piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/16525.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/16525
poniedziałek, 10 luty 2014 10:36

Wielka Wojna w Małopolsce Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rekonstrukcje historyczne, twierdze, forty, pola bitew i inne miejsca zmagań zbrojnych budzą u nas duże zainteresowanie.

Nie ma wątpliwości, że przypadająca w br. setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny – I Światowej skieruje szczególną uwagę na ten właśnie okres. Dobrym więc pomysłem było wydanie na progu tego roku jubileuszowego współfinansowanego przez Unię Europejską przewodnika turystycznego poświęconego Szlakowi Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na terenie Małopolski. „... wiedzie (on) do miejsc – czytam na jego tylnej okładce – które w latach 1914-1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim...".

{gallery}16525{/gallery}
„Wędrówkę po szlaku rozpoczynamy w Krakowie. Do dziś rozmachem założenia zadziwiają potężne forty Twierdzy Kraków, która odegrała ważną role w bitwach stoczonych pod koniec 1914 r. na północ i południe od stolicy Małopolski. W Krakowie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej. Także z Krakowa wyruszyła słynna I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego – wędrując jej śladami można dotrzeć do miejsc, w których walczyły polskie oddziały strzeleckie a później Legiony Polskie...".
W starannie wydanym i bogato ilustrowanym zdjęciami, ilustracjami, mapkami i planami przewodniku czytelnik znajduje kompendium wiedzy nie tylko na temat zmagań zbrojnych w tamtych latach, ale również o miejscowościach i wielu obiektach. Całość zawarta została w trzech rozdziałach merytorycznych oraz krótkim, poświęconym informacjom praktycznym. Ponadto w tekst włamano strony tematyczne: „Małopolska droga do niepodległości", „Lotnictwo", Wojna oczami żołnierzy" i „Cmentarze wojenne". A także sporo krótkich informacji ciekawostkowych, m.in. „Haszek pod Telegrafem" – o trzymiesięcznym pobycie Jarosława Haszka w krakowskim areszcie; „Postęp niosący śmierć" – o nowych rodzajach broni; „Strategiczny tunel" – kolejowy na trasie Kraków – Kielce; „Skąd pochodziła kasztanka Marszałka Piłsudskiego"; „Różnorodność kulturalna Małopolski"; „Cmentarze Dušana Jurkoviča" – Słowaka, projektanta wielu z nich; „Kościółek w Sękowej" – zabytek na liście UNESCO, podczas I wojny stajnia armii austro-węgierskiej; „ Cmentarze Ziemi Tarnowskiej"; „Kąśna Dolna – Dwór Ignacego Jana Paderewskiego". Na końcu przewodnika znajdują się indeksy: obiektów, miejscowości oraz punktów Informacji Turystycznej, zaś w rozdziałach podstawowych mnóstwo informacji m.in. o Małopolsce w przededniu Wielkiej Wojny, autonomii galicyjskiej, mieszkańcach regionu, życiu politycznym i kulturalnym Galicji. O Wielkiej Wojnie wraz z kalendarium jej bitew i najważniejszych wydarzeń, dowódcach legionowych, szlakach frontu wschodniego w poszczególnych częściach Małopolski z opisami wielu miejsc oraz zabytków itp. Znakomicie ułatwi to zainteresowanym poznawanie tego okresu i zachowanych z niego pamiątek. Wadę w tym przewodniku znalazłem tylko jedną. Nie wszystkie strony są numerowane, gdyż nie zdecydowano się na to w przypadku wspomnianych stron tematycznych oraz tych, na których aż do marginesów znajdują się mapki, zdjęcia bądź ilustracje.

MAŁOPOLSKA. SZLAK FRONTU WSCHODNIEGO I WOJNY ŚWIATOWEJ. Praca zbiorowa, wydawca: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydawnictwo Amistad, Kraków 2013, str. 84. ISBN 978-83-64155-00-0.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: wydanictwo Amistad
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-64155-00-0
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2014-02-10
  • Ocena recenzji: 3

a