środa, październik 05, 2022
Follow Us
środa, 27 listopad 2013 11:06

Egipt. Luksor. Świątynia Hatszepsut Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Egipt. Luksor. Świątynia Hatszepsut fot. JN

Luksor z pewnością można określić mianem stolicy egipskiej turystyki. Zarówno w samym mieście jak i najbliższej okolicy znajdują się liczne pamiątki egipskiej cywilizacji, które co roku przyciągają miliony turystów. Świątynia Amona w Karnak, Dolina Królów, Muzeum Mumifikacji czy Świątynia Hatszepsut to luksorskie ikony starożytnej egipskiej kultury.

U stóp stromej ściany skalnej Deir el Bahari (Teby) w XV w p.n.e.. Egipcjanie zbudowali dla Hatszepsut (faraona-kobiety) niezwykłą świątynię grobową. Budowlę tą zwano "Świątynią Milionów Lat" lub „Najwspanialszą ze wspaniałych". Jej projektantem był Senenmut, architekt, budowniczy i faworyt królowej Hatszepsut. Znaczna część świątyni została wykuta w skale i składa się ona z trzech, ułożonych kaskadowo tarasów. Łączą je ze sobą specjalne rampy zdobione niegdyś wiszącymi ogrodami i basenami. Drogę do najniższego tarasu, wyznaczały obeliski i posągi sfinksów. Wzdłuż rampy wiodącej na drugi taras zachowały się płaskorzeźby uważane za jedne z najpiękniejszych w Egipcie. Przedstawiają one wyprawę do kraju Punt (prawdopodobnie wybrzeże Erytrei lub Somali). Widać na nich sprowadzone stamtąd zwierzęta, okręty wyładowane skrzyniami i transport obelisku z Asuanu do Teb.

Na drugim tarasie znajduje się niewielka świątynia Anubisa z kolorowymi płaskorzeźbami. Jest tu też wydrążona w skale kaplica Hathor, którą poprzedzają dwie sale hypostylowe. Zdobią je reliefy przedstawiające sceny z życia królowej.

Rekonstrukcją świątyni Hatszepsut od 1961 r. zajmuje się Polska Misja Archeologiczna. Przypomina o tym duża tablica informacyjna umieszczona nad drzwiami prowadzącymi do pomieszczeń misji znajdujących się w obrębie świątyni. Polską Misją Archeologiczną kierował początkowo profesor Kazimierz Michałowski, który był kierownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Kairze. Ten polski archeolog, egiptolog, historyk sztuki, członek PAN uważany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Pamięć o Kazimierzu Michałowskim i jego zasługach dla kultury Egiptu jest żywa w tym kraju do dziś.

Dzięki pracy polskich archeologów świątynia Hatszepsut została udostępniona zwiedzającym w 2002 roku.

Z tarasów świątyni Hatszepsut widać jeszcze pozostałości dwóch innych świątyń znajdujących się w dolinie Deir el-Bahari. To świątynie grobowe Mentuhotepa II, faraona z XI Dynastii oraz Totmesa III, bratanka i pasierba królowej Hatszepsut. Niestety, obiekty te są niedostępne dla turystów.

{jumi [*6]}

a