niedziela, grudzień 03, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16730.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16730
wtorek, 25 luty 2014 10:11

Kolosy 2013 Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wkrótce Gdynia będzie gościć uczestników XVI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, czyli Kolosy 2013, które potrwają od 7. do 9. marca 2014 r. To największy w Europie festiwal podróżniczy odbywający się w największej w Polsce sali kinowej. Wstęp wolny.

Podczas tych trzech dni uczestników Kolosów czeka prawie sto prezentacji i przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród prelegentów będą podróżnicy o których jest głośno i tacy o których będzie głośno, którzy - jak powiedział o sobie przepływający kajakiem Atlantyk laureat nagrody Super Kolos 2011 Aleksander Doba - nigdy nie mają dosyć.

W programie:

• Piątek: Magda Skopek, laureatka Kolosa 2010, opowie o podróży z jakuckimi dalniebojszczykami, czyli kierowcami tirów, po zamarzniętych syberyjskich rzekach oraz – być może – zdradzi coś ze swoich planów. Bracia Gontarzowie oraz Piotr Zaśko zaprezentują stan przygotowań do pierwszego polskiego trawersu Antarktydy. Łukasz Supergan podzieli się wrażeniami z pieszej wędrówki przez Europę, a Maciej Tarasin zda relację ze spływu po czarnych wodach rzek kolumbijskiego parku narodowego Chiribiquete. Tomek Michniewicz powie, czego nauczył się od Pigmejów Baka, Agnieszka i Mateusz Waligórowie - jak to jest uzależnić się od Andów, a Tomasz Grzywaczewski zagłębi się w historię tajemniczej „Budowy nr 503" za kołem polarnym, rozpoczętej w roku 1949 i przerwanej nagle cztery lata później.

Ponadto w piątek rozstrzygnięcie Konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego na najciekawszy reportaż o Polakach mieszkających zagranicą, zorganizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni, a wieczorem godzinne spotkanie z bohaterami książki Piotra Tomzy „Pokolenie Kolosów", podsumowującej piętnaście lat istnienia imprezy. Znalazły się w niej bogato ilustrowane opowieści o najbarwniejszych postaciach polskiego środowiska podróżniczego.

• Sobota: Maraton prelekcji rozpocznie trzech przyjaciół, którzy twórczo podeszli (dosłownie) do Łuku Karpat, potem zaś na kilka godzin panowanie nad gdyńską halą przejmą żeglarze, w tym roku w wyjątkowo silnej reprezentacji. Dobrochna Nowak i Szymon Kuczyński opowiedzą o podróży „łupinką" przez Atlantyk (najmniejszym polskim jachtem, który przepłynął ten ocean), Maciej Sodkiewicz o rekordowo dalekim rejsie na północ i pływaniu kajakami między bryłami lodu, Ryszard Wojnowski, Daniel Michalski i Michał Kochańczyk o Przejściu Północno-Wschodnim, Zbigniew Gutkowski o wyścigu z Nowego Jorku do Europy, a Kazimierz Ludwiński – no cóż, jego historia to niemal gotowy scenariusz filmowy.

Mocny powrót na stały ląd zapewni Emil Witt, osiemnastolatek, który wyprawił się do Amazonii, zaraz po nim Kamila Kielar opowie, co robiła na rowerze i na Kamczatce, oprócz tego, że jak zwykle szukała niedźwiedzi, a Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz wytłumaczą, co znaczy „LosWiaheros". Błędem byłoby przegapienie prezentacji Dominika Szmajdy (Nagroda Publiczności rok temu), tym razem z rzecznej wyprawy do Kamerunu, albo relacji Marka Dzierżęgi z podróży w tak rzadko odwiedzany przez przybyszów z zewnątrz rejon świata jak zachodnia Liberia. Ale to oczywiście nie wszystko, bo jest jeszcze Michał Kozok – człowiek, który przemierzył całą Amerykę Południową, korzystając wyłącznie ze środków transportu, napędzanych siłami natury. W sobotni wieczór ponadto gratka dla wszystkich miłośników wspinania – a tych przecież nie brakuje. Zacznie „Yeti", czyli Marcin Tomaszewski, który wspólnie z Markiem Raganowiczem, dokonał w ubiegłym roku jednego z najważniejszych wyczynów alpinistycznych na świecie, wytyczając nową drogę na Great Trango Tower. Będzie też o nowej polskiej drodze w Norwegii oraz o Mount Evereście. Najnowsze – znakomite! - osiągnięcia polskich grotołazów zreferują natomiast Paweł Ramatowski (wyprawy w nieeksplorowany wcześniej, olbrzymi rejon krasowy w Chinach), Katarzyna Biernacka (Meksyk, międzynarodowa ekspedycja kierowana przez Billa Stone'a) oraz Bartosz Sierota i Sławek Parzonka (eksploracja w Turcji).

• Niedziela: Adam Bielecki, który w kwietniu wybiera się na Kanczendzongę,opowie o swojej drodze z Beskidów w Himalaje. O najwyższych górach świata będą mówić także Przemysław Bucharowski i Agata Włodarczyk – co prawda nie zdobywali tam ośmiotysięczników, za to wybrali się na niezwykle oryginalny, trwający dwa miesiące, pięćsetkilometrowy spacer z Diuną – zaś relację z wyprawy do Meksyku, podczas której ustanowiono rekord głębokości w eksploracji jaskiń na zachodniej półkuli, zda obecnie jeden z najlepszych nurków jaskiniowych świata, Mirosław Kopertowski. Obowiązkowe punkty programu to również opowieść Andrzeja Muszyńskiego (laureat Kolosa 2012 i ubiegłorocznej Nagrody im. Zawady) o podróży na birmański Dziki Zachód oraz prelekcja Tomasza Jakubca i Łukasza Pająka na temat ekspedycji do Wielkiego Kanionu Kolorado, na której dokończenie kajakarze z krakowskiego klubu Bystrze czekali aż dziewiętnaście lat.

W niedzielę, wczesnym popołudniem, organizatorzy zapowiadają dwugodzinna prezentację pt. „Złota era polskiego himalaizmu", poświęconą historii polskiej eksploracji najwyższych gór świata, przygotowaną przez wybitnych ekspertów – prof. Andrzeja Paczkowskiego (historyk, alpinista, przez siedem kadencji, w latach 1974-1995, prezes Polskiego Związku Alpinizmu) i Leszka Cichego przy współpracy Janusza Kurczaba. W prezentacji wezmą też udział: Marian Bała, Janusz Majer, Anna Czerwińska i Krzysztof Wielicki. Finał Kolosów – w niedzielę o godz. 16 - poprowadzą Sylwia Bukowicka i Radosław „Chopin" Siuda, który wraz z Kingą Choszcz otrzymał Kolosa 2003 w kategorii "Podróże". Kinga Choszcz w książce "Prowadził nas los", będącej opisem ich wspólnej, pięcioletniej wyprawy, umieściła prostą receptę na szczęście "Życie tu i teraz, najlepiej jak się tylko da, bez wieszania poprzeczki zbyt wysoko, jest życiem szczęśliwego człowieka.".

{gallery}16730{/gallery}
Będzie też salon mediów podróżniczych i sprzętu outdoorowego oraz wystawy zdjęć - w tym ekspozycja „Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy". Organizatorami Ogólnopolskich Spotkań Podróżników Żeglarzy i Alpinistów są: krakowski MART i miasto Gdynia. Pomysłodawcą Kolosów i dyrektorem festiwalu jest Janusz Janowski. Więcej na: http://kolosy.pl.

Jak twierdził podróżnik i pisarz Olgierd Budrewicz: „kto podróżuje, ten żyje podwójnie", mimo że za najpiękniejsze miejsce na Ziemi uważał dziedziniec Uniwersytetu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

a