środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18494.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18494
piątek, 15 sierpień 2014 00:00

Street art na Dżerbie w Tunezji Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mariusz M-city Waras, Polska Mariusz M-city Waras, Polska www.tunezja.org.pl

Niesamowite rzeczy dzieją się obecnie na Dżerbie. 150 artystów street artu z całego świata (w tym także z Polski) zostało zaproszonych na wyspę, aby stworzyć murale i na zawsze odmienić Erriadh - senne dżerbańskie miasteczko o tradycyjnej architekturze, przylegające do znanej synagogi El Ghriba.

Mieszkańcy udostępnili im ściany swoich domów, dachy budynków, a teraz patrzą jak ich mieścina zmienia się w galerię sztuki ulicy na świeżym powietrzu. Projekt trwa, wciąż powstają nowe niesamowite dzieła warte uwagi (http://www.djerbahood.com).

a„DJERBAHOOD" – sztuka ulicy na Dżerbie

Erriadh to małe miasteczko na Dżerbie, którego główną atrakcją było to, że jest starą dzielnicą żydowską i sąsiaduje z synagogą El Ghriba, miejscem ważnym dla żydów z diaspory tunezyjskiej oraz tych z całego świata, którzy co rocznie przybywają tu w maju na uroczystą i radosną pielgrzymkę.
Po sennych ulicach rozgrzanych palącym słońcem snuli się nieliczni starsi mieszkańcy i garstka turystów, którzy wakacje spędzali w małych butikowych hotelikach ulokowanych w odrestaurowanych tradycyjnych domach dżerbańskich.
W Erriadh została jednak tchnięta nowa energia. Jest to zasługą 150 artystów z 30 krajów świata, którzy na zaproszenie francuskiej galerii „Itinerrance" z Paryża oraz władz tunezyjskich przylecieli na wyspę, aby wziąć udział w tworzeniu muzeum street artu. Galerię powstających prac oraz intrygującą zapowiedź projektu można obejrzeć na: www.djerbahood.com.
Projekt powstaje we współpracy i za zgodą lokalnych mieszkańców, którzy użyczają ścian i dachów pod powstające dzieła. Jeden z mieszkańców Erriadh zapytany jak ocenia przeistaczanie się jego miasta w otwartą galerię, tak odpowiada: „Czasami potrzeba czegoś pochodzącego z zewnątrz, żeby poczuć się ważnym, żeby uświadomić sobie piękno swojego miasta."

{gallery}18494{/gallery}
Każdy z artystów w odmienny sposób skonfrontował się z zastaną rzeczywistością, tradycyjną, kopułową architekturą, bielonymi ścianami odcinającymi się od piaskowego podłoża, palmami daktylowymi w tle, niebieskimi okiennicami i drzwiami lokalnych domów obrośniętych różową bugenwillą. Każdy inaczej wykorzystał przeznaczoną mu przestrzeń. Erriadh na stałe zmienia swój wygląd, a tunezyjska wyspa Dżerba zyskuje nowe miejsce warte odkrycia przez turystów.
Miasteczko wciąż nosi w sobie swoje żydowskie dziedzictwo, na futrynach domów przymocowane są mezuzy, na ścianach wymalowane symbole oznaczające, że dane domostwo zamieszkuje rodzina o żydowskich korzeniach, jest synagoga i szkoła, gdzie dzieci uczą się hebrajskiego. Ale to stare miasteczko Erriadh odchodzi w niebyt. Nowy Erriadh staje się galerią nowoczesnego street artu, muzeum na świeżym powietrzu, otwartym 24 godziny na dobę. Swój wkład w nowy wygląd miasteczka wniósł też polski artysta z Gdańska, Mariusz M-city Waras (www.m-city.org ).
Źródło: www.tunezja.org.pl.

a