środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 01 sierpień 2014 00:00

Rajd Rodzinny po Wielkopolskim Parku Narodowym Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rajd Rodzinny po Wielkopolskim Parku Narodowym https://sites.google.com/site/wielkopolskipark

Na Rajd Rodzinny po Wielkopolskim Parku Narodowym Szreniawa zaprasza Oddział Środowiskowy PTTK Poznań - Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka w niedzielę 10 sierpnia. Udział w rajdzie jest bezpłatny!

Trasy Rajdu:

1.Trasa I - trasa autokarowo-piesza „Wodziczki". Przejazd autokarem organizatora do Puszczykowa. Start: godz. 7.30 z Kostrzyna (przystanek autobusowy w kierunku Poznania; ul Poznańska). Godz. 8.00 z Swarzędza (Os. Kościuszkowców-pętla autobusowa). Godz. 8.30 z Poznania – Komandoria (parking za Kościołem św. Jana Jerozolimskiego). Przejazd do Puszczykowa. Wyjście w trasę pieszo stacji PKP ok. godz. 9.15 – Wielkopolski Park Narodowy – Szreniawa. Około 8 km. Powrót autokarem po rajdzie do miejsc startowych. Prowadzi kierownik trasy.

2.Trasa II – rowerowa „Nadwarciańska". Poznań ( Stacja Paliw przy Moście im. Królowej Jadwigi, naprzeciwko AWF-u). Start: godz. 9.00 – Szlakiem Nadwarciańskim – Puszczykowo – Szreniawa. Około 30 km w jedną stronę. Prowadzi kierownik trasy na metę i z powrotem.

3.Trasa III – rowerowa „Bojanowskiego". Luboń (parking przed Gimnazjum im. Jana Pawła II). Start: godz. 9.30 – Wiry – Jarosławiec – Szreniawa. Około 25 km w jedna stronę. Prowadzi kierownik trasy na metę i z powrotem. Na start można dojechać z Poznania pociągiem (wyjazd 8.44 Poznań Główny).

4.Trasa IV – rowerowa „Działyńskich". Dopiewo (parking przy Dworcu PKP). Start: godz. 10.00 – Trzcielin – Konarzewo – Rosnowo – Komorniki – Szreniawa. Około 25 km w jedną stronę. Prowadzi kierownik trasy na metę i z powrotem.

5.Trasa V – rowerowa „Rodzinna". Puszczykówko (plac za Dworcem PKP). Start: godz. 10.15 – Jeziory – Jarosławiec – Szreniawa. Około 12 km w jedną stronę. Prowadzi kierownik trasy na metę i z powrotem. Na start można dojechać z Poznania pociągiem (wyjazd 9.40 Poznań Główny).

6.Trasa VI – Nordic Walking „Kijkowa". Szreniawa (parking przy Mueum Rolnictwa). Start: godz. 10.00 – wokół Szreniawy. Około 10 km. Prowadzi kierownik trasy.

7.Trasa VII – rowerowa „Gigantów". Proponowana przez organizatorów bez kierownika trasy. Stęszew (Dworzec PKP). Start godz. 10.00 – Górka – Trzebaw – Szreniawa. Około 25 km w jedną stronę.

8.Trasa VIII – dowolna „Samodzielna". Kaźdy opracowuje trasę we własnym zakresie (rowerami, pieszo, samochodami). Naleźy dotrzeć na metę najpóźniej do godziny 12.30.

Meta Rajdu:

Meta będzie zlokalizowana na terenie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie czynna w godz. 11-14.
Zgłoszenia indywidualne i zbiorowe będą przyjmowane internetowo do dnia 5 sierpnia 2014 r do godz. 20. Adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Telefon kontaktowy: 885-304 -835.

Pprzy zgłoszeniu należy podać numer trasy. Rajd dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

Każdy uczestnik otrzyma: znaczek rajdowy, ciepły posiłek na mecie, pieczątkę rajdową, punkty OTP i KOT, nagrody za zwycięstwo w konkursach zorganizowanych na mecie i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Rolnictwa. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę!

Wielkopolski Park Narodowy

Utworzony został na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 1957 roku. Pod zarządem Parku znalazło się ok. 5100 ha. W 1996 roku nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie WPN zmieniło jego powierzchnię na 7584 ha, tworząc wokół Parku strefę ochronną tzw. otulinę, której powierzchnia razem z terenem Parku wynosi 14840 ha.

18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha chroni rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Ochroną objęto także 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy.

Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu.

Do najcenniejszych zabytków leżących na terenie parku należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. Inne zabytkowe kościoły o nieco mniejszej wartości możemy spotkać w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziś dziewiętnastowieczne dwory. Ciekawym obiektem są także ruiny zameczku zbudowanego w 1827 roku przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na J. Góreckim. Więcej na:
http://www.parkinarodowe.edu.pl; http://www.wielkopolskipn.pl; http://rodzina.pttk.pl.

a