sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14303.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14303
poniedziałek, 05 sierpień 2013 12:18

Radomskie Air Show Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Radomskie Air Show http://airradom.pl


Na Air Show Radom 2013 przyjadą lotnicy z 21 państw i w dniach 24 i 25 sierpnia będzie można podziwiać ponad 210 statków powietrznych.

Radomskie Air Show, trzynasta edycja imprezy, przypada na obchodzoną w tym roku 95. rocznicę powstania lotnictwa wojskowego w Polsce i półwiecze służby pod znakiem biało-czerwonej szachownicy odrzutowca TS-11 Iskra.

Na tegoroczne Air Show Niemcy przyślą nieplanowany wcześniej samolot Lockheed P-3 Orion z Bundesmarine - maszynę do rozpoznawania i zwalczania okrętów podwodnych, z charakterystycznym „żądłem" na końcu kadłuba, mieszczącym czuły detektor anomalii magnetycznych, pozwalający wykrywać zmiany w ziemskim polu magnetycznym powodowane przez metalowe konstrukcje jednostek podwodnych.

W pokazach trwających każdego dnia ponad dziewięć godzin zaprezentuje się w sumie aż 50 samolotów i śmigłowców z zagranicy i 150 z Polski. Po raz pierwszy wezmą w nich udział piloci z Ukrainy i Turcji. Podniebne akrobacje zaprezentuje co najmniej siedem zespołów pilotażowych, m.in. Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Żelazny z Polski, Patrouille Suisse ze Szwajcarii, Wing of Storm z Chorwacji, Midnight Hawks z Finlandii i Baltic Bees z Łotwy. Członkami zespołów pilotażowych i solistami zostają najlepsi z najlepszych!

Specjalnością radomskiego Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, którego piloci wybierani są spośród najbardziej doświadczonych pilotów instruktorów 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, legitymujących się nalotem minimum 1500 godzin, jest precyzyjne latanie zespołowe turbośmigłowymi samolotami PZL-130 ORLIK. W swojej bogatej historii zespół wykonał niemal 150 pokazów w kraju i za granicą reprezentując Polskie Siły Powietrzne. Występowali m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, na Litwie, Łotwie i Słowacji.

Gwiazdą tegorocznego Air Show będzie ekipa z Ukrainy – dwa myśliwce przewagi powietrznej Su-27 i jeden transportowiec Ił-76MD oraz około 30 lotników. Dwumiejscowy Su-27UB o numerze bocznym 69 wytypowany został do pokazów w powietrzu, natomiast jednomiejscowy Su-27 o numerze 39 będzie spełniał rolę maszyny zapasowej, stojąc na wystawie, podobnie jak Ił-76MD. Jedną z supergwiazd Air Show-2013 będzie holenderski AH-64D Apache Solo Display Team.

{gallery}14303{/gallery}

Samoloty przeznaczone do wykonywania akrobacji są skonstruowane w specyficzny sposób. Ich masę ograniczono do minimum - samolot akrobacyjny ma tylko niezbędne wyposażenie. W kabinie zamontowano wyłącznie podstawowe przyrządy, niezbędne do bezpiecznego pilotażu. W najnowszych samolotach podłoga kabiny jest oszklona, co pozwala pilotowi na obserwowanie horyzontu, pomagając zorientować się w położeniu samolotu.

Podstawowe figury akrobacji samolotowej to: beczka sterowana - skoordynowany manewr, w czasie którego samolot obraca się o 360° wokół własnej osi podłużnej, pętla - w zasadzie 360° obrót samolotu wykonany w płaszczyźnie pionowej i korkociąg - długotrwałe przeciągnięcie, które owocuje pojawieniem się gwałtownych obrotów z nosem samolotu pochylonym ku dołowi, podczas którego samolot porusza się po trajektorii spiralnej.

Część wojskową pokazów otworzy defilada lotnicza, a jako ostatni nad lotniskiem przeleci samolot dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu - E-3 AWACS. Nowością Air Show będzie wystawa sprzętu radiolokacyjnego i przeciwlotniczego. Będzie można zobaczyć na niej m.in. najnowszy polski radar NUR-15M oraz samobieżną wyrzutnię rakiet S-125 Newa SC.

Przedsprzedaż biletów prowadzona jest w punktach Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (MZDiK) przy ul. Traugutta 2, ul. Traugutta 30/30A (I piętro, pok. 17) i ul. Malczewskiego 15. Jednodniowy bilet na Air Show-2013 kosztuje 40 zł (ulgowy 30 zł). Oprócz przedsprzedaży biletów indywidualnych na Pokazy (w serwisie e-bilet.pl) istnieje możliwość zakupienia biletów grupowych (powyżej 15 sztuk) bezpośrednio w Wojskowym Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „SWAT". Do każdego zamówienia powyżej 30 biletów, otrzymają Państwo jedną wejściówkę gratis.

Za bezpieczeństwo medyczne na Air Show 2013 odpowiadać ma kilka ekip, m.in. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego, PCK Kielce, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu czy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Dęblinie. Przygotowano też 9,2 tys. miejsc parkingowych oraz ok. 500 rezerwowych.

Organizatorami Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show-2013 są: Siły Powietrzne, Miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Honorowy patronat na wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Lotnisko Radom-Sadków wraz z infrastrukturą zajmuje obszar 371 ha. Jego konstrukcja będzie dostosowywana do wymagań lotniska cywilnego, które ma zostać utworzone na bazie obecnego lotniska wojskowego Radom-Sadków.

www.mzdik.pl

http://airradom.pl

{jumi [*6]}

 

a