niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
piątek, 16 sierpień 2013 13:27

Zurych na weekend Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Położony nad wodą, z widokiem na ośnieżone alpejskie szczyty, Zurych oferuje wyjątkową kombinację atrakcji -– ponad 50 muzeów i ponad 100 galerii, sklepy z międzynarodowymi i lokalnymi markami oraz najbardziej intensywne życie nocne w Szwajcarii. Od brzegów jeziora z kąpieliskami w samym sercu miasta po spektakularne wędrówki na szczycie Uetliberg.

 

Zurych położony jest w centrum Europy i w sercu Szwajcarii, na północnym krańcu Jeziora Zuryskiego. Do Zurychu można szybko i wygodnie dojechać zarówno pociągiem, samolotem jak i samochodem. Lotnisko w Zurychu jest połączone z ponad 150. miejscami na świecie i tylko 10 minut jazdy pociągiem dzieli je do dworca głównego w centrum miasta liczącego 370 tys. mieszkańców.

W miejscu dawnego rowu obronnego przed ponad 150. laty powstała jedna z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie, Bahnhofstrasse. To najważniejszy adres dla międzynarodowych marek mody, biżuterii i zegarków. Z kolei w dzielnicy Schipfe mieszczą się położone nad rzeką tradycyjne warsztaty rzemieślników.

Zurych ma najgęstszą sieć klubów w całej Szwajcarii. Od party w legendarnym klubie Kaufleuten przez najlepsze przeboje z lat 80. w najstarszym klubie miasta Mascotte po party dla gejów w Labor-Bar: od godz. 23 imprezy dopiero się rozpoczynają i trwają do białego rana. Latem nocne życie toczy się nie tylko w klubach, ale także na wolnym powietrzu – gdzie w ciągu dnia można się kąpać, nocą filtruje się i tańczy. W połowie sierpnia Zurych jest gospodarzem festiwalu muzyki techno, której fani przybywają tu tysiącami, aby wziąć udział w paradzie ulicznej (Street Parade) i innych rozrywkach miasta, m.in. w ogólnej zabawie na stadionie Letzigrund. Szalone imprezy i parada mają demonstrować i symbolizować szczodrość, miłość, wolność i tolerancję.

Dla miłośników sztuki Zurych ma ponad 50 muzeów, z których 14 prezentuje dzieła sztuki. W Kunsthaus zgromadzone są dzieła malarstwa, zdjęcia i wideo, a także duża kolekcja prac Alberto Giacometti. Kolejną atrakcją jest Muzeum Rietberga, jako jedno z międzynarodowych, wiodących centrów sztuki pozaeuropejskiej. Kilka kroków od dworca głównego znajduje się Szwajcarskie Muzeum Narodowe. W liczącym ponad 100 lat budynku przypominającym pałac zgromadzono największą kolekcję przedstawiającą historię kraju. W Zurychu sztukę spotkać można też w przestrzeni publicznej. Są to na przykład: hala Giacomettiego w budynku głównym komendy policji, witraże Marca Chagalla w kościele Najświętszej Marii Panny lub instalacja Heureka Jeana Tinguely'ego nad Jeziorem Zuryskim na wolnym powietrzu.

W 2014 roku, od 12 do 17 sierpnia Zurych będzie gospodarzem 22. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Zawody lekkoatletyczne będą się odbywały na Letzigrund Stadion.

 

Atrakcje Zurychu

Kunsthaus -– najważniejsze muzeum sztuki w Szwajcarii z kolekcjami dzieł ze wszystkich istotnych okresów sztuki europejskiej - od średniowiecza do współczesności.
Muzeum Rietberg –- przechowuje dzieła sztuki pozaeuropejskiej, przede wszystkim z Indii, Chin i Afryki.
Bahnhofstrasse –-  ulica ekskluzywnych butików, domów towarowych oraz kawiarni ulicznych.
Zoo –- hala o powierzchni 11 tys. m2 z licznymi gatunkami roślin i zwierząt z lasów deszczowych Masoala na Madagaskarze.


Starówka –- galerie sztuki, antykwariaty i sklepy ze starociami. Wieczorem zmienia się w dzielnicę rozrywki opanowaną przez kolorową publiczność.

Loty z lotniska Warszawa Okęcie odbywają się 5 razy dziennie. Z Warszawy do Zurychu bezpośrednie loty oferują linie PLL LOT oraz szwajcarskie linie SWISS. Lot trwa 2h. Cena biletu od 359,00 zł. Cena przejazdu autokarem od ok. 270,00 zł.

www.mojaszwajcaria.pl

{jumi [*6]}

a