Gołdap, poza uzdrowiskiem, jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, kulinarnych, festynów, festiwali - Kartaczewo, Dni Gołdapi, Kierunek Gołdap, Międzynarodowy Bieg Gusiew-Gołdap, Bieg Jaćwingów, czy Międzynarodowy Konkurs Krzyku.
Gołdapskie tężnie liczą 200 metrów długości i 8 metrów wysokości. Sekret ich leczniczego działania kryje się w konstrukcji. Zbudowana jest z drewna iglastego, gałązek tarniny i urządzeń do pompowania solanki. W otoczeniu wytwarza się aerozol bogaty w jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Budowa tężni kosztowała ponad 8 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 85 procent.
Oddane do użytku tężnie są ostatnią inwestycją w kompleksie uzdrowiskowym. Wcześniej powstała grota solna, minitężnie, pijalnia wód mineralnych i leczniczych. Zbudowano też promenadę nad jeziorem Gołdap, wyznaczono ścieżki spacerowe, trasy rowerowe i konne. Całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę uzdrowiskową to 40 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 34 mln złotych.
Kolejnym miastem Warmii i Mazur, które stara się o przyznanie statusu uzdrowiska jest Lidzbark Warmiński. Wyniki badań wód w Termach Warmińskich potwierdziły ich właściwości lecznicze. Narodowy Instytut Zdrowia ocenił, że woda spełnia właściwości solanki i może być wykorzystywana do kąpieli leczniczych. Lidzbark Warmiński ma więc prawo otrzymać status uzdrowiska, tym bardziej że Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN stwierdził istnienie odpowiednich warunków dla lecznictwa klimatycznego dla osób cierpiących na schorzenia układu krążenia, czy zaburzenia neurologiczne.
{gallery}17525{/gallery}
Z badań Rady Naukowej Instytutu Nauk Geologicznych PAN wynikało jednak, że temperatura wody, która miałaby być wykorzystywana w basenach Term Warmińskich ma zbyt niską temperaturę, co oznacza że konieczne będzie jej podgrzewanie. Z tego względu budowa Term Warmińskich jest przedmiotem śledztwa białostockiej prokuratury.
Źródło: http://uzdrowiskogoldap.pl oraz http://olsztyn.com.pl.