wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
poniedziałek, 03 marzec 2014 13:34

Motyle w Petaloudes Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Petaloudes to jedno z najpopularniejszych miejsc na Rodos, w którym liczba zwiedzających sięga prawie liczbie rezydujących tu motyli.

Motyle zbierają się w parku Petaloudes, położonym wśród wzgórz rozciągających się na południowy zachód od miasta Rodos, od końca czerwca do września. Przyciąga je wilgoć położonych nad rzeką lasów oraz nektar kwitnących ostów. W sezonie motyle pokrywają pnie drzew i nadrzeczne kamienie warstwą żółto-czarnych skrzydeł.
Rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 52-58 mm. Przednie skrzydła czarne z ukośnymi, biało-żółtymi paskami. Tylne skrzydła pomarańczowo-czerwone z czarnymi plamami. Owady dorosłe występują w lipcu i sierpniu. Żywią się nektarem ostów (http://pl.wikipedia.org).
Te miliony motyli są w zasadzie ćmami. Gatunek Euplagia quadripunctaria gromadzi się latem, od lipca do września. Gdy siedzą na drzewach i skałach, widoczna jest przednia para skrzydeł. W locie widoczna jest druga para skrzydeł (jaskrawopomarańczowa w czarne kropki). W całej dolinie obowiązuje bezwzględna cisza. Motyli nie wolno płoszyć, co - jak widać poniżej - nie zawsze jest przestrzegane:

Do zwiedzania wyznaczona jest trasa, której przejście zajmuje ok. 40 minut. Latem dolina otwarta jest w godz. 8.30-18. Wstęp 9 Euro.

a