sobota, kwiecień 19, 2025
Follow Us
piątek, 18 październik 2013 16:46

Chmielaki Krasnostawskie 2013 Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2013" Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2013" Fot.: POT

Spośród 42. produktów turystycznych z trzech obszarów Polski internauci wyłonili 9, które przeszły do ostatecznego, ogólnopolskiego etapu. Zwycięzcą plebiscytu zostało Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2013".

Plebiscyt internetowy zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna za pośrednictwem portalu turystyka.wp.pl. Głosowało w nim 21813 osób.

Szczegółowe wyniki głosowania prezentują się następująco:
1. Chmielaki Krasnostawskie 2013 - 2445 głosów
2. Park Solankowy w Inowrocławiu - 2317 głosów
3. Port Łomża - 1264 głosów
4. Turystyka Kolejowa TurKol - 1108 głosów
5. Szlak Przygody - 761 głosów
6. Jarmark Cysterski w Pelplinie - 738 głosów
7. Beskidzka Trasa Kurierska - 675 głosów
8. Czas na Wielkie Jeziora Mazurskie - 611 głosów
9. Suwałki Blues Festival - 536 głosów
10. Bieszczadzkie FOTOSAFARI - 462 głosów
11. Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu - 186 głosów

Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec powiedział po ogłoszeniu wyników: "Dziękuję Wszystkim internautom za oddane głosy. Cieszę się, że to właśnie Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie" zostały najlepszym produktem turystycznym 2013 r. Tak więc nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Państwa na kolejne „Chmielaki Krasnostawskie", i do zobaczenia w Krasnymstawie.".
Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie" organizowane od 1971 roku wydarzenie jest zjawiskiem kulturowym uznanym za charakterystyczne dla regionu. Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów biorą udział browary i tysiące turystów oraz smakoszy piwa.

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku i wiążą się ściśle z osobą Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), inżyniera chmielarstwa, który w swoim gospodarstwie pracował nad rozwojem oświaty rolniczej na wsi i jako członek Towarzystwa Rolniczego wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. Był też jednym z inicjatorów budowy szkoły rolniczej, w której po II wojnie światowej pracował jako nauczyciel uprawy chmielu, gdzie pod jego kierunkiem wykształciła się liczna kadra chmielarzy, co doprowadziło do powstania swoistego "zagłębia chmielowego".

Pierwsze "Chmielaki" odbyły się 11-12 września 1971 r. i miały lokalny charakter. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski - starosta krasnostawski, Jan Zamojski - Hetman Wielki Koronny oraz królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski. Od 1977 roku Chmielaki stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z kraju i z zagranicy. Od 1991 w ramach koncertu galowego organizowane są Wybory Miss Chmielaków. Festiwal trwa trzy dni i do roku 2008 odbywał się na początku września, a od 2009 r. w przedostatni weekend sierpnia.

W ramach Chmielaków Krasnostawskich organizowana jest Ogólnopolska Sesja Chmielarska. Konsumencki Konkurs Piw zadebiutował na Chmielakach w 1992 r. Obecny podział piw na jedenaście kategorii ustalony został ostatecznie w 2007 r. wraz z dołączeniem do konkursu piw pszenicznych jako osobnego asortymentu. Podczas Chmielaków wybierana jest także Najlepsza Karczma Piwna, czyli najciekawszy ogródek piwny.

http://www.chmielaki.pl

{jumi [*6]}

a