środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17837.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17837
czwartek, 19 czerwiec 2014 00:00

Tatry z dzieckiem Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To, że nieodpowiedzialni rodzice lub opiekunowie pchają się niekiedy z maluchami nawet na dosyć trudne tatrzańskie szlaki, jest smutnym faktem. Ale – żachnąłem się biorąc ten przewodnik do ręki – żeby do tego jeszcze zachęcać?

Tymczasem jego lektura okazała się przyjemnym zaskoczeniem. Autorzy, doświadczeni turyści przemierzający nie tylko polskie góry z córeczką, udowodnili – pisząc o tym na tylniej stronie okładki, „że w góry można wybrać się z pociechą w wózku, nosidełku lub samodzielnie drepczącą u naszego boku". O ile umiejętnie dobierze się trasę oraz surowo przestrzega zasad bezpieczeństwa, a także posiada odpowiednie wyposażenie oraz umiejętność zachowania w przypadkach nagłego załamania pogody i innych nieoczekiwanych sytuacji.
Tym właśnie kwestiom poświęcają dużo uwagi w części wstępnej przewodnika. Zwracają uwagę na problemy wysokości niebezpiecznej dla niemowląt i małych dzieci występujące niekiedy w trakcie szybkiej zmiany wysokości, np. wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch. Radzą, aby zdecydować się na to dopiero po kilku wycieczkach z dzieckiem w niższe partie Tatr. Natomiast przy najmniejszych objawach, że pociecha żle znosi wysokość, natychmiast zawrócić na dół. Drugim z wyeksponowanych niebezpieczeństw występujących w Tatrach bywają gwałtowne załamania się pogody i burze. Także w tych przypadkach konieczna jest szybka reakcja już w momencie pojawienia się ich symptomów.
Autorzy nie pomijają i takich ważnych zjawisk, z którymi spotykamy się w górach, jak zmieniające się różnice temperatur, na które trzeba być przygotowanym, ochrona przed ostrym promieniowaniem słonecznym, a w zimie zagrożeniem lawinowym. Także w niskich partiach Tatr, poniżej górnej granicy lasów. Serwują czytelnikom sporo rad praktycznych jak powinni ubrać się, a zwłaszcza dzieci, wybierając z nimi w góry i odpowiednio dobierając odzież, obuwie, sprzęt turystyczny itp. Nie zapominając o odpowiednim wyposażeniu apteczki. Radzą, co robić w Zakopanem, na Podhalu czy w Tatrach Słowackich gdy pogoda zniechęca do pieszych wędrówek.
W części informacyjnej nie brakuje również numerów telefonów alarmowych po obu stronach granicy, danych o kolejkach linowych, schroniskach, parkach narodowych, jaskiniach, basenach i kąpieliskach itp. W części przewodnikowej nie ma natomiast, oczywiście – że posłużę się przykładami tylko z polskiej części gór – opisu szlaków na Rysy czy Orlą Perć, nie mówiąc już o trudniejszych. Wręcz przeciwnie, wymienione są przykładowo trasy – bynajmniej nie wymagające przy ich pokonywaniu szczególnej kondycji osób dorosłych – ale wykluczone dla dzieci.
W Tatrach polskich autorzy proponują przede wszystkim krótkie trasy w Zakopanem i jego okolicach. M.in. grzbietem Gubałówki, ścieżką pod Reglami, do dolin: Białego, Ku Dziurze, Strążyskiej, Za Bramką, Jaworzynki. A także cały szereg pięknych szlaków nieco dłuższych i wymagających więcej czasu na ich pokonanie. Np. po lub do dolin: Chochołowskiej, Lejowej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Kondratowej, Pięciu Stawów Polskich; na polany: na Stołach, Rusinową. Ponadto kilka popularnych ścieżek i łatwych szlaków. Podobnie po stronie słowackiej. W łatwo dostępne doliny, nad popularne stawy, do schronisk, bez problemów dostępne szczyty, np. Siwy Wierch itp.
Poszczególne, proponowane przez autorów trasy zawierają ich charakterystykę ułatwiającą tym, którzy ich nie znają, odpowiedź na pytanie: czy to coś dla nas i naszego dziecka? Ponadto mapki i przekroje pionowe terenu oraz informacje praktyczne. Skala trudności, czas przejścia, suma wysokości wszystkich podejść, sezon, w którym trasa ta jest dostępna. Jej przeznaczenie, infrastruktura turystyczna na trasie, dojazd do jej początku i końca itp. W opisy te włamano także mnóstwo rad i uwag.
Np. „Pamiętaj! Nawet najłatwiejszy szlak turystyczny może być niebezpieczny dla dziecka. Uważaj szczególnie na rwące górskie potoki – mogą być naprawdę głębokie". A także o piętrach roślinności tatrzańskiej, słynnych góralach (Sabała), chodzeniu po górach z dziećmi niesionymi w chustach lub nosidełkach. Jak – o ile jest taka możliwość – skracać, i którędy, trasę w przypadku załamania się pogody itp. O terenach w pobliżu opisywanych szlaków, zamkniętych dla ruchu turystycznego oraz wiele innych przydatnych informacji.

{gallery}17837{/gallery}
W sumie jest to ciekawa, dobrze napisana książka, z którą powinni zapoznać się wszyscy zamierzający chodzić po Tatrach z dziećmi w różnym wieku, lub jeszcze nie wiedzący, że jest to w ogóle możliwe. Ma ona, ułatwiającą utrzymywanie jej otwartej na dowolnej stronie, grzbiet spięty spiralą. Na wewnętrznych, rozkładanych stronach tylnej okładki znajduje się tabela ze skrótem opisów i charakterystyki wszystkich 29. proponowanych tras po obu stronach Tatr.

TATRY Z DZIECKIEM. Przewodnik Bezdroży. Autorzy: Anna i Marcin Szymczakowie. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2014, str. 224, cena 34,90 zł, ISBN 978-83-246-8612-4.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: wydawnictwo Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-246-8612-4
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2014-06-19
  • Ocena recenzji: 4
  • EAN: 9788324686124
Więcej w tej kategorii: « Sztokholm Travelbooki »

a