Tradycją rajdów "W nieznane" jest to, iż uczestnicy nie wiedzą którędy będą iść i dokąd. Tym razem w połowie stycznia wyruszyli świeżo wyznakowaną (w 2013 r.) trasą będącą częścią Pomorskiej Drogi Św. Jakuba biegnącą przez teren województwa zachodniopomorskiego. Jest ona częścią szlaku jaki wiedzie z Kretyngi na Litwie (miasto Jana Karola Chodkiewicza Wielkiego Księcia Litewskiego) przez rosyjski Kaliningrad, następnie przez Polskę: Elbląg, Gdańsk, Lębork, Słupsk, Sławno, Darłowo, Sianów, Koszalin, Białogard, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Wolin, Świnoujście - jest to 713 km, i dalej przez Niemcy aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W powiecie koszalińskim łączna długość trasy to ponad 120 km.
Pielgrzymowanie, czyli bycie poza domem, bycie w obcym kraju zapoczątkował Św. Jakub Większy (Starszy), jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. To on wyruszył z Ziemi Świętej wraz z grupą uczniów i przybył do Hiszpanii prowadzić pracę misyjną. Z powodu niepowodzeń misji powrócił do Ziemi Świętej, gdzie w roku 44 z rozkazu Heroda Agryppy I zginął ścięty mieczem jako pierwszy z 12 apostołów. Uczniowie wykradli ciało Jakuba i prowadzeni przez anioła dotarli do Hiszpanii i pochowali je we wskazanym miejscu. Z uwagi na burzliwe dzieje historii, dopiero w VIII lub IX w., jak głosi legenda, pustelnik o imieniu Pelagiusz miał objawienie, w którym usłyszał, że "pole gwiazd" przywiedzie go na miejsce i ukaże grobowiec Świętego Jakuba. Święty Jakub to po hiszpańsku Santiago, a pole gwiazd po łacinie to campus stella. Stąd wywodzi się nazwa osady, w której zbudowano później sanktuarium: Santiago de Compostela - Św. Jakub na polu gwiazd, do którego pielgrzymują ludzie z całego świata. Właśnie na okres XI - XIII w. przypada zdecydowanie największe nasilenie ruchów pielgrzymkowych w tym także i w Polsce na co niemały wpływ miały wyprawy krzyżowe. Niestety w okresie walk religijnych XVI-XVII w., reformacji, rozbiorów, wojen napoleońskich, walki z zaborcą i usiłowania przywrócenia niepodległości, pielgrzymowanie na ponad 450 lat zamarło.
Pielgrzymowanie na nowo narodziło się dzięki wygłoszonemu w 1982 roku w Santiago de Compostela, tak zwanemu "Aktowi Europejskiemu". Cztery lata później Rada Europy uznała drogi Św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy kontynentu. W 1993 r. hiszpańską drogę Św. Jakuba wpisano na Światową Listę UNESCO.
W Sianowie uczestnicy rajdu zwiedzili kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki, znajdujący się na Szlaku Św. Jakuba, jak również obejrzeli monumentalny głaz autorstwa artysty rzeźbiarza Zygmunta Wujka poświęconym Powstańcom Listopadowym, którzy po klęsce powstania jako jeńcy zbudowali drogę z Koszalina do Sianowa.
{gallery}16528{/gallery}
Europejski trakt Camino - Droga św. Jakuba, od XII wieku jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, wiodącym do Santiago de Compostela. Od dwudziestu lat przeżywamy jego renesans, co przyczynia się do integracji narodów, regionów i krajów Europy w kultywowaniu oraz pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach tożsamości kulturowej. Tak też dzieje się od 2004 roku w Polsce. Na Pomorzu widocznym znakiem kultu św. Jakuba są liczne świątynie pod Jego Patronatem. Każdy z ich progów może być miejscem, z którego wyruszymy w drogę, by pielgrzymować...
http://www.re-create.pl
http://pomorskie.travel
http://koszalin.pttk.pl