środa, lipiec 17, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14594.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14594
poniedziałek, 02 wrzesień 2013 13:43

Niemcy i turystyka energetyczna Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niemcy i turystyka energetyczna www.ruegen.de

W wielu regionach turystycznych Niemiec instalacje energetyki odnawialnej stają się czynnikiem gospodarczego i turystycznego rozwoju.

"Instalacje odnawialnej energii tworzą w wielu miejscach atrakcyjne cele podróży dla specjalistów lub zainteresowanych techniką lub ekologią urlopowych gości" – mówi Filip Vohrer, prezes niemieckiej Agencji Energii Odnawialnej. "Energiewende i turystyka tworzą w wielu regionach i gminach efekt dźwigni dla długoterminowych inwestycji".

Ciepła ze źródeł odnawialnych używa również największa wyspa w Niemczech, Rugia. "Urlopowicze coraz częściej pytają o możliwość zrównoważonej turystyki" – wyjaśnia koordynatorka projektu Bioenergetycznego Regionu Rugii Kim Hildebrandt. "Planujemy sieć punktów Geocatchingu oraz wspomaganą systemem GPS ścieżkę edukacyjną na temat odnawialnej energetyki". Na wyspie są już organizowane wycieczki z przewodnikiem po farmach wiatrowych i solarnych.


Więcej wiatraków, więcej noclegów

To, jak odnawialna energetyka i turystyka mogą się uzupełniać, pokazuje najwyżej położone miasto w Hesji, Ulrichstein am Vogelsberg. To cenione przez poszukujących wypoczynku i uprawiających sport dla rekreacji miejsce ma w swoim otoczeniu 53 instalacje wiatrowe. Właśnie rozpoczęto zastępowanie starych instalacji nowymi o większej mocy. "Liczba noclegów w Ulrichstein jest w 2012 roku wyższa niż rok wcześniej o 700 i sięgnęła łącznie ok. 12000. Cieszymy się z rozwoju przyjaznych dla środowiska instalacji energii odnawialnej i ze wzrostu popularności Ulrichstein" – opowiada burmistrz Edwin Schneider.

Przykład Morbach im Hunsrück w Nadrenii-Palatynacie pokazuje jak poprzez odnawialną energetykę może stać się dla lokalnej gospodarki ważna turystyka. Obszar energetyczny Morbach znajduje się w jednym z rzadziej odwiedzanych miejsc w XX wieku – dawniej jednym z większych w Europie magazynów amunicji amerykańskiej floty powietrznej. Dzisiaj to miejsce jest pokazowym przykładem wykorzystania odnawialnej energii. Wiele firm przeniosło tu swoje siedziby. "Od 2003 roku mieliśmy ponad 40000 odwiedzających z około 98. państw. Nasza oferta turystyczna została znacznie wzbogacona dzięki obszarowi energetycznemu" – objaśnia burmistrz Andreas Hackethal. Morbach należy do miejsc związanych z odnawialną energią wartych obejrzenia, które zostały zaprezentowane w przewodniku "Niemcy – odkryj odnawialną energię". 

{gallery}14594{/gallery}

"Przewodnik cieszył się takim powodzeniem, że zaskoczyło to nasze wydawnictwo" – wyjaśnia prezes AEE Filip Vohrer. "Wiele nowych wartych zobaczenia miejsc związanych z odnawialną energią powstało od momentu ukazania się pierwszego wydania. Dlatego pracujemy razem wydawnictwem MairDumont nad nowym wydaniem.".

Udział zielonej energii w użyciu energii brutto w 2012 roku w Niemczech wzrósł do prawie 23 proc. z 7,8 proc. w roku 2002. Jednocześnie Niemcy podjęli w minionym roku 21,5 miliona kilkudniowych podróży turystycznych po kraju (o 12 proc. więcej niż 10 lat temu).

Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. Swój plan nazywają Energiewende, czyli przemianą energetyczną. W specjalnym cyklu przygląda się niej dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Oryginalny artykuł w języku niemieckim: www.unendlich-viel-energie.de/de/detailansicht/browse/2/article/530/erneuerbare-energien-auch-als-reiseziel-attraktiv.html. Tłumaczenie z języka niemieckiego: Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju.

www.chronmyklimat.pl

{jumi [*6]}

a