niedziela, lipiec 21, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16885.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16885
poniedziałek, 10 marzec 2014 10:55

Algieria otwiera się na turystów Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Algieria otwiera się na turystów Fot.: Grzegorz Micuła

Algieria to największy obecnie kraj Afryki. Ponad dwie trzecie jego obszaru zajmuje Sahara – największa pustynia świata z kilkudziesięciometrowej wysokości wydmami z drobniutkiego piasku, wspaniałymi górami Hogghar i Tassili oraz bogactwem rytów i malowideł naskalnych sprzed tysięcy lat. Większość z ponad 38 milionów Algierczyków zamieszkuje stosunkowo wąski pas wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Kraj ten przez ponad ćwierć wieku nie był praktycznie odwiedzany przez obcokrajowców , ze względu na toczące się walki wojska z islamistyczną rewoltą. Dziś kiedy zagrożenie już ustąpiło Algieria ponownie otwiera się na zagranicznych turystów.
Dotychczas podstawą algierskiej gospodarki była eksploatacja bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ostatnio władze tego kraju postanowiły rozwinąć turystykę przyjazdową i rozpoczęły promocję turystycznych atrakcji tego pięknego kraju.
A jest tu po co przyjechać, tysiące lat historii pozostawiło mnóstwo zabytków. Algieria ma niezwykle bogatą spuściznę archeologiczną i kulturową – od malowideł naskalnych po pozostałości po cywilizacjach, które przewinęły się przez jej terytorium, takich jak Berberowie, Fenicjanie, Rzymianie, poprzez epokę bizantyńską i arabsko-muzułmańską, turecką i wreszcie francuską. Niektóre z owych pozostałości są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W Algierii na listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO wpisanych zostało siedem obiektów.
Algieria turystyczna to przede wszystkim wybrzeże Morza Śródziemnego, o długości prawie tysiąca kilometrów. Są tu nadmorskie kurorty i blisko dwieście certyfikowanych plaż. Z Algieru można łatwo dostać się autobusem do miejscowości Zéralda i Tipasa, w których obejrzeć można punickie, rzymskie, i chrześcijańskie ruiny. Na wschód od Algieru znajduje się Turquoise Coast (Turkusowe Wybrzeże) o piaszczystych plażach i skalistych zatoczkach.
Główną atrakcją turystyczną jest wspomniana już Sahara, zajmująca dwie trzecie powierzchni kraju, gdzie są takie atrakcje jak Wielkie Południe (le Grand Sud), nazywane „największym na świecie muzeum pod gołym niebem", Oazy i Saoura, Touat i Gourara, czy też szlak ksourów (zamków) oraz dolina Mzab, należące do światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości stanowią wysoce atrakcyjne propozycje związane z pustynią saharyjską Algierii.

{gallery}16885{/gallery}
Do tej pory głównym źródłem dochodów Algierii było wydobycie i sprzedaż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dopiero od niedawna władze tego kraju postawiły na rozwój turystyki i zaczęły promować Algierię na zagranicznych targach turystycznych. Podczas ubiegłorocznych targów turystycznych TT Warsaw' 2013 minister turystki i rzemiosła Algierii Mohamed Amin Hadj Said spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Tematem rozmów był rozwój relacji gospodarczych Polski i Algierii ze szczególnym uwzględnieniem na współpracy w zakresie turystyki. Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zorganizowała już pierwszy wyjazd studyjny dla grupy polskich dziennikarzy oraz touroperatorów, którzy osobiście mogli sprawdzić warunki do rozwoju turystyki w tym kraju.
Czy Algieria ma szanse stać się potęgą turystyczną? Na pewno tak, kraj ten ma ogromny potencjał turystyczny, musi jednak rozwinąć i rozbudować infrastrukturę, a zwłaszcza hotele i drogi. Barierą jest też dotarcie z Polski do Algierii. Nie ma jak dotąd bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy naszymi krajami i na razie nie latają żadne czartery, co przekłada się na wysokie ceny biletów lotniczych. Utrudnieniem jest także konieczność posiadania przez turystów z Polski wizy, którą można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż sześć miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większe ilości dewiz należy zadeklarować. Algierska wiza kosztuje 290 zł.

a