piątek, czerwiec 21, 2024
Follow Us
czwartek, 17 czerwiec 2010 12:07

Hity Roku Grunwaldzkiego w Malborku Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Hity Roku Grunwaldzkiego w Malborku Fot. Łukasz Dobrzyński

W Malborku na 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem przygotowywane są dwie wielkie wystawy. Inscenizacja szturmu głównej siedziby Zakonu Krzyżackiego też będzie wyjątkowa w tym roku.

{jumi [*4]}O imprezach organizowanych w całym kraju Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski powiedział krótko: jest dobrze, a nawet bardzo dobrze!

Przygotowano około 140 różnych wydarzeń, od wystaw po imprezy ludyczne. W Archiwum Akt Dawnych czynna jest już wystawa dokumentów z czasów bitwy, na której można zobaczyć m.in. oryginał dokumentów I Pokoju Toruńskiego. Od 14 lipca będzie otwarta na Wawelu wystawa ukazująca znaczenie dla Polaków zwycięstwa w Bitwie pod Grunwaldem.

Wielkim hitem wśród imprez organizowanych w Malborku będzie wystawa zatytułowana: „Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach". Będzie jednoczesnym przypomnieniem dwóch rocznic: Bitwy pod Grunwaldem (1410 r.) i o wiek wcześniejszego przeniesienia (1309 r.) siedziby wielkiego mistrza Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego z Wenecji do Malborka. Będzie wspaniałą prezentacją dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego z okresu od końca XIII do początku XVI wieku, stworzonych w różnych ośrodkach państwa zakonnego w Prusach.

W pomieszczeniach zamkowych wystawionych będzie w sumie około 260 zabytków, które wypożyczono z muzeów, kościołów, bibliotek i archiwów Pomorza, Kujaw, Mazur i Warmii, a przed ekspozycją poddano starannej konserwacji. W dawnej kuchni znajdzie się imponująca prezentacja rzeźby i detali architektonicznych. Jeden z nich – wspaniały zwornik z kościoła zamkowego w Malborku – znalazł się na plakacie wystawowym. Eksponaty pochodzą z zamków w Toruniu, Elblągu, Malborku, Brodnicy, Radzyniu Chełmińskim, Lochstedt, Brandenburgu i Kwidzynu, ale też z kościołów parafialnych z terenu państwa krzyżackiego i budynków świeckich (toruńskiej kamieniczki i elbląskiego ratusza).
W izbie kuchmistrza znajdą się przedmioty kultury materialnej i rzemiosła artystycznego. Bogaci mieszczanie Gdańska, Elbląga i Malborka sprowadzali je z całego świata. Są to m.in. jedne z najstarszych w Europie instrumenty muzyczne, pięknie wytłaczany, skórzany pugilares z XV w. ze sceną zalotów, rękojeści sztućców z kości słoniowej w postaci figurek z sokołem i książką – najprawdopodobniej z warsztatu paryskiego, a także kafle piecowe z XV-XVI w. z wizerunkami świętych i królów.

W Wielkim Refektarzu będą trzy ekspozycje tematyczne: mariologiczna, pasyjna i świętych patronów. Pokazane na niej rzeźby, na przykład grupy figuralne z Ogrójcami i Golgotami w misteriach paschalnych, służyły pobożności ludu.
W pomieszczeniu przyległym do apartamentu w Pałacu Wielkich Mistrzów, podziwiać będzie można szaty liturgiczne oraz bogato ilustrowane manuskrypty. Wśród nich m.in. Apokalipsę Heslera z 4 ćwierci XIV w., krzyżackie mszały z XV w. i jedyny zabytek rękopisu świeckiego – tzw. Elbląską Księgę Łąkową z 1421 r. Natomiast w kaplicy wielkiego mistrza umieszczone zostaną zabytki malarstwa tablicowego, jak np. poliptyk z Bartoszyc ustawiony na mensie ołtarzowej oraz bardzo interesujący dyptyk z ok. 1430 r., ufundowany przez gdańską rodzinę rajcy miejskiego Wilhelma Winterfelda.

W mniejszych pomieszczeniach wystawione zostaną złotnicze wyroby sakralne i świeckie pochodzące z różnych fundacji.
Na szczególną uwagę wśród nich zasługuje krzyż relikwiarzowy z Kończewic, ufundowany przez mieszczan malborskich: Jakuba Gorkemana i Wawrzyńca Demina. Otwarta 26 czerwca wystawa potrwa do 19 września.
Druga z malborskich wystaw – otwierana 10 lipca – poświęcona będzie 50-leciu premiery pierwszej polskiej superprodukcji filmowej – „Krzyżakom" Aleksandra Forda. Głównym organizatorem tej wystawy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Film ten wyprodukowano za rekordową na owe czasy kwotę ponad 30 mln złotych i był on jednym z pierwszych monumentalnych osiągnięć polskiej kinematografii. Dziesięć lat temu pierwsza wystawa objazdowa poświęcona temu filmowi cieszyła się ogromnym powodzeniem.
Na tegorocznej obejrzymy proces powstawania „Krzyżaków" i wpływ filmu na współczesną kulturę. Poza zdjęciami i fotosami można będzie zobaczyć plakaty filmowe z Polski, z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech, Włoch, USA a nawet ogromy (2 x 5 m) z Japonii. Będą prezentowane zachowane rekwizyty: stroje, zbroje oraz chorągwie, a na otwarciu oczekiwani są, żyjący jeszcze, wykonawcy znaczących ról. Po raz pierwszy odbędzie się też przedprapremiera filmu w wersji cyfrowej. Otwarta 1 lipca w Malborku wystawa będzie prezentowana w Muzeum Zamkowym do 30 sierpnia, potem powędruje do Muzeum Kinematografii w Łodzi (10 września–30 października), a zakończy swój szlak w Muzeum Mazurskim w Szczytnie (8 listopada–30 grudnia).
Trzecią tegoroczną imprezą w Malborku będzie inscenizacja oblężenia Zamku. Od lat inscenizacje te są najciekawszym wydarzeniem na Wybrzeżu, ale tegoroczna bedzie szczególną, z zapowiedzianym już udziałem uczestników z wielu krajów. Całość powtarzana będzie trzykrotnie w dniach 23–25 lipca.

W Malborku spodziewają się przyjazdu dziesiątek tysięcy widzów, dlatego też organizatorzy przygotowują dla nich, oprócz inscenizacji oblężenia, turnieje łucznicze i kusznicze z udziałem zawodników z różnych państw oraz pokazy sprawności około 30 koni. Na jarmarku sprzedawane będą wyroby rzemiosł, na wzór tych średniowiecznych, z całej Europy. Wszyscy chętni będą mogli nauczyć się dawnych tańców, wziąć udział w wyścigach Smoczych Łodzi na rzece Nogat lub zabawić się prawdziwie po plebejsku. W Wiosce rycerskiej organizowane będą m.in. w warsztaty kowalskie i kto wie, co będzie można sobie tam wykuć.
Discovery Word i Historia poświęcą sporo uwagi zarówno Bitwie po Grunwaldem jak i Malborkowi, ale nie ma lepszego sposobu na powrót do przeszłości, jak przeżyć to samemu i „na żywo".

Tutaj możesz przeczytać o albumie Adama Bujaka Chwała Grunwaldu...

Program obchodów dni Grunwaldu ad. 2010 możecie Państwo zobaczyć tutaj...

{jumi [*6]}

Program obchodów dni Grunwaldu ad. 2010 możecie Państwo zobaczyć tutaj...

a