poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
wtorek, 08 październik 2013 13:38

Międzynarodowa Droga Wodna Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Okolica Wyspy Młyńskiej - Biały Spichlerz i katedra w Bydgoszczy Okolica Wyspy Młyńskiej - Biały Spichlerz i katedra w Bydgoszczy http://pl.wikipedia.org

Polskie drogi wodne są jednymi z najdłuższych i najpiękniejszych w Europie. W 1996 roku z sieci 36 tys. km śródlądowych dróg wodnych wydzielono kilkanaście szlaków, które docelowo mają połączyć setki portów w całej Europie i nadano im status międzynarodowych dróg wodnych.

Międzynarodowa Droga Wodna E 70 (MDW E 70) łączy Antwerpię (Belgia) z Kłajpedą (Litwa). Od kilku lat marszałkowie pięciu województw przez które przebiega MDW 70 - lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego - podejmują działania, których celem jest rozwijanie tego szlaku. Projekt rewitalizacji i promocji polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 ma na celu rozwój żeglugi jachtowej śródlądowymi i morskimi statkami żaglowymi oraz motorowymi na E 70 i wodach Zalewu Wiślanego, rozbudowę infrastruktury portowej i zaplecza turystycznego jak również uatrakcyjnienie turystyki zbiorowej.
Polski odcinek MDW 70 biegnie przez Odrę do Kostrzyna 68 km Wartą, 187 km Notecią, 24,5 km Kanałem Bydgoskim i 14,4 km Brdą, aż do styku z Wisłą (i MDW E 40) w Bydgoskim Węźle Wodnym. Następnie droga biegnie 114 km Wisłą, 62 km Nogatem, 35 km Zalewem Wiślanym, do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.  Do systemu MDW E 70 zaliczamy również Szkarpawę i rzekę Elbląg.
Etap MDW E 70 w województwie lubuskim obejmuje łącznie 123 kilometry: odcinek Warty - 70 km, odcinek Noteci - 47 km , odcinek Odry - 6 km. Najważniejsze miasta i miejscowości leżące wzdłuż drogi wodnej to: Kostrzyn nad Odrą, Gorzów Wielkopolski, Santok, Drezdenko.

Źródło: http://wrotalubuskie.eu

{jumi [*6]}

a