środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
wtorek, 15 lipiec 2014 00:00

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kartaginie

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kartaginie fot. M. Krüger

W historycznej Kartaginie, zaledwie parę kilometrów od stolicy Tunezji, do 16 sierpnia potrwa jeden z ważniejszych festiwali muzycznych świata arabskiego i Afryki - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny.

Występowały na nim największe gwiazdy muzyki arabskiej, tj. Ali Riahi, Hedi Jouini, Saber Rebaï, Kadhim Saher, Warda Majida El Roumi. W Festiwalu biorą też udział wykonawcy z całego świata w tym wiele międzynarodowych gwiazd.

Festiwalowe gwiazdy

Granice festiwalu sięgają daleko poza kulturowy obszar Maghrebu, czy Bliskiego Wschodu. Obok tunezyjskich i innych północnoafrykańskich wykonawców wystąpią także międzynarodowe gwiazdy takie jak: George Benson, amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor jazzowy czy francuska grupa hip-hopowa IAM.

Już tylko u „koników" można nabyć bilety na zaplanowany na 22 lipca koncert Yanni, rewelacyjnego greckiego kompozytora new age oraz sierpniowy koncert Stromae, belgijskiego piosenkarza, młodego pokolenia. W kasach już dawno brak jest biletów na te koncerty.

W trakcie festiwalu będzie też można obejrzeć barwne show taneczno-muzyczne „Bollywood Expres" oraz widowisko taneczne „Tańce Świata". W jego trakcie zaprezentowane zostaną m.in. tańce, japońskie, afrykańskie, amerykańskie, rosyjskie i kaukaskie. W programie jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Kartaginie jest też rock opera „Mozart".

Przewidziane są też występy innych wyjątkowych artystów m.in. wirtuoza instrumentu oud - Anouar Brahem, Youssou N'dour, Chimene Badi, Natasha St Pier, Marcel Khalifa oraz Nancy Ajram.

Malownicza sceneria
Festiwal odbywa się w starożytnym amfiteatrze położonym na wysokim brzegu Morza Śródziemnego, który może pomieścić 7,5 tys. widzów. Budowlę wzniesiono w II wieku n.e., jednak został zniszczony przez Wandali na początku średniowiecza. Zrekonstruowano go pod koniec XIX w., a od 1964 roku jest areną Festiwalu. Pierwotnie służył za miejsce wystawiania sztuk teatralnych, spotkań poetyckich i filozoficznych. Teatr stanowi jeden z fragmentów historycznej zabudowy potężnego fenickiego, a potem rzymskiego państwa-miasta Kartaginy, ojczyzny wielkiego wodza wojskowego Hannibala. Pozostałe ruiny dają obraz potęgi miasta, które wytoczyło wojnę wielkiemu Rzymowi. Największe wrażenie robią jednak w okolicy ogromne Termy Antonina, jeden z największych kompleksów łaźni na terenie ówczesnego imperium rzymskiego w Afryce. Wizualizacje starożytnej budowli, wykonane na podstawie wykopalisk i badań archeologicznych, zadziwiają ogromem założenia architektonicznego oraz kunsztem zdobiących je mozaik i rzeźb. Do 3,5 hektarowego terenu łaźni, odcinającego się od turkusowego morza w tle, dociera się przez uroczy gaj palmowo-cyprysowy. Ten spacer na długo zapada w pamięć. Ceny biletów na koncerty festiwalowych gwiazd są przystępne dla polskich turystów. Więcej o festiwalu na: http://www.festivaldecarthage.com/index.php.

a