środa, maj 22, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17835.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17835
czwartek, 12 czerwiec 2014 00:00

Sztokholm Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Krótkie wypady weekendowe lub kilkudniowe do interesujących miast europejskich stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zwłaszcza tam, dokąd latają tani przewoźnicy lub są inne dogodne warunki transportowe, np. promy. A tak jest w przypadku szwedzkiej stolicy – Sztokholmu.

Przewodnik po której ukazał się właśnie, jako kolejny, w serii „Udany weekend" przewodników Michelina , których partnerem wydawniczym są Bezdroża. Zgodnie z przyjętą koncepcją tej serii zawiera on dwa rozdziały wstępne oraz podzielone na dwie części strony czysto przewodnikowe z mapkami, planami i kolorowymi zdjęciami oraz ilustracjami.

W „Informacjach praktycznych" obok mnóstwa przydatnych danych na temat podróży, środków transportu, poruszania się na miejscu, noclegów, gastronomii, rozrywek, zakupów itp., a także Informacji A – Z, uwagę zwracają propozycje odkrywania Sztokholmu inaczej. W trakcie wycieczek tematycznych po mieście z przewodnikami, organizowanych przez wymienione firmy. Obok tradycyjnego zwiedzania pieszo i autokarami, można atrakcje szwedzkiej stolicy poznawać też statkami, helikopterami, rowerami, kajakami, a nawet – zimą – na łyżwach od strony zamarzniętego morza.

Inną ciekawostką jest poznawanie tamtejszego metra nie tylko w charakterze środka transportu, ale przede wszystkim jako, podobno, najdłuższej na świecie galerii wypełnionej nowoczesnymi dziełami sztuki.

Michelin: Sztokholm - przewodnik

Michelin: Sztokholm - przewodnik

Nowy przewodnik Michelina po stolicy Szwecji wydany w polskim tłumaczeniu w serii Bezdroży, przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów weekendowych, lub przyjeżdżających do Sztokholmu na krótko.

W „Zaproszeniu do podróży" przewodnik prezentuje miasto, jego położenie, przyrodę, historię i nowoczesność. Rozdziały czysto przewodnikowe podzielone zostały na 2 części: „Dzielnice i zabytki Sztokholmu" – od Gamla Stan – Starego Miasta – po wchodzące w skład stolicy wyspy. Na końcu z informatorem noclegowo – gastronomiczno – rozrywkowo – zakupowym.

I „Okolice Sztokholmu": Archipelag Sztokholmski, Drottingholm, Birka, parki: Haga i Milesia, zamek Ulriksdal i Wokół jeziora Melar. Obie części zawierają mnóstwo opisów zabytków oraz innych ciekawych obiektów i miejsc, informacji o dojeździe do nich, godzinach otwarcia, ciekawostkach itp. Na końcu przewodnika znajduje się Indeks nazw, zaś na wewnętrznych częściach tylnej okładki Słowniczek polsko – szwedzki. Treść przewodnika wzbogacają informacje monotematyczne, niektóre dosyć obszerne, poświęcone różnym ciekawostkom historycznym, zabytkom, ludziom itp.

M.in. „Savoir – vivre", z przydatnymi informacjami, np. na temat zwyczaju dawania napiwków w restauracjach i taksówkach, ale nieobowiązkowego – wówczas trzeba jednak odpowiednio wypełnić otrzymany rachunek; „Królowa buntowniczka" (Krystyna, 1626-1689); „Wazowie na polskim tronie"; „Kapelusze kontra czapki" (symbole partii politycznych na początku XVIII w.); „Alfred Nobel i jego nagroda"; „Rodzina królewska i Szwedzi", „Historia źródłem inspiracji"; „Ingmar Bergman"; „Karl Larsson". Przydatny jest też kalendarz świat i wydarzeń kulturalnych oraz prezentacja szwedzkiej architektury i sztuki, literatury itp.

{gallery}17835{/gallery}

SZTOKHOLM. Przewodnik Michelina z serii „Udany Weekend". Praca zbiorowa, tłumaczenie: Justyna Nowakowska i Ewa Poniedzielska. Wydawnictwo Helion, wyd. I Gliwice 2014, str. 144, cena 19,90 zł, ISBN 978-83-246-8619-3.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: wydawnictwo Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: ISBN 978-83-246-8619-3
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2014-06-12
  • Ocena recenzji: 4
  • EAN: 9788324686193

a