czwartek, maj 13, 2021
Follow Us
poniedziałek, 08 lipiec 2013 13:13

Wakacyjne podróże drogami krajowym Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wakacyjne podróże drogami krajowym www.gddkia.gov.pl

Do wielu pięknych, czasem zapomnianych a czasem nieodkrytych przez turystów zakątków naszego kraju można dziś dojechać zdecydowanie łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim dzięki nowym drogom – o ponad 790 km powiększyliśmy sieć od zeszłego roku.

Przed wyjazdem na wypoczynek warto dokładnie zaplanować trasę podróży uwzględniając zarówno nowe połączenia, jak i panujące na niej warunki. W czasie lata sieć dróg krajowych poddawana jest wielu renowacjom, dlatego możemy spotkać się z remontowymi utrudnieniami Przede wszystkim warto więc skorzystać z całodobowej infolinii 19 111 dostępnej w całej Polsce, gdzie można uzyskać informacje o tym co aktualnie dzieje się na drogach krajowych i autostradach - trasach przejazdu, bieżących utrudnieniach, warunkach pogodowych i drogowych. W zakładce „serwis kierowców" na stronie www.gddkia.gov.pl można znaleźć mapy warunków drogowych, listę bieżących utrudnień na drogach krajowych, mapy stanu budowy dróg.

 

Gdzie przyśpieszymy?

Tylko od zeszłego roku przybyło ponad 790 km nowoczesnych dróg, w ostatnim dniu roku szkolnego do ruchu została oddana droga dojazdowa do ekspresowej siódemki w woj. świętokrzyskim (odcinek Występa- Barcza).

 

Gdzie remontujemy?

Remontowych utrudnień będzie dużo, bo okres wakacyjny jest także szczytem sezonu budowlanego, który gddkia stara się maksymalnie wykorzystać, by jak najbardziej poprawić stan dróg. Na wakacyjnych trasach utrudnienia czekają kierowców m.in. w Ustce, gdzie z powodu przebudowy drogi do końca września obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h i ruch wahadłowy. Podobnie w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie do 31 lipca na drodze krajowej nr 58 między Kaliszkami a Białą Piską obowiązuje ruch wahadłowy z powodu remontu nawierzchni. W Wielkopolsce na utrudnienia związane z ruchem wahadłowym kierowcy natkną się w miejscowościach Ocieszyn, Piła, Koźmin Wielkopolski, Słupca.

Utrudnienia czekają też turystów wybierających się na Podhale. Na „zakopiance" na starym moście w Białym Dunajcu obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. W tym roku różnego rodzaju zabiegom remontowym poddanych zostanie blisko 620 km dróg.

 

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

W czasie wakacji będą też obowiązywały czasowe ograniczania w ruchu dla pojazdów ciężkich. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton w terminach: od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć w szkołach: od 18 do 22 w piątek, od 8 do 14 w sobotę,
od 8 do 22 w niedzielę oraz w dniach: 14. sierpnia 2013 roku od 18 do 22 i 15. sierpnia 2013 roku od 8 do godziny 22.

 

Dokąd warto pojechać korzystając z dróg krajowych?

Na początek ruszamy w kierunku gór trasami krajowymi. Po drodze warto zatrzymać się w kilku miejscach. Droga krajowa nr 9 – na trasie Rzeszów-Krosno, tu znajduje się Rezerwat Prządki - tworzą go ostańce skalne sięgające nawet 20 metrów. Atrakcjami rezerwatu jest pięć szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m. n.p.m. Możemy również wybrać się krajową „dwudziestką ósemką", gdzie warto zajrzeć do miasta szkła czyli Krosna, napić się wody leczniczej w Rymanowie Zdroju oraz odwiedzić skansen w Sanoku. Celem samym w sobie są oczywiście Bieszczady.

Naszym drugim celem są Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Znajdziemy się tu szereg rezerwatów przyrody i Mazurski Park Krajobrazowy. Największą atrakcją turystyczną są jeziora, Mamry, Niegocin, Jagodne, Tałty oraz największe w Polsce jezioro Śniardwy. Z zachodu nad Wielkie Jeziora można dojechać drogą krajową nr 16, zwaną kręgosłupem komunikacyjnym Warmii i Mazur. To trasa przecinająca województwo na linii wschód-zachód. Łączy większość ważniejszych miast regionu w tym stolicę województwa, Olsztyn. Warto poświęcić trochę czasu, by zwiedzić to miasto. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik.

Podróż nad morze to okazja by poznać historię polskiego wybrzeża, gdzie zachowało się wiele obiektów pamiętających nawet czasy średniowieczne. Jadąc drogą krajową nr 10 z Warszawy nie możemy ominąć gotyckiego Torunia. Starówka tego miasta wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zachowanych średniowiecznych miejskich zespołów architektonicznych. Dalej już prosto – autostradą do południowej obwodnicy Gdańska.
www.gddkia.gov.pl

{jumi [*6]}

a