piątek, maj 14, 2021
Follow Us
piątek, 25 październik 2013 15:53

Chleb Kopernika w Olsztynie Wyróżniony

Napisane przez Inf. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chleb Kopernika w Olsztynie http://olsztyn.com.pl

Piekarnia wyprodukuje 6600 bohenków okazjonalnego chleba z czego aż tysiąc zostanie rozdanych 26 października na starówce od godziny 15, w trakcie ceremonii odsłonięcia makiety Starego Miasta i podczas oficjalnych uroczystości w olsztyńskiej filharmonii.

Do końca miesiąca chleb będzie do kupienia w sieci sklepów Piekarni Tyrolska, a jeśli zdobędzie podniebienia mieszkańców Olsztyna trafi do ciągłej sprzedaży.

Chleb Kopernika, bo tak zdecydował się go nazwać Jarosław Goszczycki, właściciel Piekarni Tyrolska będzie wykonany według specjalnej, średniowiecznej receptury. Pozyskano ją dzięki badaczowi średniowiecza prof. dr hab. Janowi Gancewskiemu z UWM w Olsztynie. Oto jak opowiedział o menu Mikołaja Kopernika i innych ówcześnie żyjących na naszych terenach:

"Czasy Mikołaja Kopernika to okres wielkich odkryć geograficznych. Towarzyszyło im poznawanie nowych kontynentów i nowych dalekich kultur. Z wypraw przywożono nasiona nieznanych roślin, stosowanych w potrawach spotkanych tam ludów. Tak trafił do naszej kuchni kminek czy szafran. Na stole Mikołaja Kopernika i jemu współczesnych pojawiły się orientalne potrawy i chleb bogaty w przyprawy. Chleb wypiekany był na zakwasie z mąki grubo mielonej, żytniej z dodatkiem soli, kminku oraz szafranu i czasami czosnku.".
http://olsztyn.com.pl/

a