piątek, luty 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17233.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17233
sobota, 05 kwiecień 2014 07:06

XIX Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2014 otwarte! Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XIX Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2014 otwarte! Fot.: Cezary Rudziński

W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie otwarto wielki kiermasz turystyczny – XIX już edycję popularnych Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2014. Impreza potrwa trzy dni, do niedzieli włącznie i towarzyszą jej III Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz II Targi Agroturystyka. W Targach Lato uczestniczy blisko półtorej setki wystawców.

Są wśród nich przedstawiciele obcych państw, reprezentanci polskich miast, regionów, gmin, powiatów, organizatorzy imprez turystycznych, reprezentanci samorządów turystycznych i lokalnych grup działania na rzecz turystyki. A także hotele, uzdrowiska, wydawnictwa, przewoźnicy, lokalne stowarzyszenia, a także biura podróży i firmy turystyczne, szlaki turystyczne, a nawet teatr. Jak również firmy prezentujące ofertę camperową, żeglarską, rowerową i wędkarską. Z największym, bardzo dostojnym stoiskiem wystąpił Egipt, w ramach którego swoją ofertę przedstawiają znani duzi organizatorzy wyjazdów czarterowych do tego kraju. Efektowne, z ogromnym widokiem Budy od strony Dunaju oraz najsławniejszymi zabytkami Pesztu, wygląda stoisko węgierskie.
Pozostałe kraje, których obecność zauważyłem: Bułgaria, Gruzja, Litwa, Nowa Zelandia i Włochy są reprezentowane przez poszczególne miejscowości, hotele lub firmy organizujące, albo oferujące do nich wyjazdy firmy, a w przypadku tego pierwszego kraju firma spożywcza uczestnicząca w Targach Produktów z bułgarskimi przyprawami. Spore stoisko, z licznym zespołem uczestników, ma popularnie uzdrowisko litewskie Druskienniki. Natomiast gruzińskie miasto Kutaisi przywiozło również ofertę innych regionów tego kraju.
Z reprezentacji krajowej nie dało się nie zauważyć Mazowsza, które w br. jest krajem partnerskim targów. A także Małopolski, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Śląska Cieszyńskiego oraz poszczególnych miejscowości, również z innych regionów Polski. W TTiW Lato 2014 uczestniczą wystawcy mający w ofercie propozycje dla amatorów kolarstwa, w tym organizatorzy dwu największych imprez kolarskich w Polsce, tj. Tour de Pologne i Skania Maraton Lang Team. W Evencie Rowerowym na terenie hali wystawienniczej przewidziano m.in. prezentację najnowszych modeli rowerów firmy Giant, spotkania ze znanymi kolarzami.
M.in. Czesławem Langiem. Ryszardem Szurkowskim, Lechem Piaseckim i Dariuszem Baranowskim. W programie znalazły się także m.in. konkursy szybkiej jazdy na 50 m w kolarstwie torowym oraz na trenażerach. A na stoisku Polskiego Związku Kolarskiego konkurs na... najcięższy rower. Sporo atrakcji przygotowano na targach również dla amatorów wędkarstwa. Uczestniczą w nich bowiem m.in. producenci specjalistycznej odzieży, woderów oraz spodniobutów, zanęt i woblerów, a także organizatorzy wypraw wędkarskich.
Równolegle z ekspozycją i programami w halach wystawienniczych, odbywają się spotkania branżowe. W piątek, 4 bm. w ramach Dnia Eksperckiego Polskiej Organizacji Turystycznej na temat „Inspiracji i trendów w innowacyjnym podejściu do produktów turystycznych". Ponadto warsztaty dla właścicieli, administratorów i osób zarządzających produktami turystycznymi oraz lokalnych organizacji turystycznych. Poświęcono je takim problemom jak innowacje w prowadzeniu usług turystycznych, fenomen turystyki kulinarnej itp. Tego samego dnia odbyło się seminarium Izraela dla polskiej branży turystycznej. Przedstawiono podczas niego narzędzia wpływające na wzrost wyjazdów do tego kraju.

{gallery}17233{/gallery}
W trakcie targów odbywają się liczne konkursy, m.in. wybór Hitu Lata spośród najbardziej podobającej się zwiedzającym oferty. Specjaliści z POT i MT Targi Polska wybiorą najlepszą ofertę ekspozycyjną polskiego regionu. Zaś dla wystawców, których stoiska zdobędą uznanie Jury ze względu na ogólne wrażenie, oryginalność zabudowy, estetykę, porządek na stoisku oraz profesjonalizm w obsłudze klientów, przewidziano nagrodę Kryształowego Słońca. Jest również na targach specjalna strefa dla dzieci z ciekawym dla nich programem, zaś na targowej scenie występy taneczne, wokalne i teatralne oraz liczne quizy i konkursy.
W obu pozostałych imprezach targowych towarzyszących Latu 2014 uczestniczy ponad 200 wystawców niemal z całego kraju, chociaż szczególnie dużo z Mazowsza i innych bliższych stolicy regionów. Na Targach Regionalia oferowane są różnorodne i smaczne mięsa i wędliny produkowane według starych, oryginalnych receptur. Bardzo obfita oferta chlebów i innych wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, serów – w tym kozich i innych artykułów mleczarskich. A także napojów orzeźwiających, m.in. z czerwonych buraków, a zwłaszcza trunków. Lokalnych lub regionalnych piw oraz niezliczonych nalewek na różnych owocach. Podobnie miodów pszczelich oraz pitnych.
Chociaż zauważyłem, że niektórzy wystawcy sądzą, że warszawiacy kupią wszystko i za każdą cenę, byle było pod marką „produktu ekologicznego" lub „oryginalnej, starej receptury". I tak można było natknąć się na oferowane szynki w cenie nawet ponad 80 zł za kilogram. Czy chleb, co prawda spory bochen, ale za... 36 złotych. Lub oferowane przez jedną z firm z południa kraju wędzone, niezbyt apetyczne na pierwszy rzut oka, makrele w cenie... 8 zł za sztukę, czyli ponad dwukrotnie drożej, niż świeżutkie kosztują one w warszawskich sklepach.
Na szczęście chyba większość wystawców nie przesadza z cenami oferując produkty znakomitej jakości, o czym można przekonać się degustując je. Są również stoiska z wyrobami rzemieślniczymi – na niektórych można też zobaczyć jak one są wytwarzane, naturalnymi kosmetykami oraz ręcznie robioną biżuterię. Także na targach Regionalia wybrane zostaną, w ramach konkursów, najlepsze specjały i wystawiane produkty. Łącznie do oceny zgłoszono ich ponad 70 w czterech kategoriach: skarby natury, promile i procenty, natura i uroda oraz rękodzieło.
Nagrodę główną przygotował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast laureaci poszczególnych kategorii konkursowych otrzymają Złote Medale Targów Regionalia 2014 oraz wyróżnienia. I na tych targach, oraz targach Agroturystyka nie brak w programie innych, ciekawych wydarzeń. Zainteresowanie nimi jest duże. Sprzyja mu wstęp wolny, ciekawe programy, a także ładna pogoda zachęcająca nie tylko do wyjścia z domu, ale także i wybrania się do położonych dosyć daleko od centrum miasta hal targowych. Wszystko wskazuje na to, że w sobotę i w niedzielę ruch w nich będzie jeszcze większy niż w piątek.

Dojazd:

Na targi szybko i wygodnie będzie można dojechać pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich z dworców Warszawa Śródmieście i Warszawa Wschodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej to tylko 20 minut.

Na targi można również dostać się autobusem miejskim. Z centrum Warszawy liniami: 143, 514, 520, z Ronda Wiatraczna liniami: 115, 145, 173, 183, 315 oraz z Dworca Warszawa Wschodnia PKP: 115 i 315. Przystanek docelowy to Okularowa.

a