Wydrukuj tę stronę
czwartek, 13 marzec 2014 12:30

Legendarna podróż do Tunezji Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pewnego dnia, siedząc nad brzegiem alpejskiego jeziora Oberland, trzech przyjaciół artystów - Paul Klee, August Macke i Louis Moilliet - podjęli decyzję o wyjeździe na dwutygodniową podróż do Tunezji.

Prawdopodobnie to Moilliet wpadł na pomysł legendarnej podróży, uważanej obecnie za moment chwały modernizmu. W 2014 roku przypada setna rocznica podróży Paula Klee, Augusta Macke'a et Louisa Moilliet do Tunezji.
W odróżnieniu do swoich kolegów malarzy XIX wieku, którzy odwiedzali ten region, aby czerpać inspiracje z jego egzotyki, Klee, Macke i Moilliet chcieli się raczej skonfrontować z ornamentyką i aplami sztuki islamskiej. Specyficzne północnoafrykańskie światło i kubiczna architektura miały im wskazać kierunek rozwoju ich własnej sztuki. 6 kwietnia 1914 r. trzech przyjaciół wsiadło w Marsylii na statek, aby trzy dni później dobić do brzegu Tunisu. Na miejscu czekał już na nich samochód znajomego lekarza, u którego zamieszkali. Po trzech dniach spędzonych w Tunisie, wszyscy troje przeprowadzili się do letniej rezydencji lekarza w St. Germain, dziś zwanej Ez-Zahra, wsi położonej na wybrzeżu, na przedmieściach stolicy kraju. Pełni entuzjazmu i pod wrażeniem mnogości motywów, na które natrafiali, artyści zwiedzali medynę Tunisu, portową dzielnicę la Goulette, Kartaginę i Sidi Bou Said ze szkicownikiem i pudełkiem farb pod ręką. 14 kwietnia wybrali się do Hammamet, a następnie do Kairouan, co było zwieńczeniem ich podróży. Dla Paula Klee podróż do Tunezji stanowiła wielki przełom artystyczny, dla Augusta Macke'a była raczej jego dopełnieniem. Louis Moilliet, początkowo najbardziej wycofany, ostatecznie tak bardzo dał się uwieść atmosferze północno-afrykańskiej, że później wracał tam wielokrotnie ze sztalugami.

{gallery}16937{/gallery}

Podróż do Tunezji, w którą artyści Paul Klee, August Macke i Louis Moilliet wyruszyli 6 kwietnia 1914 roku odcisnęła wielkie piętno na sztuce współczesnej.

Instytut Goethego, Ambasada Niemiec, Szwajcarii oraz kilka organizacji i centrów sztuki w Tunezji pragną złożyć hołd trzem wielkim malarzom, oraz temu, co ten kraj Maghrebu wniósł do świata sztuki. W okresie od marca do grudnia 2014, zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych: wystawy, koncerty oraz projekcje filmów dotyczących malarzy oraz ich związków z Tunezją. Wstęp na wszystkie zaplanowane wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej na: http://www.goethe.de/ins/tn/tun/kue/fr12413432.htm (w jęz. francuskim i niemieckim).

www.tunezja.org.pl

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL