piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17939.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17939
poniedziałek, 16 czerwiec 2014 00:00

Wielki Jarmark Średniowieczny w Pułtusku Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

XII Wielki Jarmark Średniowieczny w Pułtusku zaplanowano na sobotę 21 czerwca. Poza walkami wojów przez cały czas trwania Jarmarku na terenie rynku znajdować się będą kramy z wyrobami rękodzieła oraz odbywać się będą pokazy i warsztaty.

W programie:
Pokazy walk wojów - godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 16.00,
Koncerty - 15-16 zespół muzyki i tańca CEILI SHOW
17-18 - zespół muzyki dawnej WHITE GARDEN

Warsztaty - plastyki ludowej, wyroby biżuterii z metalu, ręczne lepienie ceramiki, tkactwo, iluminacja ksiąg, dawna kuchnia (m.in. wyrób i pieczenie na blasze podpłomyków), pisanie i malowanie ikon, haft średniowieczny, złotnictwo, wyrób łuków, przetwórstwo wełny, garncarstwo (ręczne lepienie naczyń ornamentowanie, warsztaty dla zwiedzających), złotnictwo (rekonstrukcja dawnego warsztatu złotniczego; prezentacja różnych technik złotniczych, warsztaty dla zwiedzających), pisanie (malowanie) ikon, wg. wzorów średniowiecznych, przede wszystkim szkół rusińskich (m.in. nowogrodzkiej, kijowskiej, moskiewskiej, itd.) i warsztaty dla zwiedzających, pisanie gęsim piórem, kaligrafia, wykonywanie wyposażenia rysunkowego i malarskiego ksiąg rękopiśmiennych: inicjałów kaligraficznych, ozdobników w tekście i miniatur ze średniowiecznych manuskryptów i warsztaty dla zwiedzających, ręczne czerpanie papieru dawnymi technikami ozdabianie go płatkami kwiatów, itp. i warsztaty dla zwiedzających, wyrób biżuterii z drutu wg. wzorów średniowiecznych i warsztaty dla zwiedzających, wyrób paciorków z modeliny na wzór paciorków szklanych millefiori, wg wzorów średniowiecznych i warsztaty dla zwiedzających, pokaz dawnego haftu ręcznego, prezentacja haftowanych inicjałów, herbów, przedstawień figuralnych, pokaz średniowiecznych technik tkackich: na pionowym warsztacie tkackim, bardko i tabliczkach tkackich; barwienie tkanin barwnikami naturalnymi i warsztaty dla zwiedzających (możliwość samodzielnego utkania krajki), przyrządzanie pożywienia według dawnych przepisów, degustacja przygotowanych potraw: m.in. pieczonych przez siebie podpłomyków i warsztaty dla zwiedzających, prezentacja właściwości ziół, parzenie i degustacja napojów ziołowych, porady zielarki i warsztaty dla zwiedzających, strzelanie z łuku (strzelnica) pokazy wyrobu strzał, strzelanie z łuku do tarczy dla chętnych, prezentacja bursztynu i wyrobów bursztyniarskich, pokazy i warsztaty przetwórstwa wełny, od czesania, gręplowania, poprzez przędzenie na kołowrotku i pokaz gotowych wyrobów oraz warsztaty artystyczne dla dzieci obejmujące zajęcia z wycinanki kurpiowskiej i kwiatów z bibuły.

Organizatorami XII Wielkiego Jarmarku Średniowiecznego w P€łtusku są: Urząd Miejski w Pułtusku,
Muzeum Regionalne w Pułtusku i Stowarzyszenie Starożytników.

XII Wielki Jarmark Średniowieczny
Rynek w Pułtusku

21 czerwca 2014, godz. 10

{gallery}17939{/gallery}

Rynek w Pułtusku jest najdłuższym, brukowanym rynkiem w Europie (400 metrów długości). Na środku rynku znajduje się Ratusz – obecna siedziba władz miasta. Całość otaczają kamieniczki z XVIII i XIX w. Na jednej z kamienic (Rynek 27) wisi tablica informująca, iż w latach 1854-1864 mieszkał w niej Wiktor Gomulicki. Następna kamienica (Rynek 29), to kolejne przypomnienie słynnego lokatora – Napoleona, który w 1806 r. mieszkał w niej przez kilka dni. Na krańcach rynku z jednej strony znajduje się Dom Polonii – dawny zamek biskupów płockich, zaś z drugiej kolegiata.
Pułtusk jest również znany z meteorytów. 30 stycznia 1868 r. na wschód od Pułtuska spadł największy zarejestrowany w dziejach świata deszcz kamiennych meteorytów. Otrzymał on nazwę meteorytu Pułtusk. Zjawisko było niezwykle widowiskowe i zarazem przerażające. Jego opis zamieszczono w Gazecie Warszawskiej z 11 lutego 1868 r.
http://www.pultusk.pl

a