piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18907.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18907
wtorek, 30 wrzesień 2014 00:00

Kolonia, miasto gigantycznej katedry Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolońska katedra i most Hohenzollernów Kolońska katedra i most Hohenzollernów ©KölnTourismus/fot.: KölnTourismus i Grzegorz Micuła

Niemcy nie są uważane przez Polaków za kraj turystyczny. Traktujemy je jako kraj tranzytowy, jeździmy tu na zakupy i do pracy. Tymczasem jest tu mnóstwo zabytków, wspaniałe krajobrazy i ciekawa przyroda.

Kolonia, założona przez Rzymian jako obóz wojskowy w strategicznym, punkcie przy przeprawie przez Ren, jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego w Europie. Biskupstwo powstało tu już w IV wieku! Od XII wieku obok takich miast jak Jerozolima, Konstantynopol i Rzym Kolonia miała w swojej nazwie określenie „święta". W średniowieczu Kolonia kwitła, miasto było jednym z założycieli Hansy, a w 1388 roku złożony tu został pierwszy niemiecki uniwersytet. Miasto było wtedy największym i najbogatszym miastem w kręgu języka niemieckiego!
Po odkryciu Ameryki i powstaniu nowych dróg handlowych Kolonia podupadła gospodarczo, tak, że w 1560 roku została przerwana budowa katedry – którą ukończono dopiero w 1880 roku po 632 latach od rozpoczęcia budowy!
Podczas II Wojny Światowej Kolonia, jako jedno z przemysłowych centrów hitlerowskich Niemiec była, jak obliczono, bombardowana 262 razy przez alianckie lotnictwo. Po nalocie ponad tysiąca bombowców RAF-u 31 maja 1942 roku, ze śródmieścia Kolonii pozostało morze ruin nad którym sterczały wieże katedry, którą aliantcy lotnicy oszczędzili, jako doskonały punkt orientacyjny!

Najwyższa katolicka świątynia na świecie

Wizytówką miasta i historyczną dominantą Kolonii jest właśnie gigantyczna gotycka katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, przez wiele lat najwyższy budynek świata, z dwoma wieżami o wysokości 157 metrów na które wspiąć się można wąskimi i krętymi schodami. We wnętrzu podziwiać można wspaniałe średniowieczne prezbiterium oraz cenne zbiory sztuki religijnej: Madonnę Mediolańską, Krucyfiks Gerona oraz wielki złoty relikwiarz romański ze szczątkami Trzech Króli!?! W kolońskiej katedrze pochowana jest też polska królowa Rycheza Lotaryńska nazywana w Polsce Ryksą, żona Mieszka II.
Za niewielką opłatą 5 € można wdrapać się wąskimi, krętymi schodami na taras widokowy prawej wieży się rozciąga się wspaniała panorama miasta i okolicy.

{gallery}18907{/gallery}
W mieście jest też szereg ciekawych muzeów – polecam zwłaszcza Muzeum Czekolady oraz Muzeum Karnawału Kolneńskiego, który nazywa się „Piąta pora roku" i rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11. W wakacje natomiast warto wybrać się nad brzeg Renu żeby zobaczyć 45 minutowy pokaz ogni sztucznych „Kolońskie Światła".
Ponad milionowa dziś Kolonia to także wielkie centrum przemysłowe - przemysł ciężki i chemiczny, największe skupisko 24 browarów na świecie, oraz wielkie centrum targowe Kölner Messe.

Elektora polowania na żurawie
W Brühl niedaleko Kolonii, architektura, rzeźba, malarstwo oraz sztuka ogrodnicza tworzą wspaniałe zabytki najwyższej klasy. W 1984 roku zbudowane w rokokowym stylu pałace Augustusburg i Falkenlust wraz z barokowymi ogrodami wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac Augustusburg to ulubiona rezydencja kolońskiego księcia Elektora i biskupa Klemensa Augusta zaliczana jest do najwspanialszych rokokowych budowli w Niemczech. Rozpoczęta w 1725 roku budowa ukończona została po ponad 40 latach. Pracował tu m.in. Balthasar Neumann, którego dziełem jest elegancka klatka schodowa – uważana za szczytowy wytwór niemieckiego baroku. Z XVIII wieku pochodzi również barokowy park, wzorowany był na francuskich ogrodach pałacowych zaprojektowany przez Dominika Girarda. Uchodzi dziś za najpiękniejszy park tego typu w Niemczech i jest dobrze widoczny z tarasu pałacowego odostępnionego dla zwiedzających. W odległości kilkuminutowego spaceru od pałacu Augustusburg, na skraju niewielkiego lasu, znajduje się wspaniały pałac myśliwski ‒ Falkenlust, który jest jednym, z najcenniejszych dzieł niemieckiego rokoka. Zachowały się zachwycające wnętrza zwłaszcza gabinety - lakowy i lustrzany. Tutaj arcybiskup Elektor oddawał się swojej pasji ‒ polowaniu z sokołami na koniach po którym zasiadał w towarzystwie dworzan do uroczystej kolacji. Wnetrze pałacu myśliwskiego ozdobione jest niebieskimi płytkami ceramicznymi przedstawiające polowanie z sokołami na przelatujące żurawie. Jednak najwięcej turystów przybywających do Brühl nie przyciągają wcale olśniewające rezydencje elektorskie, ale największy niemiecki park rozrywki Phantasialand, z mnóstwem rozrywkowych urządzeń takich jak górskie kolejki, wodospady, rozmaite karuzele i inne tego typu atrakcje.

a