poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16705.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16705

Nawrocki

piątek, 21 luty 2014 16:41

Nadchodzą tłuste lata Wyróżniony

Napisane przez Dorota Tuńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nadchodzą tłuste lata Fot.: Dorota Tuńska

Rok 2014 będzie należał do branży turystycznej - powiedział prezes Polskiej Izby Turystyki, zamykając obrady Kongresu Polskiej Izby Turystyki w Egipcie. Podobnego zdania jest Minister Turystyki Egiptu Hesham Zaazou, gość honorowym imprezy, na zaproszenie którego ponad 160 uczestników Kongresu spotkało się w egipskim kurorcie El Gouna nad Morzem Czerwonym, by rozmawiać o najbardziej palących problemach branży turystycznej.

Tegoroczny Kongres Polskiej Izby Turystyki był pierwszym, zorganizowanym przez nowy zarząd, po wyborze na prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Polska Izba Turystyki, jako największy spośród samorządów gospodarczych, zrzesza touroperatorów, agentów turystycznych, gestorów bazy hotelowej, ubezpieczycieli, organizatorów targów oraz innych przedstawicieli branży turystycznej. Dla Izby najważniejsze jest reprezentowanie interesów jej członków w kontaktach z instytucjami państwa i samorządu, zwłaszcza w czasie daleko idących zmian w prawie, mających znaczący wpływ na działalność przedsiębiorców. Drugim ważnym zadaniem Izby jest likwidowanie barier i przeszkód w funkcjonowaniu branży turystycznej. Jest to w pełni spójne z planem działania na rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości w Europie do roku 2020 oraz misją Ministerstwa Gospodarki: „Stworzenie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej".

Turystyka na świecie uznawana jest za najszybciej rozwijający się sektor gospodarki, mający dominujący wpływ na społeczno-gospodarczy rozwój kraju, generujący najwyższą wartość dodaną - wpływa na ożywienie przedsiębiorczości, tworząc realne miejsca pracy. W Polsce generuje ponad 6 proc. PKB, w Egipcie - jako podstawowa gałąź gospodarki - przynosi 12 mld dolarów zysku rocznie, co stanowi 12 proc. PKB tego kraju.
Spotkanie przedstawicieli polskiej branży turystycznej podczas kongresu, było okazją do rozmowy o szansach i zagrożeniach dla branży oraz omówienia kluczowych dla polskiej turystyki kwestii, których - wraz ze zmieniającymi się wymaganiami konsumenckimi, postępującą globalizacją, rozwojem nowych technologii, szybszym tempem życia i przekształceniom społecznym - jest coraz więcej. Wobec tych zmian i nowych wyzwań stawianych branży turystycznej, ważna staje się edukacja przedsiębiorców, by pozostawali na bieżąco z najnowszymi trendami, zdobywali wiedzę o zjawiskach kształtujących biznes turystyczny oraz szukali sposobów, by jak najlepiej wykorzystywać warunki, które zmieniają rynek. Zdaniem prezesa PIT, istotnym zadaniem na rok 2014 dla Izby jest zapewnienie merytorycznego wsparcia członkom PIT oraz podniesienie ich kompetencji i umiejętności. W tym celu jeden dzień obrad Kongresu przeznaczony był na prace w Komisjach Stałych w których organizatorzy przedstawili uczestnikom ofertę merytoryczną wykładów, szkoleń i paneli dyskusyjnych. Komisje sformułowały także wnioski, które dołączyły do głównego stanowiska kongresu. Komisja turystyki młodzieżowej chciałaby zobowiązać Ministerstwo Sportu i Turystyki do ograniczenia szarej strefy, m.in. przez sprecyzowanie przepisów. Ich niejasności powoduje np., że wyjazdy dzieci i młodzieży mogą organizować osoby do tego nieprzygotowane.
Komisja turystyki przyjazdowej będzie domagać się od MSZ zrezygnowania z planowanego wprowadzenia pobierania odcisków palców od turystów ubiegających się o polskie wizy. Polscy przedsiębiorcy turystyczni obawiają się, że to drastycznie ograniczy przyjazdy Rosjan i Ukraińców do Polski. Ta sama komisja wysuwa postulat pod adresem Polskiej Organizacji Turystycznej, aby kolejne warsztaty dla touroperatorów z zagranicy POT zorganizował we wrześniu w Krakowie, pod hasłem turystyki religijnej (przed zaplanowanymi na rok 2016 Światowymi Dniami Młodzieży). Zobowiązuje też władze PIT do zabiegania w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz POT, aby z funduszy europejskich z nowego budżetu mogli korzystać bezpośrednio przedsiębiorcy turystyczni.
Z kolei komisja turystyki wyjazdowej zastanawiała się, jaką drogę prawną obrać, by skłonić Ministerstwo Finansów do naprawienia zmienionych od stycznia przepisów w sprawie naliczania VAT od zaliczek na imprezy turystyczne. Posiedzenia Komisji miały charakter otwarty, a w części z nich uczestniczyli przedstawiciele strony egipskiej.
W drugim dniu obrad plenarnych Kongresu, któremu przewodniczył Andrzej Kozłowski dyrektor MT Targi, zaproszeni gości i eksperci: Wiceprezes POT Bartłomiej Walas przedstawił „Projekt wsparcia przedsiębiorstw turystycznych w projekcie promocji Polski w latach 2014-2020". Dyrektor Biura Zarządzania Piotr Tatara projektem "Promujmy Polskę Razem" zaprezentował Kampanie promocyjne POT w latach 2010-2014. Dyrektor Departamentu Turystyki MSiT Maria Napiórkowska wyjaśniała jak turystyka plasuje się w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej i jakie są możliwości wykorzystania środków unijnych dla branży.
Ekspert z firmy Travel Data Andrzej Betlej zapowiedział, że po latach stagnacji przychodzą tłuste lata dla turystyki, przedstawił jak widzi przyszłość agentów wobec rozwoju sprzedaży usług turystycznych w Internecie.
O tym jak turystyka może wyglądać w przyszłości mówiła Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Anna Somorowska, prezentując nowoczesne rozwiązania z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, które w nieodległym czasie będą miały wpływ na rozwój biznesu turystycznego (m.in. zastosowanie nanotechnologii, Big Data, social media, e-handel, coraz bardziej inteligentne wyszukiwarki, środki transportu nowej generacji oraz upowszechnienie dostępu do urządzeń mobilnych).

{gallery}16705{/gallery}

W przyjętym przez kongres stanowisku, którego adresatem jest parlament oraz poszczególne ministerstwa, członkowie PIT zawarli pięciopunktową listę dziedzin, w których oczekują poprawy:
przyjaznego przedsiębiorcom państwa, czytelnego prawa, prostego systemu podatkowego, kompetentnych urzędników, wpisania turystyki do narodowej strategii gospodarki do roku 2050 oraz stworzenia Narodowej Strategii Turystyki na lata 2014-2020. Bez spełnienia tych warunków turystyka, jako mniej ważna, będzie pomijana w różnych działaniach rządowych, czy finansowaniu.
Na drugim miejscu znalazła się edukacja. Działacze PIT rozumieją pod tym hasłem dostęp do szkoleń, edukowanie dla potrzeb przedsiębiorców turystycznych, uświadamianie znaczenia turystyki dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju.
W punkcie innowacje, chodzi o wsparcie dla wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych w turystyce, które zwiększają ich konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym. Wymieniają też stworzenie „biznes linku", czyli systemu odesłań z internetowych stron instytucji rządowych do stron poświęconych branży turystycznej, a także inkubatorów przedsiębiorczości turystycznej oraz start up-ów.
Jako czwarty „obszar" wymieniają networking - oczekują wsparcia współpracy wszystkich podmiotów działających na rzecz turystyki, w tym samorządów, organizacji pozarządowych i małych i średnich przedsiębiorstw.
„Dostęp do finansowania" to z kolei domaganie się stworzenia warunków do finansowania turystyki, wsparcie projektowanego przez MSiT Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, dostęp do funduszy unijnych na promocję i inwestycje dla przedsiębiorców działających w turystyce. Polska Izba Turystyki postulowała wprowadzenie terminów „przedsiębiorczość turystyczna" i „przedsiębiorca turystyczny", aby poprawić wizerunek branży. Prezes Niewiadomski podkreślił, że to będzie bardzo pracowity rok dla Izby, a jego głównym celem będzie wzmocnienie samorządu gospodarczego.
Na koniec kongresu wręczono odznaki „Za Zasługi dla PIT", które otrzymali: minister Turystyki Egiptu Hesham Zaazou, Prezes Orascom – firmy zarządzającej El Gouna - Samih Sawiris, Dyrektor Biura Turystyki Egiptu Ahmed Sobhy oraz wiceprezes POT Bartłomiej Walas.
Organizacja Kongresu w Egipcie potwierdza chęć aktywizacji współpracy w dziedzinie turystyki z  krajem należącym do najpopularniejszych kierunków wyjazdowych polskich turystów.

a