wystawie czy pokazie zdjęć)

Obserwacje można prowadzić wszędzie: zarówno w przydomowym ogródku, w miejskim parku, jak i nad lokalnym zbiornikiem wodnym czy podczas wyprawy do parku narodowego.
Jak zbierać i przekazać wyniki?

Podczas obserwacji terenowych informacje o spotkanych ptakach należy zanotować w notesie, a po zakończeniu akcji wyniki wpisać do ELEKTRONICZNEJ KARTY OBSERWACJI - będzie ona dostępna na naszej stronie od 4 października. Osoby korzystające z portalu www.awibaza.pl mogą swoje obserwacje zamieścić tam - bardzo prosimy o nie dublowanie wpisów (czyli wypełniamy albo kartę online, albo dokonujemy wpisu w AwiBazie). Pomoże to uniknąć podwójnego uwzględnianiania tych samych danych.

Dane należy przesłać do 14 października

Do godz. 15. w niedzielę 5 października organizatorzy czekają na Szybkie Raporty (formularz online będzie dostępny od 3 października) - posłużą one przygotowaniu raportu, który tego samego dnia trafi do europejskiego koordynatora na Słowacji. Dzięki temu już w poniedziałek 6 października będzie wiadomo jak - wg wstępnych danych - wyglądały obchody w skali kontynentu i jak na tym tle wypadła Polska.
Kto może wziąć udział w Europejskich Dniach Ptaków?

Każdy niezależnie od wiedzy i wieku. Osobom mniej doświadczonym w samodzielnych obserwacjach pomogą wiadomości zawarte w pakiecie materiałów informacyjnych akcji oraz doświadczeni przewodnicy - wolontariusze OTOP. Zapraszamy zarówno indywidualne osoby, członków OTOP, jak i grupy zorganizowane przez szkoły, placówki oświatowe, organizacje bądź instytucje.

Szpak ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2014

Sukces na całym świecie zdobył szpak dzięki swojej wszechstronności, wszędobylskości i socjalizacji. Szpaki były doskonale znane starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy często trzymali je w swoich domach, doceniając ich wygląd, a także zdolności dźwiękonaśladowcze. Sam Arystoteles, porównując różne gatunki, używał szpaka jako odnośnika przy określaniu ich rozmiarów. Natomiast Pliniusz Starszy zwrócił uwagę na zdolność szpaków do naśladowania ludzkiej mowy.
W Polsce populacja szpaka szacowana jest na około 2,1 mln par. Amerykańskie szpaki, których jest już około 200 milionów, wszystkie pochodzą od 100 osobników wypuszczonych w nowojorskim Central Parku przez Eugene Schieffelina, członka American Acclimatization Society, który został personalnie oskarżony o introdukcję szpaków do Ameryki.

Wycieczki w ramach EDP 2014 / Mazowieckie

4 października

Spacer po Lesie Kabackim i Parku Kultury w Powsinie

Zbiórka: 09:00, Warszawa, pętla autobusowa Kabaty, przy metrze Kabaty, obok Tesco.
Opis: Las Kabacki - Park Kultury w Powsinie. Szansa na obserwacje ptaków leśnych oraz terenów polnych. Przewidywany czas wycieczki: 2-3 godz. Należy ubrać się odpowiednio do panujących w dniu wycieczki warunków pogodowych oraz zabrać własną lornetkę, warto mieć coś do picia i prowiant.
Czy trzeba potwierdzać obecność: nie
Przewodnik: Beata Kojtek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 506225435

Spacer po Wesołej

Zbiórka: 09:00, Warszawa-Wesoła, osiedle Zielona, parking obok szkoły ul. Krótka (dosłownie: róg ul. Brata Alberta i Podleśnej)
Opis: Trasa: Osiedle Zielona - Las Wawerski - Staw MPRO - powrót do miejsca zbiórki. Do przejścia 3-4 km, bez trudności terenowych, czas trwania 2-2,5 godz. Spodziewamy się 15-20 gat. ptaków związanych w krajobrazem podmiejskim i leśnym. Lornetki przydatne, lunety - nie.
Czy trzeba potwierdzać obecność: nie
Przewodnik: Przemysław Stolarz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 601944173

5 października

Wycieczka po Parku Skaryszewskim

Zbiórka: 09:00, Warszawa, park Skaryszewski, zbiórka przy wejściu od strony ronda Waszyngtona
Opis: Tradycyjnie już wycieczka w ramach EDP zorganizowana zostanie także w słynącym z ptasiej różnorodności parku Skaryszewskim. Na otwartą wycieczkę zaprasza Magda Dziadosz, autorka bloga o ptakach Skaryszaka www.miastoiptaki.pl i członkini zarządu Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W czasie 2 - 2,5 godzinnego spaceru postaramy się zaobserwować zarówno ptaki migrujące - szpaki, kwiczoły, grzywacze, jak i przygotowujące się do zimowania w mieście sikory, kowaliki, pełzacze, dzięcioły oraz ptaki krukowate. W parku Skaryszewskim obserwuje się w ciągu roku około 70 gatunków ptaków, a także wiewiórki, bobry oraz żółwie.
Czy trzeba potwierdzać obecność: nie
Przewodnik: Magda Dziadosz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spacer po Wilanowie

Zbiórka: 09:00, Warszawa Wilanów: przystanek autobusowy Vogla, ul. Vogla (przy skrzyżowaniu z ul. Przyczółkową).
Opis: Jez. Powsinkowskie - Rz. Wilanówka - Jez. Wilanowskie. Szansa na obserwacje gatunków terenów polnych, leśnych i gatunków wodnych. Przewodnik będzie mieć ze sobą lunetę do obserwacji ptaków. Przewidywany czas wycieczki 3 godz. Należy ubrać się odpowiednio do panujących w dniu wycieczki warunków pogodowych, zabrać własną lornetkę oraz prowiant i coś do picia.
Czy trzeba potwierdzać obecność: nie
Przewodnik: Beata Kojtek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 506225435. Więcej na: http://otop.org.pl.

a